Jakie meble wybrać do ogrodu. Ranking leżaków, hamaków, koszy i huśtawek
Nawet w niedużym ogrodzie musi się znaleźć miejsce do wypoczynku. Ustawmy tu fotel, zawieśmy hamak lub rzućmy na trawę poduchy. Nie ma jak relaks wśród zieleni!
Na leżance lub leżaku
Dla każdego właściciela ogród jest czymś więcej niż tylko skrawkiem ziemi obsadzonym drzewami, krzewami i bylinami. To jego własna magiczna kraina, wręcz stworzona do relaksu, wymarzone miejsce na garden party, spotkania przy kawie pod chmurką, leniuchowanie z książką w hamaku oraz, rzecz jasna, ćwiczenia gimnastyczne z grabiami czy szpadlem w dłoni, co dla mieszczucha siedzącego całymi dniami za biurkiem jest miłą odmianą.
Do ogrodowych biesiad potrzebne są stół i fotele, ale do krótkiego wypoczynku wystarczy wygodne siedzisko, najlepiej skryte w gąszczu roślin. Może to być zwykła ławeczka, wiklinowe krzesło czy taboret, hamak, leżanka, leżak lub po prostu kilka poduszek rzuconych na trawę czy drewniany podest.
W małych ogrodach często stosuje się rozwiązania typu "dwa w jednym" - za siedzisko posłuży tam choćby murek obrzeża podwyższonej rabaty. Ale gdy miejsca jest nieco więcej, warto staranniej zaplanować ogrodową "świątynię dumania" - może stanąć tutaj zadaszona ławka-altanka z moskitierą, huśtawka dla dwojga, a nawet cały zestaw wygodnych mebli. A kilka dekoracyjnych drobiazgów - donic, świec, lampionów - pomoże nam w tym zielonym azylu stworzyć niepowtarzalny klimat.
na leżance lub leżaku
Fot. Tchibo
Relaks w pozycji horyzontalnej to dla wielu warunek udanej sjesty. Najbardziej komfortowe są modele z regulowanym kątem pochylenia oparcia. Funkcję leżanki może też spełniać zestaw składający się z fotela z opuszczanym oparciem i podnóżka. Tego typu sprzęty najczęściej wykonane są z drewna lub plastiku. Pierwsze wyglądają bardzo elegancko, ale wymagają konserwacji - nawet te wykonane z drewna ezotycznego raz w roku warto pomalować specjalnym olejem dla odświeżenia koloru. Plastikowe leżanki są lekkie, praktyczne, bywają też bardzo efektowne - zwłaszcza gdy wykonane są z tworzywa imitującego wiklinę lub rattan. Hitem ostatnich lat są zwykłe składane leżaki plażowe z drewnianym stelażem obitym tkaniną - to alternatywa leżanki do małego ogrodu. Kupując meble do leniuchowania, koniecznie trzeba sprawdzić, czy ich stelaże są stabilne i trwałe, a siedziska wygodne - to podstawa! Oczywiście dodatek miękkich poduch bardzo podniesie komfort relaksu.
trwałość cztery gwiazdki
konserwacja trzy gwiazdki
koszty trzy gwiazdki
Noce pod gwiazdami
W większym ogrodzie miejsce do relaksu można urządzić z rozmachem. Na rynku nie brak wygodnych i funkcjonalnych zestawów wypoczynkowych; nam spośród nich najbardziej przypadły do gustu funkcjonalne modele rozkładane - praktyczne, bo łatwe do ulokowania w dowolnym zakątku ogrodu. Taki fotel, sofa i altanka w jednym wyposażony jest zwykle w daszek, parasol czy baldachim, pełniący też funkcję moskitery. Ogrodowe meble najczęściej wykonane są z drewna, tworzywa sztucznego (technorattanu) lub aluminium i zaopatrzone w materac - łatwy do montażu, w zdejmowanym pokrowcu nadającym się do prania. A rozkładane kosze mają wygodne wysuwane podnóżki i wyposażone są w regulator pochylenia oparcia.
Fot.
trwałość cztery gwiazdki
konserwacja trzy gwiazdki
koszty cztery gwiazdki
W wersji mini
Tam, gdzie miejsca jest naprawdę niewiele, można odpocząć choćby na rzuconych na ziemię miękkkich poduchach lub materacach - na przykład takich, którymi wyściełamy krzesła, fotele i ławki dla poprawy komfortu wypoczynku. Ich kolory i wzory stworzą w naszym zielonym azylu zupełnie nowy klimat! Większość poszewek można zdjąć i wyprać, ale jeśli nawet nie są zdejmowane, aby uniknąć zniszczenia materiału wypełniającego (najczęściej jest to pianka poliuretanowa), lepiej prać je ręcznie lub oddawać do pralni chemicznej. Warto też wybierać poduchy uszyte z mocnej, wodoodpornej tkaniny (np. impregnowanego poliestru) nie nasiąkającej wodą, plamoodpornej i niewrażliwej na promieniowanie UV. Takich poduch nie trzeba chować przed deszczem, a zmoczone lub zabrudzone wystarczy wytrzeć suchą szmatką.
Fot. Shutterstock/Africa Studio
trwałość jedna gwiazdka
konserwacja jedna gwiazdka
koszty jedna gwiazdka
Drzemka w hamaku
Hamak kojarzy się z leniwym letnim relaksem. Wystarczy zawiesić go wśród zieleni i dać się ukołysać. Montaż jest prosty - przywiązujemy hamak (najlepiej płaskim węzłem) linkami mocującymi do dwóch pni (o śr. min. 30 cm) tak, by materiał układał się na kształt banana. Jeśli jednak w ogrodzie brak odpowiednich drzew, rozwiązaniem może być model ze stelażem, który ustawia się w dowolnym miejscu. Na rynku jest wiele hamaków różniących się rozmiarami i kształtami: dla jednej osoby wystarczy szerokość 140 cm, dla dwóch - 160 cm, ale są też większe - 180 cm. Niektóre modele mają przy głowie i nogach drążki, dzięki czemu tkanina jest bardziej naciągnięta. Ale swobodnie zwisający materiał znacznie lepiej dopasowuje się do kształtu i ciężaru ciała. Dlatego wersja z drążkiem mniej nadaje się do drzemek, a bardziej do leniuchowania.
Fot. Shutterstock/Alex Tuzhikov
trwałość dwie gwiazdki
konserwacja jedna gwiazdka
koszty dwie gwiazdki
Jak w domu
Własny zielony azyl można stworzyć wszędzie - w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Ważne, by był kameralny, osłonięty od wiatru i wzroku sąsiadów choćby wysoką kępą trawy ozdobnej. Tuż obok, w gruncie lub w donicach posadźmy pachnące rośliny, na przykład maciejkę, tytoń ozdobny, heliotrop. Aromaty kwiatów i rozpalonej ziemi stworzą niezapomnianą oprawę ogrodowych spotkań. Miły nastrój stworzy też odpowienie światło - łańcuchy fantazyjnych lampek, lampiony, płomyki świec. Najważniejsze są jednak wygodne meble: stoliki do odstawiania drinków i odkładania lektury, wygodne krzesła lub inne siedziska, oczywiście pasujące stylem do otoczenia. Przyda się też miękki pled - na wypadek chłodów w letnie wieczory. I już możemy się cieszyć rozmowami aż do późnej nocy...
Fot. Jula
trwałość cztery gwiazdki
konserwacja trzy gwiazdki
koszty cztery gwiazdki
Na huśtawce
ogrodowa huśtawka to atrakcja nie tylko dla DZIECI. Trudno o lepszy sposób na wyciszenie i złagodzenie napięć mięśniowych. To nie musi być od razu gotowy hamak czy mebel z funkcją bujania. Prostą huśtawkę łatwo zrobić własnoręcznie. Wystarczy kawałek deski (lub płyty MDF) o wymiarach co najmniej 70 × 40 cm i grubości minimum 4 cm oraz odpowiedniej długości lina żeglarska. W narożnikach deski (w odległości 4-5 cm od krawędzi) przewiercamy na wylot cztery otwory, przez które przeciągamy końce liny, wiążemy mocne węzły i gotowe! Huśtawkę wieszamy na grubym konarze lub na haku u powały tarasu albo balkonu.
Fot. Shutterstock/newtap77
trwałość dwie gwiazdki
konserwacja dwie gwiazdki
koszty jedna gwiazdka
W wiszącym koszu
bujany fotel pod chmurką może zawisnąć pod drzewem lub na belce tarasu. Wcześniej trzeba tylko koniecznie sprawdzić, czy wytrzymają one taki ciężar. W wiszącym fotelu można się wprawdzie relaksować tylko w pozycji siedzącej lub półleżącej, ale dzięki miękkim poduszkom okaże się on równie przytulny i wygodny jak hamak (zwłaszcza gdy zdecydujemy się na model z podnóżkiem), a zajmuje znacznie mniej miejsca. Najbardziej warte polecenia są modele wykonane z wytrzymałego wodoodpornego poliestru na drewnianym lub metalowym stelażu. Fotele takie mają usztywniane, miękkie siedziska i oparcia. Droższe modele przypominają wyprofilowane kosze i gondolki - ulpecione z wikliny, rattanu lub metalowych prętów.
Fot. bonami.pl
trwałość trzy gwiazdki
konserwacja dwie gwiazdki
koszty dwie gwiazdki
Skomentuj:
Jakie meble wybrać do ogrodu. Ranking leżaków, hamaków, koszy i huśtawek