Ptaki w ogrodzie. Jakie rośliny zwabią ptaki do ogrodu?
Chcesz obserwować zimą ptaki przez okno. Posadź te rośliny u siebie w ogrodzie, a odwiedzą Cię nie tylko sikorki.
Rokitnik (Hippophae rhamnoides)
Zaliczany jest do krzewów, ale może osiągać nawet 6 m wysokości. Rokitnik najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, na piaszczystym podłożu. Pręcikowate kwiaty o żółtozielonej barwie pojawiają się od marca do maja. Wyrastają pomiędzy charakterystycznymi długimi cierniami. Żółte, kuliste owoce pozostają na zimę aż do wiosny. Żywią się nimi głównie gile (na zdjęciu samiec) oraz jemiołuszki.
Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis)
Ten rozłożysty krzew lubi stanowiska słoneczne i gleby przepuszczalne, zasobne w próchnicę. W maju pośród liści pojawiają się białe lub białoróżowe kwiaty. W sierpniu dojrzewają drobne, czerwone owoce wielkości 0,5 cm, które nieraz pozostają na gałązkach aż do wiosny. To przysmak kosów (na zdjęciu powyżej), bogatek oraz modraszek.
Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia)
Szybko rosnące pnącze, zwane potocznie dzikim winem, osiąga nawet 20 m długości. Może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Radzi sobie na każdej przeciętnej glebie. Niepozorne żółte kwiaty pojawiają się latem. Jesienią dojrzewają granatowe owoce o średnicy 0,5 cm. Choć dla ludzi są trujące, żywią się nimi szpaki, kosy, kwiczoły i jemiołuszki.
Berberys pospolity (Berberis vulgaris)
To gęsty krzew, dorastający do 3 m wysokości. Dziko rośnie w całej Polsce. Lubi suche, wapienne podłoże. W maju i czerwcu okrywa się licznymi żółtymi, miododajnymi kwiatami. Jesienią dojrzewają na gałązkach czerwone, podłużne, drobne owoce (1 cm), które wabią modraszki, bogatki i rudziki.
Dereń jadalny (Cornus mas)
Może dorastać nawet do wysokości 7 m. Ma szeroką koronę i ładne ciemnozielone liście. W stanie naturalnym spotkać go można w południowo-wschodniej Europie i w Azji. Największą wartością tej rośliny są owoce - czerwone, wydłużone, wielkości ok. 2 cm, które jednak szybko po dojrzeniu opadają na ziemię. Szczególnie chętnie zjadają je kwiczoły.
Róża dzika (Rosa canina)
Jej białoróżowe kwiaty po przekwitnięciu przekształcają się latem w zielone, a potem czerwone owoce (ok. 3 cm), które na krzewie utrzymują się przez cały rok. Jednak dostęp do nich jest utrudniony ze względu na liczne kolce. Krzew dorasta do wysokości 3 m i jest doskonałym schronieniem oraz stołówką dla dzwońców, czubatek (na zdjęciu powyżej), szczygłów oraz kwiczołów.
Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)
Od maja do sierpnia lśni bielą kwiatów. W sierpniu za sprawą dojrzewania owoców powoli zmienia szatę na czerwoną. W ogrodzie może stanowić dobrą osłonę przed słońcem, gdyż dorasta nawet do wysokości 15 m. Jego owoce są smacznym kąskiem dla przylatujących ptaków, dlatego bardzo często już w październiku bywają całkowicie wyjedzone przez kwiczoły oraz jemiołuszki (na zdjęciu powyżej).
Orzech włoski (Juglans regia)
Drzewo (o wys. 35 m) pochodzące z Bałkanów i Himalajów. Rosnąc samoistnie, ma krótki, rozgałęziony pień i rozbudowaną koronę. Dojrzałe owoce, spadające we wrześniu, to przysmak kowalików (na zdjęciu powyżej), dzięciołków i dzięcioła dużego.
Jabłoń tzw. rajska (Malus)
Te drzewa ozdobne, osiągające od kilku do kilkunastu metrów wysokości (zależnie od odmiany), kwitną wczesną wiosną na różowo. Owoce niekiedy utrzymują się na gałęziach do wiosny. Takim kąskiem nie pogardzą kwiczoły (na zdjęciu powyżej), kosy, rudziki czy szpaki. Można także wieszać w ogrodzie dla ptaków zwykłe jabłka.
Łopian większy (Arctium lappa)
Pospolita w całym kraju dwuletnia roślina spotykana na łąkach i przy drogach. Dorasta do wysokości 2 m i wyróżnia się wielkimi zielonymi liśćmi, kwitnie latem na fioletowo. Jej owocostany powszechnie nazywa się rzepami ze względu na haczykowate łuski czepiające się sierści zwierząt i ubrań. Jesienią w koszyczkach dojrzewają nasiona, które utrzymują się na roślinie przez całą zimę. Chętnie zjadane są przez szczygły (na zdjęciu powyżej) oraz czyże.
Słonecznik zwyczajny (Helianthus annus)
Latem zdobi ogród złocistożółtymi kwiatami. Wymaga stanowisk dobrze nasłonecznionych. Dorasta nawet do wysokości 3 m. Dojrzałe koszyczki z nasionami mogą mieć średnicę do 50 cm. To przysmak modraszek (na zdjęciu powyżej), kowalików, dzięciołów, dzwońców oraz czyży.
Czy sikorki jedzą słonecznik?
Tak, sikorki chętnie jedzą nasiona słonecznika, szczególnie preferując nasiona łuskane i czarny słonecznik, które są bogate w tłuszcze i białka. Regularne uzupełnianie czystych karmników tymi nasionami nie tylko wspiera ptaki w trudnych okresach, ale także pomaga w naturalnej kontroli szkodników w ogrodzie.
Ptak żywiący się owocami szakłaku
Drozdy i jemiołuszki, często żywią się owocami szakłaku, które dostarczają im niezbędnych składników odżywczych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Spożywanie owoców szakłaku pomaga tym ptakom przetrwać chłodniejsze miesiące, kiedy inne źródła pożywienia są mniej dostępne.
Skomentuj:
Ptaki w ogrodzie. Jakie rośliny zwabią ptaki do ogrodu?