Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Pomysły na zagospodarowanie tarasu

Aldona Zakrzewska
s - Fot. Mateusz Irek

Zapracowani często dopiero po zmierzchu zaglądamy do naszych podniebnych ogrodów. Wówczas przydaje się tam światło lamp, wygodny fotel, cichy plusk wody...

s - Fot. Mateusz Irek

Duża przestrzeń

Duża przestrzeń to poważne wyzwanie, ale i duże możliwości. A przedstawiony na zdjęciach taras otaczający apartament w Wilanowie nie należy do małych - ma powierzchnię około 300 m! Mimo to dzięki przemyślanemu projektowi zadziwia funkcjonalnością - wszystko jest tutaj pod ręką

Na zdjęciu powyżej: Miejsce do opalania- jest tu wszystko, co niezbędne do zażywania słonecznych kąpieli: leżaki, piękne otoczenie roślin, a nawet... delikatny cień drzew.

m - Fot. Mateusz Irek

Życie po zmierzchu

Wiadomo było także, że taras będzie tętnić życiem również po zmierzchu. Jego głównym użytkownikiem jest bowiem młody człowiek bywający w domu dopiero wieczorami, lubiący się otaczać przyjaciółmi. Zależało mu więc na przestrzeni do wieczornych przyjęć. Ale z podniebnego ogrodu mieli też korzystać poszukujący wyciszenia jego rodzice. Potrzebny był kompromis. Projektantka podzieliła więc przestrzeń na kilka stref odgrodzonych od siebie przesłonami z roślin, tak by można było z nich równocześnie korzystać, nie przeszkadzając sobie wzajemnie. W centralnej części znalazła się strefa do relaksu (z altankami i meblami z technorattanu), a przy wyjściu z kuchni pojawił się wygodny kącik kawowy. Jest też miejsce do opalania (z leżakami i drewnianą posadzką), oddzielone od innych stref aleją z formowanych grabów zakończoną kamienną kaskadką. Pełni ona funkcję nie tylko przegrody, ale też przesłony maskującej brzydkie kominy. Natomiast szyb windy obudowano eleganckim barkiem usytuowanym przy wyjściu z salonu.

Na zdjęciu powyżej: Na tarasie posadzono duże rośliny, co daje efekt obfitości zieleni. Aranżacja jest efektowna również po zmierzchu dzięki lampom i reflektorkom zainstalowanym w skrzyniach z roślinami.


Podział na strefy o różnych funkcjach warto podkreślić zróżnicowaniem posadzki - na tym tarasie zastosowano kontrastujące ze sobą materiały (jasne, zimne płyty granitowe i ciemne, ciepłe drewno). Czasami wystarcza jednak inny kolor lub deseń nawierzchni.

Fot. Mateusz Irek

Ogród wielopokoleniowy

Jak wspomina projektantka tarasu Hanna Irek (z firmy Zieleń Bez Granic), największym utrudnieniem w rozsądnym zaplanowaniu całości były górujące nad tarasem trzy niezbyt urodziwe kominy i szyb windy. Należało je zamaskować, włączyć do aranżacji, przekształcić w atuty kompozycji. Poza tym, zgodnie z życzeniami właścicieli, taras miał być przedłużeniem mieszkania, pełnić funkcję ogrodu na dachu, zapewniać piękny widok z okien (i to o każdej porze roku), być idealnym miejscem do relaksu.

Na zdjęciu powyżej: Fragment alei z formowanych grabów (z minimalistyczną kamienną kaskadką) przesłaniających szpecące taras kominy.

Fot. Mateusz Irek

W świetle lamp

Tarasowej aranżacji dodaje uroku odpowiednie zestawienie barw i zastosowanych materiałów - dominuje tu drewno (egzotyczny gatunek bangkirai - bardzo trwały, o głębokiej brązowej barwie). Widać je na posadzce, zbudowane są też z niego skrzynie dla roślin. Z ciepłym drewnem kontrastuje barwą i fakturą chłodny granit - jego jasnymi taflami wyłożono podłogę (w strefie do wypoczynku), czarnymi zaś - barek, nocą rozświetlony płomieniem biokominków. Natomiast po zmierzchu o urodzie tarasu decyduje głównie światło starannie dobranych lamp: wydobywa z mroku urodę detali i roślin, dodaje przytulności.

Na zdjęciu powyżej: Widok na strefę do relaksu , z posadzką z jasnych granitowych płyt, altanką i meblami z technorattanu.

Fot. Mateusz Irek

Graby i klony

Na tarasie dominują krzewy osiągające niewielkie rozmiary, idealne do uprawy w dużych donicach, m.in. klony palmowe (pięknie przebarwiające się jesienią), graby pospolite, bukszpany, kosodrzewiny). Są tu też trawy ozdobne (miskanty, turzyce) i niewymagające troskliwej opieki byliny (np. hosty, żurawki, rodgersje, runianki, kosaćce). Po zmierzchu piękno co dorodniejszych okazów podkreślone jest światłem lamp zainstalowanych u ich podnóża, w skrzyniach i donicach.

Czy wiesz, że...

Klony palmowe nadają się do uprawy w donicach, trzeba im tylko zapewnić zaciszne miejsce i duży pojemnik.

Na zdjęciu powyżej: Jesienna Gwiazdą tarasu jest dorodny klon palmowy o pięknie przebarwiających się liściach.

k - Fot. Mateusz Irek

Biokominek

Jeśli chcemy na balkonie czy tarasie cieszyć się prawdziwym ogniem, nie przeszkadzając przy tym sąsiadom, zdecydujmy się na biokominek zasilany płynnym paliwem. Stworzy ciepło domowego ogniska, nie emitując dymu i nieprzyjemnych zapachów. Na rynku jest dostępnych wiele modeli

Na zdjęciu powyżej: Biokominki na blacie barku wieczorami pozwalają cieszyć się ogniem, w dzień zaś są niebanalną ozdobą tarasu.

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Instalacje elektryczne na tarasie
Trawy ozdobne na tarasie
Rośliny wracają z balkonu

Skomentuj:

Pomysły na zagospodarowanie tarasu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej