Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Porażone pąki

dr Hanna Masternak
pąki - Fot. Shutterstock/Montypeter

Wiele chorób i szkodników poraża pąki drzew oraz krzewów ogrodowych i w nich się rozwija, często w sposób dla nas niedostrzegalny.

pąki - Fot. Shutterstock/Montypeter

Rozwój paków

W rozwoju pąków wyróżniamy kilka faz: bezlistną, nabrzmiewania pąków, ich pękania oraz ukazywania się pierwszych listków. W każdym z tych stadiów rozwojowych pąki mogą zostać porażone przez różne szkodniki lub choroby. Trzeba też podkreślić, że poszczególne gatunki roślin rozwijają się w różnych okresach - w chwili gdy jedne mają już liście, a u drugich dopiero pękają pąki. Zmiany są różne, w zależności od tego, czy szkodnik żeruje we wnętrzu, czy na zewnątrz pąków. Bardzo często objawy występowania chorób i szkodników są widoczne dopiero wtedy, gdy wiosną rozwiną się liście, a wówczas może być już za późno na ich zwalczanie. Najbardziej groźne są te patogeny, które rozwijają się wraz z pąkami i trudno je wcześniej zauważyć - spośród chorób to kędzierzawość liści brzoskwiń i torbiel śliw, a spośród szkodników - szpeciele.

Zamieranie pąków różanecznika - Fot. Anna Kulikowska

Ta choroba grzybowa powoduje, że wiosną pąki, zamiast się rozwijać, zasychają i pokrywają się nalotem. Chorobę (występuje ona też na azalii) rozprzestrzeniają skoczki

Zwalczanie - należy wyciąć chore pędy i porażone pąki, a następnie je spalić. Sekator użyty do zabiegu trzeba zdezynfekować, np. denaturatem. Cały krzew opryskujemy Topsinem M 500 SC.

Kwieciak Jabłkowiec - Fot. Anna Kulikowska

To niewielki (ok. 4 mm) chrząszcz. Jego samice składają jaja do wnętrza pąków kwiatowych jabłoni lub grusz (także malin, truskawek i pięciorników). Rozwijające się larwy niszczą pąki (które zasychają), zmniejszając znacznie kwitnienie i plon owoców.

Zwalczanie - przeprowadzamy w okresie nabrzmiewania pąków zagrożonych roślin. Stosujemy jeden z preparatów: Decis Ogród 015 EW lub Karate Zeon 050 CS.

Mszyce na pąku róży - Fot. Anna Kulikowska

Pojawiają się masowo i - wysysając soki - powodują, że pąk wolniej się rozwija, a kwiat róży jest mniejszy.

Zwalczanie - rozpoczynamy, gdy ukażą się pierwsze mszyce - już w okresie rozwoju pąków oraz podczas wegetacji. Rośliny opryskujemy jednym z następujących środków: Decis Ogród 015 EW, Pirimor 500 WG, Karate Zeon 050 SC. Zabiegi przeprowadzamy co 7-10 dni, najlepiej używając preparatów naprzemiennie.

Szpeciele - Fot. Anna Kulikowska

Te szkodniki są mikroskopijnej wielkości. Pierwsze pokolenie rozwija się w pąku, a następne w młodych liściach. Niektóre szpeciele powodują puchnięcie pąków, ale często objawy ich występowania widać dopiero na rozwiniętych liściach w postaci pilśniowatych nalotów, narośli i rdzawych zmian.

Zwalczanie - opryski wykonujemy w okresie nabrzmiewania pąków. Szpeciele orzechowca i winoroślowca zwalczamy preparatami siarkowymi, pordzewiacza - środkiem Mitac 200 EC.

Zwójka sosnóweczka - Fot. Anna Kulikowska

Jej gąsienice żerują w rdzeniu młodych pędów, powodując ich zaginanie i zasychanie. Uszkodzenia prowadzą do deformacji sosny. Motyle składają jaja pomiędzy igłami przy pąkach szczytowych.

Zwalczanie - pędy zasiedlone przez larwy zwójki wycinamy od połowy maja do połowy czerwca i palimy. Na przełomie maja i czerwca oraz w lipcu stosujemy środek Decis Ogród 015 EW

Mączniak prawdziwy - Fot. Anna Kulikowska

Mączniak prawdziwy na pąkach róży

Objawia się białym nalotem okrywającym łodyżki i jeszcze zamknięte pąki. Rozwijające się z nich kwiaty są także porażone i osłabione.

Zwalczanie - na krzewach ozdobnych chorobę zwalczamy jednym z preparatów: Baymat Ultra AE, Falcon 460 EC, Discus 500 WG, Topsin M 500 SC, Nimrod 250 EC, natomiast na jabłoni, którą mączniak także atakuje, stosujemy Siarkol Ekstra 80 WG.

Torbiel śliw - Fot. Anna Kulikowska

Zarodniki torbieli zimują na łuskach pąków i wnikają w nie w chwili nabrzmiewania, a następnie w nich się rozwijają. Potem choroba przenosi się na młode owoce, powodując ich zniekształcenia.

Zwalczanie - już podczas wegetacji zbieramy i niszczymy chore owoce. Wiosną, przed pękaniem pąków, drzewo opryskujemy Miedzianem 50 WP lub Nordoxem 75 WP, a w fazie białego pąka preparatem Syllit lub Carpene 65 WP.

Kędzierzawość liści - Fot. Anna Kulikowska

Zarodniki tego grzyba zimują na pąkach i wnikają do środka w chwili ich pękania. Choroba postępuje wewnątrz pąków. Rozwinięte liście są silnie pomarszczone.

Zwalczanie - rozpoczynamy jesienią, opryskując drzewo Miedzianem 50 WP lub Nordoxem 75 WG. Zabieg tymi preparatami powtarzamy tuż przed nabrzmiewaniem pąków albo w trakcie ich pękania. Stosujemy Syllit bądź Carpene 65 WP.

Pryszczarki - Fot. Anna Kulikowska

Muchy pryszczarków składają jaja w młodych, rozwijających się liściach. Pod wpływem żerowania larw na liściach powstają galasy lub zgrubienia podobne do strąków. Liście nie rozwijają się i brązowieją. Pryszczarki atakują grusze, jabłonie, róże, porzeczki, maliny, truskawki, jesiony, glediczje.

Zwalczanie - w okresie pękania pąków lub tuż po zauważeniu pierwszych uszkodzeń (i w okresie wegetacji) stosujemy Decis Ogród 015 EW, Karate Zeon, 050 CS, Sumi-alpha 050 EC.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Przędziorek na oleandrze [Porada eksperta]
Choroby widoczne na korze
Rozpoznaj najczęstsze choroby i szkodniki w ogrodzie

Skomentuj:

Porażone pąki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej