Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Listopadowe krokusy [Przegląd odmian]

Alicja Gawryś
Fot. Flora Press/Bildagentur Beck Flora Press

Widok krokusów o tej porze roku może nas dziwić. Jednak przyroda nie oszalała - niektóre gatunki kwitną właśnie jesienią.

Fot. Wiesław Gawry?

Jesienne krokusy

Kto chce jak najdłużej cieszyć się kwiatami na rabacie czy w ogródku skalnym, niech posadzi krokusy, które (zależnie od gatunku) zakwitają we wrześniu, w październiku albo jeszcze w listopadzie, gdy utrzymuje się ciepła pogoda.

Na zdjęciu powyżej: Krokus uprawny (C.Sativus)

Fot. Flora Press/Bildagentur Beck Flora Press

Śpią zimą i latem

Kielichy tych krokusów mają najczęściej różne odcienie fioletu i błękitu, a dorastają do 10-15 cm wysokości. Spośród rozchylonych płatków wyłania się słupek i pręciki w intensywnych kolorach. Liście są wąskie, niemal nitkowate; u większości gatunków pojawiają się wiosną albo zaraz po kwitnieniu, zawsze tylko na krótko. W tym czasie roślina asymiluje i tworzy bulwę - co roku nową. Gdy po kilku tygodniach liście uschną, zamiera też stara bulwa. Roślina zapada wtedy w stan spoczynku, który trwa przez całe lato. Jesienią krokusy te znów na krótko ożywają, by zakwitnąć, a potem ponownie zasnąć na całą zimę.

Kwiaty późnych krokusów najładniej prezentują się na rabatach i pośród niskich bylin (np. skalnic albo rozchodników). Uważajmy jednak, by nie zagłuszyły ich inne, bardziej ekspansywne rośliny.

Na zdjęciu powyżej: Krokus okazały 'Conqueror' (Croxus speciosus)

Fot. Lilianna Sokołowska

Tylko kilka gatunków

Krokusy (Crocus) zwane są też szafranami. Spośród jesiennych gatunków najłatwiej zdobyć bulwki kwitnącego we wrześniu krokusa okazałego (C. speciosus) - chyba najmniej wymagającego - oraz nieco późniejszego krokusa uprawnego (C. sativus). Inne jesienne gatunki to m.in. krokus turecki (C. kotschyanus), kurdyjski (C. carduchorum) i banatyjski (C. banaticus).

Na zdjęciu powyżej: Krokus Tourneforta (C. Tournefortii) ma białe kwiaty ozdobione delikatnym liliowym żyłkowaniem.

Fot. Lilianna Sokolowska

Tajniki Pielęgnacji

Jesienne krokusy mają wymagania zbliżone do krokusów kwitnących wiosną. Sadzimy je w miejscach słonecznych, w próchnicznej, przepuszczalnej ziemi.

Bulwki umieszczamy w podłożu w sierpniu na głębokości ok. 5 cm, zachowując między roślinami 5-10-centymetrowe odstępy. Na zimę pozostawiamy je w gruncie - w tym samym miejscu mogą rosnąć przez kilka lat.

W czasie wyrastania liści oraz kwitnienia ziemia powinna być lekko wilgotna. Krokusy warto też wzmocnić nawozem do roślin ogrodowych. Latem dla krokusów korzystna jest susza.

W pierwszym roku po posadzeniu kwaterę krokusów można wyściółkować cienką warstwą kory.

Gdy zauważymy, że bulwki wydają coraz mniej kwiatów, trzeba je wykopać. Robimy to w czerwcu.

Znamiona słupków krokusa uprawnego zbiera się ręcznie, dlatego szafran to najdroższa przyprawa świata. Jego cena dochodzi do tysiąca dolarów za kilogram!

Na zdjęciu powyżej:Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) jest często mylony z jesiennym krokusem. Czym się od niego różni? Otóż kwiaty zimowitu rozwijają się później (we wrześniu), są większe niż u krokusów, a słupek mają krótszy. Liście wyrastają wiosną, a potem zasychają. Poza tym zimowit jest silnie trujący.

Fot. shutterstock/Anastasia Fisechko

Na zdjęciu powyżej: Bulwki krokusa okazałego sadzimy na rabacie późnym latem

 


Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Listopad w ogrodzie [Kalendarz prac]
Krokusy, przebiśniegi, ranniki i inne zwiastuny wiosny - najwcześniej kwitnące rośliny. Posadź je w ogrodzie.
Tulipany, krokusy, hiacynty i inne wiosenne cebulki. Posadź je jesienią!

Skomentuj:

Listopadowe krokusy [Przegląd odmian]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej