Ogród latem na siedem sposobów
Ogród to miejsce, które cieszy o każdej porze roku. Ale latem ożywa on wyjątkowo dzięki możliwości korzystania z niego przez cały dzień. Pogoda sprzyja zarówno aktywności fizycznej, jak i leniuchowaniu.
Przyjemny wypoczynek
Podziwianie roślin czy wykonywanie drobnych prac w ogrodzie już samo w sobie jest wypoczynkiem. Pomijając jednak sam fakt spędzania wolnego czasu na łonie natury, ogród może dostarczyć także wielu innych rozrywek. Jedną z nich są kąpiele w basenie - marzenie nie tylko dzieci. W większych ogrodach można zdecydować się na siew trawy sportowej i założenie boiska do piłki nożnej, badmintona czy siatkówki. Oczywiście posiadanie boiska to duże udogodnienie, ale w rzeczywistości do zabawy wystarczy kawałek trawnika. Pod dachem i wśród zieleni można też spożyć obiad, spędzić czas z rodziną lub zorganizować imprezę. Sezon letni to jednak przede wszystkim czas grillowania. Posiadanie murowanego grilla w ogrodzie to duży atut właściciela. Można zdecydować się także na palenisko, które bardziej pasuje do naturalnego charakteru ogrodu.
Odpoczynek w altanie
Altana to często ulubione miejsce w ogrodzie. Jej konstrukcja bywa coraz bardziej niecodzienna, nie zmienia się jednak jej funkcja; jest letnią jadalnią, miejscem towarzyskich spotkań, kryjówką przed wiatrem i słońcem.
Jest wiele możliwości wyboru stylu konstrukcji oraz rodzaju materiału, z którego ją wzniesiemy. Altanę można kupić gotową lub wykonać samemu, dopasowując ją do własnych potrzeb. Nie jest jednak powiedziane, że ta ze sklepu musi wyglądać tak samo, jak u sąsiada. Jej wygląd w dużej mierze zależy od lokalizacji w ogrodzie i od roślin, którymi jest obsadzona (amatorom wieczornego przebywania w altanie zaleca się posadzenie w pobliżu roślin odstraszających komary).
Wznosząc altanę samodzielnie, używa się tych samych materiałów, co przy budowie domu, tarasu, ogrodzenia i innych elementów architektury ogrodowej, tak by pasowała do otoczenia. Bardzo modny jest obecnie metal oraz beton i tworzywa sztuczne. Ale w zasadzie wszystko może się przydać: cegły rozbiórkowe, bambusowe rurki, arkusze stali czy pleksiglasu, lustra, wiklinowe maty, mocne tkaniny itp.
W altanie ważna jest też odpowiednia nawierzchnia, która zapewni stabilne podłoże pod meble ogrodowe i grill. Na optyczne powiększenie ogrodu i urozmaicenie jego kompozycji pozytywnie wpłynie także podniesienie podstawy altany, a także zastosowanie niskich murków czy stopni.
Zacieniony kącik w ogrodzie stworzymy także dzięki pawilonom ogrodowym. Można je dowolnie umeblować. Świetnie sprawdzą się podczas rodzinnych uroczystości. Wyposażone w boczne ścianki ochronią przed wiatrem i deszczem, a także stworzą bardziej kameralną atmosferę.
Jak na tropikalnej wyspie
Hamaki, leżaki, wanny spa... w ogrodzie można poczuć się niemal jak na egzotycznych wakacjach. Dla wielbicieli słonecznych kąpieli doskonałym rozwiązaniem będą leżaki. Niezależnie od tego czy wykonane z drewna czy z aluminium, są lekkie i wygodne do przenoszenia. Warto wybrać takie modele, które łatwo się rozkładają. Najlepiej z regulacją oparcia, co zwiększa komfort wypoczynku. Lekturę lub drzemkę uprzyjemnią hamaki, które mają tę zaletę, że można umieszczać je w dowolnym miejscu. Dla większości przyjemnością jest też bujanie na huśtawce. Wybór modeli jest ogromny - różnią się one zarówno wyglądem, konstrukcją, jak użytymi materiałami (drewno, tworzywo sztuczne, tekstylia, metal, technorattan).
O bezpieczeństwie decyduje maksymalne obciążenie sprzętu. W huśtawkach przeznaczonych dla dzieci wynosi zwykle do 70 kg, a dla dorosłych przekracza 300 kg. Stelaże są najczęściej wykonane z drewna lub metalu, ale niezależnie od materiału powinny charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością. Duże huśtawki powinny być montowane na wzmocnionej powierzchni (żwir, utwardzone podłoże, ażur, słupy betonowe). Bardzo wygodne są huśtawki przypominające bujak, leżankę lub fotel.
Centralnym punktem przydomowego ogrodu często jest trampolina. Skakanie na trampolinie to świetna zabawa i sposób na rozładowanie energii, a zarazem ćwiczenie równowagi oraz kondycji. Im trampolina większa, tym weselej. Największe wytrzymają ciężar nawet 150-170 kilogramów! Warto wybrać model z siatką zabezpieczającą i o dość dużej średnicy.
Rozrywką luksusową są wanny ogrodowe spa z hydromasażem - oferowane w wielu wersjach (nawet na 5 osób), z leżankami i wieloma funkcjami. Wyposażone są w innowacyjne systemy izolacji oraz oczyszczania wody. Są doskonałym rozwiązaniem, jeśli w domu jest mało miejsca.
Przydomowe pływalnie
Kiedy upał daje się we znaki, najchętniej korzysta się z rozrywek, których źródłem jest woda. Duży basen ogrodowy będzie ogromną atrakcją nie tylko dla dzieci. Posiadanie basenu nie zawsze musi się wiązać z wykonaniem wykopu pod konstrukcję stałą i dużymi kosztami. Obecnie popularne są sezonowe, wolno stojące, rozkładane baseny ogrodowe, nadmuchiwane bądź rozporowe. Najprostsze i jednocześnie najtańsze są niewielkie baseny dmuchane. Mają wiele zalet - ze względu na niewielkie wymiary mogą zmieścić się nawet na małym tarasie i można napompować je bez użycia pompki. Wybierając duży basen, zwróćmy uwagę, czy ma filtr do oczyszczania wody i pokrywę, która po kąpieli zabezpieczy wodę przed zabrudzeniami. Jeśli postawimy przydomową pływalnię na słońcu, woda szybciej się będzie nagrzewać. Dla większej rodziny przydatniejsze będą baseny rozporowe. Mogą mieć średnicę nawet pięciu metrów i ponad półtora metra wysokości. Jednorazowo do takiego basenu nalewa się kilkanaście tysięcy litrów wody. Dlatego o wodę należy zadbać, gdyż koszty napełniania mogą okazać się bardzo wysokie. Większość producentów do basenów rozporowych dodaje specjalną matę, którą układa się pod ich powierzchnią, aby uniknąć przetarć czy przedziurawienia zbiornika. Trzeba też sprawdzić, czy w zestawie jest brezentowe przykrycie zakładane na powierzchnię. Dobrze też, gdy w zestawie znajduje się chemia basenowa, która uniemożliwi rozwój glonów i bakterii w upalne dni. Obowiązkowo w tak dużych basenach musi znaleźć się wydajna pompa filtrująca wodę, a także drabinka.
Sport na działce
Ci, którzy nie wyobrażają sobie odpoczynku w hamaku, mogą przewidzieć w ogrodzie atrakcje, które zaangażują nie tylko umysł. Można na przykład stworzyć w nim boisko do piłki nożnej, koszykówki lub siatkówki. Wymiary boiska zależą nie tylko od wybranej dyscypliny sportowej, ale i wielkości działki. Nie muszą to być wcale rozmiary wymagane na prawdziwych stadionach. Na przydomowym boisku stosuje się często uproszczone zasady gry, aby mogli w niej uczestniczyć wszyscy członkowie rodziny - młodsi i starsi. Jeśli chodzi o nawierzchnię do gry w piłkę nożną, najlepiej sprawdza się trawnik. Łatwo go założyć, stanowi integralną część ogrodu, a z czasem można go dowolnie przekształcić. Ważne jest, by pod murawą znajdowała się warstwa przepuszczalna, która zapewni szybkie wysychanie nawierzchni. Niekiedy wystarczy kilkucentymetrowa warstwa żwiru i piasku, czasem jednak konieczne jest ułożenie systemu rur drenarskich.
Dobrze jest zainstalować lampy - kiedy latem po zmierzchu temperatura spada, a słońce przestaje oślepiać, powstają najlepsze warunki do gry. Wygodne będą też siatki wokół boiska, dzięki którym nie trzeba biegać po daleko wybitą piłkę, i ławka dla kibiców. Nowoczesnym rozwiązaniem są systemy nawierzchni polipropylenowych. Wystarczy na utwardzonej powierzchni rozłożyć wybrany przez siebie, wielofunkcyjny, modułowy system w odpowiedniej kombinacji kolorystycznej i już można się cieszyć własnym boiskiem Niezależnie od opadów deszczu czy śniegu boisko nie wymaga szczególnej konserwacji i pielęgnacji (ażurowa konstrukcja doskonale odprowadza wodę, zachowując właściwości antypoślizgowe nawierzchni).
Aktywnie w ogrodzie
W ogrodzie można również postawić stół do ping-ponga. Gotowe stoły (najlepiej, gdy są na kółkach) można kupić w sklepach ze sprzętem sportowym, a nawet w supermarketach. Stół można ustawić na dużym tarasie lub trawniku. Aby radość nie była jednosezonowa, należy chronić go przed deszczem. Warto mieć specjalną plandekę, by nie trzeba było go chować po każdej grze. Ochrony nie wymaga betonowy stół do ping-ponga; można więc go wstawić do ogrodu na stałe - sprawdzi się jako stół ogrodowy. Odpowiednią dawkę ruchu zapewnić może też ścianka wspinaczkowa. Wystarczy zaopatrzona w chwyty ściana budynku lub nawet specjalnie zbudowana w tym celu konstrukcja ze sklejki. Chwyty kupuje się w sklepie ze sprzętem wspinaczkowym i mocuje kołkami rozporowymi lub śrubami umieszczonymi w metalowych gniazdach. Dobrze, jeśli ścianka jest osłonięta daszkiem, by deszcz nie moczył chwytów - bo wtedy stają się niebezpiecznie śliskie. Pod ścianką trzeba przygotować miejsce zeskoku. Najlepsza jest co najmniej 30-centymetrowa warstwa drobnego piasku lub materac z gąbki.
Jadalnia pod chmurką
Jeśli mamy własny ogród, warto się pokusić o urządzenie letniej kuchni czy zielonego salonu z murowanym grillem zaopatrzonym w komorę do wędzenia. Oprócz grilla jej podstawowym wyposażeniem są stół, ławki i krzesła. W ogrodzie narażone są one na szkodliwe działanie wilgoci, niską lub wysoką temperaturę, promienie UV, dlatego, aby długo nam służyły, muszą być wykonane z odpowiednio trwałego materiału. Decydując się na budowę jadalni pod chmurką, warto wziąć pod uwagę wyposażenie jej w dodatkowe elementy. Mogą to być: blaty do przyrządzania posiłków, szafki na naczynia, zlew z bieżącą wodą, instalacja elektryczna, dzięki której można korzystać z oświetlenia, a nawet lodówki. Jeśli nie chcemy mieć stałej jadalni, zawsze możemy wybrać model grilla przenośnego.
Grill przenośny to najprostsze rozwiązanie - stawiamy go tam, gdzie nam akurat pasuje: na trawie czy tarasie. W większości modeli pali się węglem drzewnym lub brykietami, ale są też urządzenia elektryczne lub na gaz (propan-butan). Najbardziej popularny jest grill na węgiel drzewny. Składa się on z paleniska (misy) ustawionego na nóżkach lub wózku, ruchomego rusztu, który można ustawiać na 2-4 różnych wysokościach, oraz osłon bocznych. Niektóre rodzaje wyposażone są w pokrywę, która sprawia, że potrawy szybciej są gotowe. Takie grille wykonane są z blachy stalowej (lekkie, tanie) lub żeliwa (ciężkie, droższe, ale o bardziej wyszukanej formie). Ponieważ grille przenośne nie mają komina, lepiej nie wstawiać ich do altany, nawet jeśli jest ażurowa.
Skomentuj:
Ogród latem na siedem sposobów