Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Ogrodowe podróże

red.
Sucha Beskidzka - fot. delein

Jakie kierunki powinni wybrać miłośnicy zieleni planując kolejny wypad? Tym razem podpowiadają czytelnicy e-ogrodów.

Pałac w Kozłówce - fot. karyteme

Ogród przypałacowy w Kozłówce

Kozłówka to malownicza wieś niedaleko Lubartowa (woj. lubelskie). Leży na terenie Kozłowieckiego Parku Narodowego - warto zawitać w te strony, by obejrzeć pałac pochodzący z XVIII wieku oraz otaczający go ogród w stylu francuskiego baroku.

Arkadia - fot. delein

Arkadia to nazwa wsi w pobliżu Łowicza, jak również pięknego ogrodu-parku utrzymanego w romantycznym stylu angielskim. Ogród został założony przez Helenę z Przeździeckich, żonę Michała Hieronima Radziwłła. Budowę rozpoczęto w 1778 roku. Na terenie ogrodu znajdują się m.in. świątynia Diany (na zdjęciu), akwedukt, Łuk Grecki czy Domek Murgrabiego.

fot. delein

Zwierzyniec - fot. granyza13

Park w Zwierzyńcu

Przystanek na trasie do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na zdjęciu kościół "Na Wyspie" z XVIII wieku.

fot. granyza13

Palmiarnia w parku miejskim w Legnicy - fot. fabluk1

Park miejski należy do najstarszych i największych w Legnicy. Jego początki sięgają XIX wieku. Palmiarnia, która ucierpiała podczas powodzi w 1977 roku nadal przywracana jest do pierwotnej formy, a jej część udostępniana jest zwiedzającym.

fot. fabluk1

Arboretum w Wojsławicach - fot. granyza13

Arboretum w Wojsławicach to filia wrocławskiego ogrodu botanicznego. Posiada bogaty zbiór azalii, rododendronów i liliowców. Ten ogród dendrologiczny znajduje się na stokach Wzgórz Dębowych i zajmuje obszar 65 hektarów.

fot 1. granyza13, fot 2. marta_1961

Sucha Beskidzka - fot. delein

Zespół parkowo-pałacowy w Suchej Beskidzkiej

Przypałacowy park w Suchej Beskidzkiej doskonale komponuje się z renesansową bryłą zamku Komorowskich, zwanego również ?małym Wawelem?.  To częsty przystanek na trasie górskich wycieczek. Park utrzymany jest w stylu angielskim, a jego najbardziej charakterystycznym elementem jest drewniany mostek zawieszony nad stawem.

fot. delein

Muzeum lawendy, Coustellet, Prowansja - fot. granyza13

Muzeum Lawendy w Coustellet

Prowansja to światowa stolica lawendy. W niewielkim Coustellet, w samym sercu regionalnego parku przyrody Luberon, mieści się muzeum lawendy, w którym można obejrzeć, jak wytwarzano z tej rośliny olejki kilka wieków temu.

fot. granyza13

Park w Mierzęcinie - fot. fabluk1

Ogród przypałacowy w Mierzęcinie

Do Mierzęcina warto zawitać po drodze do Drawieńskiego Parku Narodowego (woj. zachodniopomorskie). Uwagę przykuwa nie tylko zabytkowy pałac, ale również ponad 15-hektarowy ogród. Na jego terenie znalazł się również japoński zakątek z elementami stylowej architektury.

fot. fabluk1

fot. granyza13

Ogród botaniczny w Costa Brava

Costa Brava to nie tylko plaże pełne turystów. Znajdujący się tam ogród botaniczny Marimurta to jedno z najstarszych tego typu miejsc w Europie. Powstał na początku XX wieku, a jego pomysłodawcą był niemiecki botanik Karl Faust. Na miejscu podziwiać można nie tylko wspaniałe rośliny, ale również piękne widoki - ogród znajduje się na klifach wybrzeża Costa Brava.

fot. granyza13

Ogród japoński we Wrocławiu - fot. karyteme

To unikatowe miejsce na skalę europejską. Wrocławski ogród powstał z myślą o wystawie światowej w 1913 roku. Jego budowa trwała 3 lata. Po wystawie część charakterystycznych dla japońskiego stylu elementów została usunięta i miejsce straciło swój pierwotny charakter. Rewitalizacją miejsca zajęto się w 1996 roku, jednak powódź, która nawiedziła miasto rok później wyraźnie naruszyła miejsce. Od 1999 roku ogród ponownie otwarty jest dla zwiedzających.

fot. karyteme

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jakie korzyści wynikają ze wspólnej pracy z dziećmi w ogrodzie?
Ogród społeczny Wola Park: Spotkania w Ogrodzie Codziennym
Drzewo tlenowe Oxytree - czym jest? uprawa, właściwości, zastosowanie

Skomentuj:

Ogrodowe podróże

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej