Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Przylaszczka [Prezentacja rośliny]

Małgorzata Wójcik
'Rosea plena' i 'Rosea' - Fot. Lilianna Sokołowska

Przylaszczki wybuchają nasyconymi barwami kwiatów, gdy cały las pogrążony jest jeszcze w głębokim zimowym śnie.

'Rosea plena' i 'Rosea' - Fot. Lilianna Sokołowska

Przylaszczka

Przylaszczka pospolita to wczesnowiosenna bylina, którą jeszcze niedawno można było spotkać na całym obszarze Polski w żyznych lasach liściastych. Jej urokliwe niebieskie kwiaty pojawiają się wczesną wiosną i kwitną zwykle od marca do maja. Kiedyś, ze względu na swą niezwykłą urodę, były masowo zrywane, dlatego na naturalnych stanowiskach zostały objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Na zdjęciu powyżej: 'Rosea plena' i 'Rosea' to odmiany o różowych kwiatach - pełna i pojedyncza. Szczególnie efektownie wyglądają posadzone obok siebie

Przylaszczka - Fot. DIOMEDIA / NordicPhotos RM / Jorgen Larsson

Długowieczna bylina

Rośliny tworzą zwarte kępki (o wysokości 10-20 cm, zależnie od odmiany). Oprócz kwiatów ich ozdobą są także liście - trójklapowe, ciemnozielone i błyszczące. Pojawiają się w kwietniu, po przekwitnięciu kwiatów, i zamierają dopiero wiosną w kolejnym sezonie (określa się je więc jako półzimozielone). Przylaszczki są długowieczne - gdy się przyjmą, będą kwitły co roku.

Na zdjęciu powyżej: Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis) zakwita wczesną wiosną. Najpierw pojawiają się liczne kwiaty, a dopiero pod koniec kwitnienia zaczynają się rozwijać liście

Hepatica maxima - Fot. Lilianna Sokołowska

Hepatica nobilis

Poza naszą rodzimą przylaszczką pospolitą (Hepatica nobilis) jest kil­ka gatunków, które można uprawiać w ogrodach. Ale choć mają małe wymagania, ciągle jeszcze są mniej popularne od wiosennych kwiatów cebulowych. Tymczasem rośliny te idealnie nadają się na rabaty, zwłaszcza pod drzewami i krzewami liściastymi, a także na zaciszne, zacienione miejsca na skalniakach. Decydując się na zakup i posadzenie przylaszczek w ogrodzie, pamiętajmy jednak, że są to rośliny trujące.

Na zdjęciu powyżej: Hepatica maxima pochodzi z Korei. Jej kwiaty rozwijają się równocześnie z liśćmi i wyrastają tuż nad nimi. Oprócz odmiany liliowej  istnieje również biała

Przylaszczka'Alba' - Fot. Lilianna Sokołowska

Nie tylko w lesie

Spośród wielu gatunków na szczególną uwagę zasługuje przylaszczka siedmiogrodzka (H. transsilvanica). Wyróżnia się dużymi kwiatami (do 3 cm) oraz pięcioklapowymi liśćmi o fryzowanych brzegach. Do najpopularniejszych w Polsce należą odmiany biało kwitnące - przylaszczka 'Alba' oraz 'Alba Plena' o pełnych kwiatach. Ciekawą, liliowo-fioletową barwę płatków ma odmiana 'Ballardii', jasnoróżowymi kwiatami zaś zachwyca 'Rosea'. Piękna jest także ciemnoróżowa 'Rubra' i ciemnoróżowa pełna 'Rubra Plena'.

Na zdjęciu powyżej: Przylaszczka 'Alba'

Kępki przylaszczek - Fot. Lilianna Sokołowska

Naturalne stanowisko

W Japonii w wyniku prac hodowlanych powstał gatunek zwany przylaszczką japońską (H. japonica). Ma ona wiele oryginalnych odmian pełnych i półpełnych. Różnią się one nie tylko kolorami kwiatów, ale także liśćmi - niektóre z nich mają na blaszkach wzorki lub plamki. W sklepach ogrodniczych przylaszczki są ciągle niestety rzadkością, a sadzonki cennych odmian osiągają wysokie ceny (nawet 80100 zł za sztukę!). Warto więc szukać przylaszczek także w sklepach internetowych (np. Ogrodkomercyjny.pl, Braciadebscy.pl, Kwietnik.com.pl, Ogrodkroton.pl).

Na zdjęciu powyżej: Kępki przylaszczek najlepiej czują się w cieniu drzew  i krzewów liściastych, gdzie podłoże jest lekko wilgotne

'Rubra Plena' - Fot. Lilianna Sokołowska

Uprawa - wymagania

Przylaszczki nie lubią przesadzania, dlatego najlepiej sadzić je od razu w docelowym miejscu. Gleba: próchniczna, żyzna i stale wilgotna. Stanowisko: zacienione lub częściowo zacienione.Rozmnażanie: nasiona przylaszczki pospolitej zwykle wysiewają się same. Kiełkują po 1-12 miesiącach. Przylaszczki odmianowe słabo zawiązują nasiona i najczęściej nie powtarzają cech roślin macierzystych. Najlepiej więc dzielić duże kępy po kwitnieniu lub tuż przed kwitnieniem. Podzielone okazy od razu sadzimy na rabacie.

Na zdjęciu powyżej: 'Rubra Plena'

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jak przygotować rozsadę do skrzynek
Bratki uprawa i pielęgnacja
Wazon z żarówki [Zrób to sam]

Skomentuj:

Przylaszczka [Prezentacja rośliny]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej