Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Jak zaradzić nawrotom chorób? [Porada eksperta]

Wojciech Słomka
Mączniak - Fot. shutterstock/Alena Brozova

Dlaczego w moim ogrodzie co roku powtarzają się te same choroby? Przecież zawsze stosuję się do zaleceń eksperta i wykonuję opryski we wskazanych terminach. Jan Bandura Choroby

Mączniak - Fot. shutterstock/Alena Brozova

Choroby

Niektóre choroby porażają rośliny raz w sezonie, przez krótki czas. Po zastosowaniu odpowiednich preparatów, wygrabieniu liści, wycięciu zaatakowanych części (i ich spaleniu), nasze rośliny wracają do zdrowia.

Większy problem stanowią drobnoustroje chorobotwórcze, które wyniszczają rośliny przez cały sezon wegetacyjny. Takie patogeny są groźne, bo zmniejszają odporność na mrozy. Niestety, w takich przypadkach leczenie roślin przynosi rezultaty jedynie w czasie, kiedy doko-nujemy tych zabiegów. Choroba pozornie zanika, aż nagle, po latach, budzi się, rozwija, a w rezultacie roślina obumiera.

Podstawową przyczyną takiego stanu jest biologia drobnoustroju, który zaatakował roślinę. Patogeny wywołujące takie choroby, jak: zamieranie pędów jałowca, zamieranie pędów świerka i jodły, zgnilizna sadzonek, szara pleśń, osutka, rdze dwudomne (np. porzeczkowo-wejmutkowa), fuzarioza pędów czy zamieranie pędów roślin liściastych, dziurkowatość liści drzew pestkowych oraz plamistości, mają tendencję do pojawienia się w kolejnych latach. W momencie kiedy stosujemy odpowiednie środki chemiczne likwidujące te choroby, niszczymy tylko część patogenów. Inną przyczyną powracających chorób są szkodniki o kłująco-ssącym aparacie gębowym (mszyce, czerwce i roztocza), które przenoszą grzyby i bakterie z rośliny na roślinę.

Warto zwrócić również uwagę na higienę sekatorów i nożyc. Wycinając chore fragmenty roślin, zostawiamy na ostrzach narzędzi zarodniki patogenów. Korzystając ponownie ze sprzętu, na nowo zarażamy rośliny. Dlatego sekatory i nożyce należy dezynfekować spirytusem spożywczym lub denaturatem.

Chroniąc rośliny przed ponownym osłabieniem, zwróćmy uwagę na podlewanie. Jeśli korzystamy z wody pochodzącej ze zbiornika naturalnego (a nie z wodociągów), możemy obserwować ponowną inwazję szkodliwych organizmów atakujących w szczególności sys-tem korzeniowy, bo takie patogeny mogą przetrwać latami w stawie czy oczku.

Powracanie chorób atakujących system korzeniowy dotyczy często roślin, wokół których zastosowano matę antychwastową o złych parametrach technicznych. Dobra mata musi łatwo przepuszczać powietrze i wodę opadową oraz parującą z gleby.

Uszkodzenia tkanek to otwarte wrota dla patogenów. Dlatego pamiętajmy o zabezpieczaniu ran po cięciu maściami ogrodniczymi.

Ważny jest również termin stosowania środków ochrony. Jeśli uda się je zastosować w momencie pełnego rozwoju patogenu, pozbędziemy się go skutecznie. Jeśli natomiast zrobimy to zbyt wcześnie lub za późno, choroba pojawi się ponownie w danym roku lub zaatakuje w kolejnym sezonie.

Na zdjęciu powyżej: Mączniak prawdziwy na liściach rudbekii

c - choroby roślin

choroby

Na zdjęciu powyżej:

1. Szara pleśń na kwiatach mieczyka

2. Czarna plamistość na liściach róży

3. Rdza na liściach trawy

4. Brunatna zgnilizna drzew pestkowych na śliwce

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Co się stało z drzewem [Porada eksperta]
Z cytrusami na szkodniki [Porada eksperta]
Kiedy przesadzamy byliny?[Porada eksperta]

Skomentuj:

Jak zaradzić nawrotom chorób? [Porada eksperta]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej