Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kaczki [Przegląd odmian]. Jak hodować kaczki?

Marcin Różewicz, Katarzyna Jodłowska

Kaczki są mało kłopotliwe i dosyć łatwo się oswajają. Do życia potrzebują wody, ale zwykle zadowolą nawet niedużym zbiornikiem.

Kaczki czubate - Fot. Shutterstock

Kaczki ozdobne

Kaczki gatunki

Mandarynki, karolinki, kaczki czubate, piżmowe i biegusy indyjskie zwracają uwagę barwnym upierzeniem i oryginalnym wyglądem. A że są mało wymagające i niedrogie, cieszą się coraz większą popularnością. Wymienione tu gatunki mogą bez problemu współegzystować ze sobą, a także z rybami czy płazami w stawie. Ich liczba zależy głównie od wielkości zbiornika wodnego oraz przestrzeni w ogrodzie.

Na zdjęciu powyżej: Charakterystyczny czub sprawia, że kaczki czubate trudno pomylić z innymi.

Co zamiast psa w ogrodzie. Uwaga! Zła gęś

kaczki - Fot. Shutterstock

Kaczki rozmnażanie

U większości gatunków kaczek samiec ma efektowne upierzenie, samice są zaś skromniejsze, najczęściej brązowe lub szare. Mandarynki i karolinki dobierają się w pary na całe życie, co roku wychowując pisklęta z tym samym partnerem. W Japonii mandarynki symbolizują wierność i miłość, gdyż jeśli jeden z partnerów zginie, drugi do końca pozostaje samotny. Sezon lęgowy rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia. Wtedy też możemy obserwować kacze rytuały godowe - pary stale przebywają razem, czyszcząc sobie nawzajem piórka i okazując czułość. W naturze kaczki zakładają gniazda w dziuplach, w hodowlach korzystają z budek lęgowych. Po okresie wysiadywania jaj (ok. 28 dni) samice wyprowadzają na zewnątrz gromadkę kacząt; będą je wodzić do 8 tygodni. Kaczki są ptakami dosyć lotnymi, dlatego dokonując ich zakupu, warto zapytać, czy poddano je zabiegowi kopiowania (usunięcia u kacząt nieunerwionej jeszcze końcówki skrzydła, tzw. części dłoniowej), co na całe życie pozbawia je zdolności lotu. W przeciwnym razie, by nie uciekały, trzeba co roku podcinać im lotki.

Na zdjęciu powyżej: Samiec karolinki wyróżnia się wyjątkowo pięknym upierzeniem

Maklura - gorzka pomarańcza

kaczka czubatka - Fot. Patryk Gurtowski

Kaczka czubatka

Zwana jest także czubokaczką od charakterystycznego czuba na głowie, który występuje zarówno u samców, jak i samic. Ten średniej wielkości ptak ma najczęściej upierzenie niebiesko- szare z szarobrązowymi plamkami.

kaczka piżmowa - Fot. Patryk Gurtowski

Kaczki francuskie czyli piżmowe

Jej ojczyzną jest Ameryka Południowa, ale ptak ten dobrze czuje się również w naszym klimacie. Kaczka piżmowa, znacznie większa od innych gatunków ozdobnych, nie jest tak ściśle związana ze środowiskiem wodnym. Może zamieszkać także w ogrodzie bez oczka, choć warto zapewnić jej choćby prowizoryczny zbiornik. Ten gatunek szczególnie łatwo się oswaja.

kaczka karolinka - Fot. Robert Biesaga

Kaczki karolinki

Nazwa wzięła się prawdopodobnie od stanu w USA, Karoliny Północnej, gdzie występuje największa populacja tych ptaków. Obecnie karolinka jest obok mandarynki najpopularniejszą kaczką ozdobną występującą w naszych hodowlach. Oprócz odmiany standardowej (zdjęcie po lewej) istnieją także: beżowa, biała, białogłowa, niebieska, platynowa oraz srebrna (zdjęcie powyżej).

Biegus indyjski - Fot Shutterstock

Kaczki biegusy indyjskie

Odznacza się wyjątkową wśród kaczek ruchliwością i żywym temperamentem - stąd nazwa. Biegus ma długie, smukłe ciało, umieszczone niemal pionowo na szeroko rozstawionych nogach. Kaczki te są łatwe w hodowli, a do tego pożyteczne, zwłaszcza w ogrodach, gdzie pojawiają się ślimaki - ich przysmak.

Na zdjęciu powyżej: Samice biegusa indyjskiego są nieco mniejsze od samców (na zdjęciach po lewej i poniżej z ciemną głową)

Kaczki staropolskie - Fot. Kaczkistaropolskie.pl

Kaczka o średniej wielkości i intensywnemu upierzeniu. To rodzima odmiana kaczki niegdyś licznie hodowana w chowie przydomowym na terenie Polski , dziś jest rzadko spotykana.

Kaszki staropolskie odmiany

Początkowo wyróżniano trzy główne odmiany barwne kaczki krajowej: dziką (kuropatwianą), srokatą i białą.

mandarynki - Robert Biesaga

Kaczki mandarynki

W naturze występuje w Azji Płd.-Wsch. Jako pierwsi jej walory dostrzegli Brytyjczycy, którzy w XVII w. sprowadzili ją na Wyspy Brytyjskie, gdzie do dziś spotkać można dzikie populacje. W hodowlach docenia się piękne ubarwienie godowe kaczorów z charakterystycznym czubem, składającym się z białych, brązowych i ciemnopomarańczowych piór. Ptak ten występuje w odmianach beżowej (zdjęcie poniżej), białej, czarnej, rudej.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Maklura - gorzka pomarańcza
Najdziwniejsze domki dla zwierząt
Jakie ptaki odlatują na zimę

Skomentuj:

Kaczki [Przegląd odmian]. Jak hodować kaczki?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej