Ogrodowe podróże
Jakie kierunki powinni wybrać miłośnicy zieleni planując kolejny wypad? Tym razem podpowiadają czytelnicy e-ogrodów.
Ogród przypałacowy w Kozłówce
Kozłówka to malownicza wieś niedaleko Lubartowa (woj. lubelskie). Leży na terenie Kozłowieckiego Parku Narodowego - warto zawitać w te strony, by obejrzeć pałac pochodzący z XVIII wieku oraz otaczający go ogród w stylu francuskiego baroku.
Arkadia to nazwa wsi w pobliżu Łowicza, jak również pięknego ogrodu-parku utrzymanego w romantycznym stylu angielskim. Ogród został założony przez Helenę z Przeździeckich, żonę Michała Hieronima Radziwłła. Budowę rozpoczęto w 1778 roku. Na terenie ogrodu znajdują się m.in. świątynia Diany (na zdjęciu), akwedukt, Łuk Grecki czy Domek Murgrabiego.
fot. delein
Park w Zwierzyńcu
Przystanek na trasie do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na zdjęciu kościół "Na Wyspie" z XVIII wieku.
fot. granyza13
Park miejski należy do najstarszych i największych w Legnicy. Jego początki sięgają XIX wieku. Palmiarnia, która ucierpiała podczas powodzi w 1977 roku nadal przywracana jest do pierwotnej formy, a jej część udostępniana jest zwiedzającym.
fot. fabluk1
Arboretum w Wojsławicach to filia wrocławskiego ogrodu botanicznego. Posiada bogaty zbiór azalii, rododendronów i liliowców. Ten ogród dendrologiczny znajduje się na stokach Wzgórz Dębowych i zajmuje obszar 65 hektarów.
fot 1. granyza13, fot 2. marta_1961
Zespół parkowo-pałacowy w Suchej Beskidzkiej
Przypałacowy park w Suchej Beskidzkiej doskonale komponuje się z renesansową bryłą zamku Komorowskich, zwanego również ?małym Wawelem?. To częsty przystanek na trasie górskich wycieczek. Park utrzymany jest w stylu angielskim, a jego najbardziej charakterystycznym elementem jest drewniany mostek zawieszony nad stawem.
fot. delein
Muzeum Lawendy w Coustellet
Prowansja to światowa stolica lawendy. W niewielkim Coustellet, w samym sercu regionalnego parku przyrody Luberon, mieści się muzeum lawendy, w którym można obejrzeć, jak wytwarzano z tej rośliny olejki kilka wieków temu.
Ogród przypałacowy w Mierzęcinie
Do Mierzęcina warto zawitać po drodze do Drawieńskiego Parku Narodowego (woj. zachodniopomorskie). Uwagę przykuwa nie tylko zabytkowy pałac, ale również ponad 15-hektarowy ogród. Na jego terenie znalazł się również japoński zakątek z elementami stylowej architektury.
fot. fabluk1
Ogród botaniczny w Costa Brava
Costa Brava to nie tylko plaże pełne turystów. Znajdujący się tam ogród botaniczny Marimurta to jedno z najstarszych tego typu miejsc w Europie. Powstał na początku XX wieku, a jego pomysłodawcą był niemiecki botanik Karl Faust. Na miejscu podziwiać można nie tylko wspaniałe rośliny, ale również piękne widoki - ogród znajduje się na klifach wybrzeża Costa Brava.
fot. granyza13
To unikatowe miejsce na skalę europejską. Wrocławski ogród powstał z myślą o wystawie światowej w 1913 roku. Jego budowa trwała 3 lata. Po wystawie część charakterystycznych dla japońskiego stylu elementów została usunięta i miejsce straciło swój pierwotny charakter. Rewitalizacją miejsca zajęto się w 1996 roku, jednak powódź, która nawiedziła miasto rok później wyraźnie naruszyła miejsce. Od 1999 roku ogród ponownie otwarty jest dla zwiedzających.
fot. karyteme
Skomentuj:
Ogrodowe podróże