Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Woda w małym ogrodzie

Zbigniew Pachulski
woda lilie misa - Fot. Mak Media /F. STRAUSS

Woda daje nam poczucie bliskości z naturą, uspokaja i relaksuje. Przedstawiamy tu nietypowe pomysły na miniźródełka, a także sposób wykonania najprostszego oczka wodnego.

woda lilie misa - Fot. Mak Media /F. STRAUSS

W misie pełnej lili

Zakładając miniaturowe oczko wodne, pamiętajmy o posadzeniu w nim roślin. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać czystość wody. Zieloni lokatorzy pochłaniają bowiem nadmiar rozpuszczonych w niej substancji odżywczych i nie dopuszczają do rozwoju glonów. Tu w ceramicznej misie posadzono lilię wodną 'Gonnere' (dobrze radzącą sobie w płytkiej wodzie) i krwawnicę pospolitą znoszącą długotrwałe zalanie. Po sezonie lepiej jednak przesadzić ją do gruntu.

woda w ogordzie - Fot. Anna Landowska

W mokrych kulach

Pojemniki z toczonych kamieni są ozdobą ogrodu. Ale jeszcze ładniej wyglądają w duecie z wodą! Wystarczy zakopać pod nimi zbiornik z pompką, przewiercić ich dna i przez otwory przeciągnąć przewody, którymi pompka będzie tłoczyć wodę do wnętrz kul. Potem spłynie po ich ściankach, wsiąknie w żwir, wróci do zbiornika... I cykl się powtarza. Przed zimą lepiej jednak wypompować wodę.

GBA Staffler, Martin - Fot. F. Strauss/Mak Media / GBA / Staffler / FRIEDRICH STRAU

W ceramicznej amforze

Tu pompkę (zaopatrzoną w filtr) umieszczono na dnie szkliwionego dzbana. Woda - podobnie jak w innych prezentowanych tu rozwiązaniach - porusza się w obiegu zamkniętym. Wysokość słupa wody powinna być równa połowie wysokości dzbana. Jeżeli zależy nam tylko na efekcie mokrych ścianek, wybierzmy pompę o małej mocy (30-40 W).

woda w ogrodzie - Fot. Lilianna Sokołowska

W kamiennym blacie

Woda może też tryskać z kamiennej półki pełniącej funkcję siedziska, a potem spływać do zbiornika z ukrytą w nim pompą. To rozwiązanie nie tylko efektowne, ale i praktyczne: woda będąca w stałym ruchu jest dobrze natleniona, dzięki czemu wolniej rozwijają się w niej glony. Nie składają w niej także jaj komary preferujące nieruchomą taflę wodną. Warto również obsadzić zbiornik roślinami. Zagnieżdżą się w nim wówczas żaby i traszki, dla których larwy komarów to prawdziwy przysmak!

woda w ogrodzie - Fot. Katarzyna Bellingham

W stylowej wylewce

Sekretem tej prostej aranżacji jest pompa ssąco-tłocząca o mocy 20-30 W zamontowana w ukrytym za ścianą pojemniku wypełnionym wodą. Pompa zasysa ją i tłoczy (przez przewód) do mosiężnego kranu, a potem do betonowej wylewki w formie misy. Woda wypływa z niej przez niewielki otwór przelewowy i powraca do pojemnika za ścianą.

Zobacz jak zrobić źródełko - krok po kroku

Fot. Mak Media

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Dekoracje jesienne przed domem
Jeż - jak zwabić go do ogrodu?
Jak powiększyć ogród

Skomentuj:

Woda w małym ogrodzie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej