Elegancki przedogródek. Metamorfoza ogrodu
Prezentujemy dwa pomysły na ogródek tani i mało pracochłonny, a zarazem efektowny od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.
Pusty trawnik przed domem jest oświetlony tylko wczesnym rankiem i popołudniami. Po przeciwnej stronie drogi wjazdowej, wyłożonej kostką, znajduje się pas upraw. Właścicielka chciałaby mieć przed domem ogród efektowny, lecz nie wymagający wiele pracy, w którym znalazłoby się miejsce dla migdałka, ostrokrzewu i forsycji.
Małgorzata Łączyńska, architekt krajobrazu.
Grażyna Rodziewicz, architekt
Osią tego projektu jest prowadząca łukiem od drogi wjazdowej do ganku brukowana dróżka, której po obu stronach towarzyszą kwitnące byliny i rośliny sezonowe (A). Wybrane gatunki to sadzone dużymi grupami, niezawodne i mało wymagające liliowce, hosty, bodziszki czy floksy oraz rośliny cebulowe (tulipany, narcyzy, cebulice), które ożywią ogród już wczesną wiosną. Bliżej budynku posadźmy rośliny, które potrzebują mniej słońca (funkie, bodziszki, pragnie, barwinki). Wejście niech ozdobi wspinający się po słupach ganku wiciokrzew. Pod oknami ulokujmy kwitnące krzewy ? po jednej stronie ganku ulubione forsycję i migdałek, a po drugiej ostrokrzew. Ten ostatni zyska towarzystwo strzyżonych cisów i kwitnących późnym latem hortensji bukietowych. Przed wiatrem ochronią ogród piękne drzewa: jabłoń ozdobna, jarząb szwedzki i modrzew. Posadzone bliżej ogrodzenia, z dala od okien, nie zabiorą światła, a swoimi kwiatami i owocami dodadzą domowi urody. Od ulicy ogród może osłonić też pnącze rozpięte na płocie, np. dzikie wino.
Najedź na zdjęcie kursorem by zobaczyć nasadzenia
W tej wersji proponujemy zagospodarować najbliższe otoczenie domu efektownymi krzewami. Po jednej stronie ganku, oprócz wymarzonych forsycji i migdałka, można posadzić tawułę wczesną, kwitnące całe lato tawuły japońskie i bukszpan. Tę kompozycję uzupełnijmy kwitnącym dywanem z roślin cebulowych (tulipany, narcyzy, lilie), okrywowych (barwinek, runianka japońska), a bliżej ścieżki -sezonowych (niecierpki). Po drugiej stronie ganku, pod oknem, będzie świetne miejsce na rząd ciemierników i ostrokrzew. Linię ścieżki podkreśli grupa traw ozdobnych (B). W głębi, po prawej stronie domu, znajdzie się miejsce na "salonik" ogrodowy. Wystarczy tylko osłonić go ścianami strzyżonych ligustrowych żywopłotów. Na ich tle ładnie zaprezentują się kępy wysokich bylin, np. parzydło leśne, sadziec konopiasty. Z drugiej strony osłoną "saloniku" będzie śliwa wiśniowa i wielogatunkowa grupa krzewów - magnolia gwiaździsta, lilaki Meyera i krzew róży parkowej. Ulokowane bliżej płotu złotokap i wysokie drzewa - magnolia japońska i choina kanadyjska - dopełnią całości.
Najedź na zdjęcie kursorem by zobaczyć nasadzenia
Skomentuj:
Elegancki przedogródek. Metamorfoza ogrodu