Datura. Jak pielęgnować bielunie przez cały rok?
Datura to piękna roślina, która potrafi odwdzięczyć się za troskliwą opiekę imponującymi rozmiarami i kwiatami jak anielskie trąby.
Jak pielęgnować daturę?
Datura
Krzewy lub dorodne drzewka o dużych jasnozielonych liściach, ozdobione mnóstwem olbrzymich kielichów, zawsze budzą powszechny podziw. Rośliny te potocznie nazywane są anielskimi trąbami, natomiast jedni fachowcy zaliczają je wraz z podobnymi gatunkami sezonowymi (sianymi co roku) do datur (Datura), czyli bieluni, inni stworzyli z nich odrębny rodzaj brugmansja (Brugmansia).
Datura - kwiaty dla aniołów [Odmiany]
Datura - kiedy kwitnie?
Żółte, różowe, pomarańczowe lub białe kwiaty datury mają kilkunastocentymetrowe pojedyncze, a niekiedy pełne kielichy. Kwiaty rozwijają się od wiosny do późnej jesieni. Wieczorami większość z nich wspaniale pachnie. Walorem niektórych odmian są również dekoracyjne, biało obrzeżone liście z jasnymi smugami.
Datura kwiat trujący
Ale uwaga! Nie pozwalajmy dzieciom bawić się "anielskimi trąbami", ponieważ wszystkie części datur, a więc także ich kwiaty, są silnie trujące.
Datura uprawa
Uprawa datur, choć wymaga sporo pracy, sprawia ogromną satysfakcję. Nasi czytelnicy nadsyłają nam zdjęcia okazów osiągających wysokość blisko 3 m, na których przez sezon pojawia się nawet pół tysiąca kwiatów!
Lato: im datura ma więcej słońca, tym lepiej. Od połowy maja do jesiennych chłodów powinna więc stać pod chmurką. Jest stale spragniona i w upalne dni potrafi "wypić" wiadro wody. Zalicza się też do ogromnych żarłoków. Największy apetyt ma od wiosny do końca lata.
Zima: gdy roślina "odpoczywa" w chłodnym pomieszczeniu, przechodzi głodówkę i potrzebuje niewiele wilgoci.
Datura - uprawa wiosną
Marzec/kwiecień
W marcu datury budzą się do życia. Przesadzamy je do świeżej, żyznej, próchnicznej ziemi o prawie obojętnym odczynie (pH 6-7,5), skracając im pędy i ewentualnie za bardzo rozrośnięte, mocno zagęszczone korzenie. Jeśli nie mamy dużo miejsca, zeszłoroczne pędy przycinamy krótko (do długości 20-30 cm). Rośliny stawiamy w chłodnym, słonecznym pomieszczeniu, np. na werandzie, i z umiarem podlewamy. Po dwóch tygodniach zaczynamy dokarmiać nawozem dla roślin o ozdobnych liściach (zawiera dużo azotu).
Maj
Na początku maja rośliny przynajmniej przez tydzień hartujemy na świeżym powietrzu. W drugiej połowie miesiąca pozostawiamy je na stałe pod gołym niebem.
Lato
Kilkuletnie okazy wymagają 20-40-litrowych pojemników z dużymi otworami w dnie. Donice warto obciążyć kamieniami, aby były stabilne i ustawić je na podstawkach (woda za szybko nie będzie uciekała, ale za długo też nie może zalegać). Najlepiej jednak pozwolić daturze wrosnąć w ziemię. Zadołujmy ją więc przynajmniej do połowy donicy (korzenie przerosną otwory odpływowe) w miejscu zasilonym kompostem ogrodowym lub obornikiem. Można też roślinę posadzić w gruncie bez pojemnika. Tak rosnących datur nie trzeba często podlewać ani nawozić.
Datura - uprawa latem
W ciągu sezonu młode przyrosty osiągają ponad metr długości (na zdjęciu obok - datury na balkonie). Rośliny obficie podlewamy, nawet kilka razy dziennie. W przeciwnym razie szybko więdną i zrzucają pąki kwiatowe.
Od maja do połowy sierpnia co 4 dni stosujemy wieloskładnikowy nawóz dla roślin kwitnących, zawierający dużo potasu i fosforu (zagłodzenie powoduje żółknięcie i opadanie liści).
Datura sadzonki - rozmnażanie
W czerwcu-sierpniu wierzchołki pędów o długości 15-20 cm obcinamy tak, by miały lekko zdrewniały dolny odcinek. Pozostawiamy im 2-3 górne liście, pozostałe usuwamy. Umieszczamy je w wilgotnym torfie z piaskiem i okrywamy perforowaną bezbarwną folią. Ukorzenią się w ciągu miesiąca, zakwitną w następnym sezonie.
Datura - uprawa jesienią
Wrzesień
Od początku miesiąca całkowicie zaprzestajemy dokarmiania i mocno ograniczamy podlewanie.
Październik
Nie czekając na zapowiedź przymrozków, wykopujemy rosnące w gruncie datury i przycinamy im końce korzeni oraz gałęzi. Karpę sadzimy w pojemniku i obsypujemy torfem (patrz zdjęcie) lub umieszczamy w skrzynce okrytej jutą. Rośliny (także z balkonów i tarasów) przenosimy do chłodnych pomieszczeń.
Datura - zimowanie
Listopad
Jeśli okazy w donicach przeniesiemy (bez przycinania) na werandę, przez krótki czas wciąż będą kwitły. Nie wymagają intensywnego podlewania. Można też od razu lekko je przyciąć i wstawić do przechowalni.
Grudzień/luty
W temperaturze 5-8°C datury przezimują w ciemności; gdy jest cieplej, potrzebują światła (ale w temp. powyżej 10°C osłabiają się i później słabo kwitną). Ziemia powinna być jedynie lekko wilgotna.
Jak ciąć
Przed zimą roślinie ścinamy tylko delikatne wierzchołki, wiosną skracamy ją silniej. Daturze dwuletniej pozostawiamy 2 grube pędy (rys. 1, 2), a w następnych latach 3-4 gałęzie o dł. ok. 1 m (rys. 3 - okaz 3-letni, 4 - 4-letni).
Miejsca cięcia jesiennego zaznaczono na zielono, a wiosennego na czerwono.
Datura może mieć też jeden pęd, który rozgałęzia się na wierzchołku. Jednak takie drzewko jest mało stabilne i rosnąc w donicy, łatwo się wywraca. Taki okaz lepiej na lato zadołować z pojemnikiem w ogrodzie lub posadzić roślinę do gruntu. Z pnia należy usuwać odrosty.
To pomaga!
. Obrywanie wyrastających na głównych gałęziach zbędnych pędów sprawi, że roślina zachowa ładny pokrój i nadmiernie się nie zagęści.
. Dzięki usuwaniu zawiązków owoców datura obficiej zakwitnie.
. Używając do okresowych przeprowadzek ciężkich roślin specjalnych nosideł lub wózków, oszczędzimy sobie wysiłku oraz bólu pleców.
To szkodzi!
. Przędziorki, wciornastki (o ich obecności świadczą drobne plamki i pajęczynka na żółknących liściach) oraz mszyce mocno osłabiają rośliny (niszczymy je preparatem owadobójczym).
. Silny wiatr łamie daturze gałęzie. Ustawmy więc roślinę na lato w zacisznym miejscu.
. Ulewny deszcz niszczy liście (roślina jest bezpieczniejsza pod lekkim zadaszeniem).
Skomentuj:
Datura. Jak pielęgnować bielunie przez cały rok?