Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Domowa szklarnia zimą

Grzegorz Łukasik
shutterstock/ PHB.cz (Richard Semik)

Zimą świetnym schronieniem  dla roślin wrażliwych na chłody jest szklarnia.Jednak podczas mrozów i tam trzeba je dogrzewać. W jaki sposób to zrobić

s - shutterstock/ PHB.cz (Richard Semik)

Węglem, prądem powietrzem

Wciąż bardzo popularne jest ogrzewanie piecem węglowym. To jednak mało komfortowe rozwiązanie, konieczny jest bowiem nadzór nad urządzeniem przez całą dobę - w przeciwnym razie palenisko może wygasnąć. Wygodniej (choć drożej) ogrzewać szklarnię elektrycznymi grzejnikami (olejowymi lub konwektorowymi), promiennikami lub kablami grzejnymi (w mniejszych pomieszczeniach). Można też podnieść temperaturę za pomocą gorącego powietrza - wpuszczone do szklarni bardzo szybko ją nagrzewa. Kiedy jednak przerwiemy nadmuch, pomieszczenie równie szybko się wyziębi. Wadą tego rozwiązania jest też powstający w szklarni suchy mikroklimat niesłużący roślinom.

s - Fot. shutterstock/a40757

Ciepło z kotla

Źródłem ciepła może być też kocioł gazowy podgrzewający wodę transportowaną do szklarni i rozprowadzaną w jej wnętrzu rurami grzejnymi i grzejnikami. Jest to jedna z najlepszych metod ogrzewania, zarówno jeśli chodzi o komfort użytkowania, jak i wpływ na środowisko. System działa sprawnie bez większej ingerencji z naszej strony, umożliwia też precyzyjną regulację temperatury. Ma jednak wady: wymaga wykonania instalacji rozprowadzającej ciepło; pewnym problemem (zwłaszcza w mniejszych szklarniach) może być również znalezienie odpowiedniego miejsca dla kotła.
Szklarnię można też ogrzewać nagrzewnicą zasilaną gazem ziemnym lub płynnym. Na rynku dostępne są modele różnej wielkości, przenośne i montowane na stałe. Pozwalają one bardzo szybko podgrzać pomieszczenie, zwłaszcza podczas silnych mrozów. Najlepiej jednak traktować je jako rozwiązanie tymczasowe, w sytuacjach awaryjnych - na przykład w celu ochrony roślin przed zapowiadanymi nagłymi przymrozkami.

s - Fot. shutterstock/l i g h t p o e t

Uwaga

Uwaga! Stosując gaz płynny, nie wolno ogrzewać w ten sposób pomieszczeń położonych poniżej poziomu gruntu, gdyż może się w nich gromadzić gaz, co grozi wybuchem.
Czy wiesz, że...
Wybierając ogrzewanie gazowe, trzeba zadbać o system odprowadzania spalin - mogą zaszkodzić i ogrodnikowi, i roślinom.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Podgrzewacze [Przegląd]
Jak bezpiecznie pracować z pilarką
Plusy i minusy śniegu w ogrodzie

Skomentuj:

Domowa szklarnia zimą

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej