Dlaczego warto ściółkować? Najlepsze materiały na ściółkę do ogrodu
Ściółkując rabaty materiałem organicznym, uzyskujemy próchnicę, a przy okazji pozbywamy się odpadków z ogrodu. Jaka ściółka do ogrodu się sprawdzi?
Ściółka do ogrodu - zalety
O zaletach wykładania na powierzchni gleby ściółki nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zyskuje na tym jakość gleby, rośliny i środowisko. Do ściółkowania możemy użyć wprawdzie wielu materiałów, ale najlepsze są organiczne, które się stopniowo rozkładają i zamieniają w próchnicę. co nam daje ściółka Warstwa ściółkujących materiałów chroni glebę przed wysychaniem, dlatego najlepiej rozsypywać je pod roślinami wczesną wiosną, wykorzystując fakt, że ziemia ma ciągle zapas wilgoci po zimowych roztopach. Ściółka nie pozwoli jej utracić, stanie się też rezerwuarem dla wody opadowej. Poza tym o tej porze roku nie wzeszły jeszcze chwasty, a kilkucentymetrowa warstwa kory lub kompostu znacznie im to utrudni. Ale uwaga: przed ściółkowaniem lepiej usunąć gatunki wieloletnie (perz, podagrycznik, mniszek itp.). Latem ściółka chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się gleby, a także zapobiega jej rozmywaniu się po ulewach. Dlatego materiały ściółkujące warto rozkładać także na świeżo przekopanych grządkach. Z kolei ściółka rozsypana późną jesienią spełnia funkcję kołdry chroniącej korzenie przed silnymi mrozami. W tym wypadku jej warstwa nie powinna być grubsza niż 3 cm, by na wiosnę szybko rozmarzła.
Na zdjęciu powyżej: Kora sosnowa sprzyja utrzymaniu niskiego pH w otoczeniu wrzosów, które potrzebują kwaśnego podłoża
Ogrodowy recykling: Jak wykorzystać gałęzie, ścinki po wiosennym cięciu? [Zrób to sam]
Ściółka do ogrodu - Barwiona kora sosnowa
Ściółka do ogrodu - gdzie i jak rozkładamy ściółkę
Ściółka z odpadków organicznych ma ten atut, że ulega stopniowemu rozkładowi. Ten proces przebiega szybko w przypadku kompostu (który stanowi już dobrze rozłożony materiał). Dłużej rozkładają się zrębki drewniane i kora. Tymi materiałami lepiej ściółkować, gdy są już przefermentowane (tzn. przeleżały rok lub dwa lata na pryzmie). Jeśli rozłożymy świeże, będą w procesie rozkładu pobierały azot, "kradnąc" go roślinom. Żeby uniknąć tego problemu, można ewentualnie rozsypać ściółkę na warstwie agrowłókniny - dodatkowo zapobiegnie to rozwojowi chwastów. Najgrubszą (10-12 cm) warstwę ściółki można rozsypywać pod drzewami i krzewami, natomiast pod bylinami i wszelkimi roślinami sezonowymi wystarczy zwykle 3-6 cm. Rozdrobnione, wysuszone zrębki i trociny to dobra ściółka pod byliny i krzewy. Te świeże można podsypać pod drzewa. Po 2-3 latach ulegną rozkładowi, użyźniając ziemię.
Ściółka do ogrodu - zrębki drewniane
Zrębki drewniane mają różne kolory zależnie od gatunku drewna, a czasem są specjalnie barwione. Można je więc traktować jako materiały dekoracyjne i wysypywać choćby na ciągach komunikacyjnych w ogrodzie. Z takich nawierzchni trudno tylko zmiatać liście, a warstwę zrębków co 2-3 lata trzeba uzupełniać.
Na zdjęciu powyżej: Nawierzchnia ze zrębków drewnianych pasuje do ogrodów naturalistycznych
Ściółki pochodzenia organicznego można kupić w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych albo pozyskać je z ogrodu czy z zakładu stolarskiego (np. wióry drewniane). Zrębki drewniane otrzymamy w rozdrabniarce do gałęzi. Zależnie od jej ustawienia wyrzuca ona grubsze lub drobniejsze frakcje ścinków. Materiały te lepiej przekompostować przez rok lub dwa, zanim wyściółkujemy nimi glebę. Słomę kupimy na targu lub w gospodarstwie rolnym. Na zagonach układamy suchą słomę. Chipsy kokosowe w brykietach, czyli zrębki łupin orzechów kokosowych, znajdziemy w centrach ogrodniczych.
Ziemia w ogrodzie. Jak uprawiać glebę. Jak poprawić glebę w ogrodzie
Ściółka do ogrodu z kompostu
Kompost można otrzymać w każdym ogrodzie, gromadząc ściętą trawę i zielone pędy, wyrwane chwasty, obierki z warzyw i owoców. Te organiczne odpadki układamy na pryzmie wysokości 1-1,2 m bądź w specjalnym ażurowym pojemniku. Tam, dzięki bakteriom i grzybom, a także pod wpływem wody i powietrza resztki ulegają stopniowemu rozkładowi i po roku lub dwóch latach powstaje z nich kompost - doskonały nawóz i ściółka pod wszystkie rośliny. Kompost rozsypujemy wokół bylin, roś-lin jednorocznych oraz krzewów i młodych drzewek. Jego kilkucentymetrowa warstwa zatrzymuje wilgoć i ulega dalszemu rozkładowi, w rezultacie którego uwalniają się związki mineralne przyswajalne dla roślin. Kompost umożliwia też lepsze napowietrzenie korzeni, co sprzyja ich rozwojowi. W ciągu sezonu możemy dokładać kolejne warstwy ściółki kompostowej, zwłaszcza pod warzywa i inne rośliny wymagające żyznej, przepuszczalnej gleby.
Na zdjęciu powyżej: Kompost rozłożony na rabacie chroni glebę przed utratą wilgoci, co ma duże znaczenie np. w przypadku żywotników
Na zdjęciu powyżej: Warzywa w tym ogrodzie uprawiane są na podwyższonych zagonach, na których co roku dokłada się świeżą warstwę kompostu
Ściółka do ogrodu z kory i słomy...
Popularną ściółką jest przekompostowana kora, głównie sosnowa o różnych frakcjach (od grubej do bardzo drobnej). Stosujemy ją, by chronić podłoże przed chwastami i zapobiegać utracie wilgoci. Jesienią rozkładamy ją pod świeżo posadzonymi roślinami o wrażliwym systemie korzeniowym, by chroniła je przed mrozem. Jej warstwa nie powinna jednak być grubsza niż 3 cm, by po zimie nie stała się bryłą lodu, która trudno topnieje. Pamiętajmy też, że kora sosnowa ma kwaśny odczyn. Słomę rozkładamy pod truskawkami i niektórymi warzywami, by zabezpieczyć owoce i liście przed gniciem. Skoszoną trawę możemy wyłożyć na rabatach kwiatowych i pod warzywami, a źdźbła rozsypywane przez kosiarkę mulczującą będą dobrą ściółką dla trawnika, bo po rozłożeniu się użyźnią go. Torf wysoki jako ściółka jest łatwo rozwiewany przez wiatr, dlatego lepiej przekopać go płytko z glebą.
Na zdjęciu powyżej: Kora rozsypana pod różami nie pozwala rosnąć chwastom
Na zdjęciu powyżej: Ściółka słomiana sprawia, że truskawki tak łatwo nie gniją
Skomentuj:
Dlaczego warto ściółkować? Najlepsze materiały na ściółkę do ogrodu