Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Jaki wybrać grill? Grillowanie w ogrodzie

Jacek Jechanowski
A może na grilla? - Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA

Tak! Zwłaszcza że sezon grillowy w pełni, a na rynku nie brakuje świetnego sprzętu do grillowania. Jaki warto kupić i czym się kierować przy wyborze?

A może na grilla? - Fot. LILIANNA SOKOŁOWSKA

Grill elektryczny, węglowy czy gazowy?

Warto wydzielić w ogrodzie kącik do grillowania, ze stabilną posadzką i siedziskami (tu ich funkcję pełnią murki oporowe)

DrGrill Grill okrągły 11780SMOKY FUN Grill - wędzarnia...Weber Grill Smokey Joe Prem...
Sprawdź ceny ?Sprawdź ceny ?Sprawdź ceny ?
źródło:Okazje.info
KOMPAKTOWY GRILL WĘGLOWY z pokrywką ułatwiającą utrzymanie odpowiedniej temperatury i równomierne opiekanie potraw jest idealny na wyjazdy w plener. - Fot. TCHIBO

Grille Węglowe

W Polsce są najbardziej popularne, choć z powodów zdrowotnych zaczynają z nimi konkurować grille gazowe. Grille węglowe mają najróżniejsze kształty i rozmiary. Od maleńkich składanych modeli turystycznych do olbrzymich wielopiętrowych kombajnów ogrodowych. Te pierwsze sprawdzą się na krótkim wypadzie w teren - odrobina miejsca w bagażniku lub plecaku zawsze się znajdzie. Drugie to podstawa wielkich imprez, gdzie poradzą sobie z tłumem wygłodniałych gości. Ważną rzeczą przy wyborze grilla węglowego jest jego głębokość - nie może być zbyt płytki! Płaski - choć łatwy do schowania w czeluściach garażu - nie pozwoli na równomierne opiekanie potraw i szybko zamieni soczysty befsztyk w czarną podeszwę.

 

Fot. Praktiker

Grill stacjonarny - na rynku są dostępne. gotowe modele wykonane z różnych materiałów.

Osobną grupę stanowią grille jednorazowe. Są wygodne i praktyczne, tanie i natychmiast gotowe do użycia, ale trzeba kupić ich kilka. Świetnie sprawdzają się na wyjazdach w plener.

WIĘKSZE MODELE grilli gazowych, z półeczkami do odstawiania potraw, to prawdziwe plenerowe minikuchnie. - Fot. TCHIBO

Grille Gazowe

Są najwygodniejsze w użyciu i zdecydowanie bardziej ekonomiczne od pozostałych modeli. Ich przemyślana konstrukcja zapewnia komfort i przyjemność opiekania mięsa bez spalania ściekającego tłuszczu. Co ważne, nie tworzą się przy tym szkodliwe związki węglowodorów aromatycznych, co ma miejsce w przypadku grilli węglowych. Łatwość rozpalania i natychmiastowa gotowość do pracy to zalety nie do przecenienia. Urządzenia gazowe łatwo też utrzymać w czystości. Wymagają za to większej dbałości i kultury technicznej - zaniedbane mogą być wręcz niebezpieczne. Grille gazowe są najbardziej uniwersalne i pozwalają na grillowanie bezpośrednio - na otwartym ogniu i pośrednio - poprzez specjalne osłony zmniejszające efekt operacji palnika.

 

Fot. Weber

Tytanowy grill gazowy z elektrycznym zapalnikiem, wbudowanym termometrem i stolikami bocznymi.

Fot. eBay

Lekka przenośna konstrukcja zapewnia całkiem pokaźne palenisko.

GRILL ELEKTRYCZNY - gdy nie mamy wiele miejsca wybierzmy kompaktowy model - zmieści się na stole. Jego dużą zaletą jest też brak emisji dymu. - Fot. TCHIBO

Grille Elektryczne

Źródłem energii jest tu grzałka elektryczna, więc bez gniazdka się nie obejdzie. Między innymi dlatego tego typu urządzeń używamy głównie w pomieszczeniach. Ich prosta konstrukcja pozwala na bezproblemową obsługę, a łat-wość regulacji temperatury sprawia, że możemy swobodnie biesiadować, przygotowując kolejne przysmaki. Należy przy tym jednak pamiętać, że to urządzenia elektryczne, więc nie wolno ich wystawiać na deszcz ani zalewać wodą, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia grzałki lub porażenia prądem. Łatwość czyszczenia pozwoli oszczędzić czas po pikniku (uważajmy tylko, by nie zamoczyć kabli zasilających). Sprawdźmy też, czy instalacja elektryczna ma sprawne zabezpieczenia.

 

Fot. Weber

Urządzenie elektryczne dzięki efektownej formie mogą być wręcz ozdobą stołu.

WYGODNE ROZWIĄZANIE - wędzarnia i grill połączone w jeden moduł. - Fot. WEBER

Apetyt na wędzonki

Grille węglowe, szczególnie te stacjonarne, większe i głębsze, można szybko przystosować do roli wędzarni. Należy tylko rozpalić mniej węgla w najgłębszej części grilla i położyć na nim strużyny do wędzenia z drewna liściastego. Regulując dopływ powietrza przy zamkniętej pokrywie, możemy sterować temperaturą wewnątrz grilla i skutecznie uwędzić namoczone w solance i ziołach kawałki szynki czy kurczaka. Nie dopuszczajmy do nadmiernego rozżarzenia się węgla i regularnie dokładajmy strużyny wędzarnicze dla podtrzymania dymu.

Na rynku są też specjalne grille, które funkcję wędzarni mają już wpisaną w konstrukcję, a ich budowa pozwala na obsługę obu funkcji.

 

Fot. Shutterstock/wiktord

W dużym ogrodzie zmieści się wędzarnia w formie domku wymurowana z otoczaków, z komorą wędzarniczą zamykaną drzwiczkami.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Co zrobić z popiołem z grilla
Czas pikników i grillowania. Zobacz przydatne akcesoria
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?

Skomentuj:

Jaki wybrać grill? Grillowanie w ogrodzie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej