Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Wiosenne cięcie. Rośliny ozdobne - żywopłoty.

Tekst: Alicja Gawryś
Cięcie i przycinanie roślin - Fot. Jerzy Romanowski

Te zielone ogrodzenia i parawany tworzone zarówno z gatunków liściastych, jak i iglastych wymagają regularnej, nawet kilkakrotnej w roku interwencji z użyciem nożyc. W inny sposób tniemy żywopłot młody, a w inny - starszy, już uformowany.

Cięcie i przycinanie roślin - Fot. Jerzy Romanowski

Kiedy przycinamy żywopłoty ?

Pora postrzyżyn zależy tu od gatunku - jego wrażliwości na mróz (jeśli żywopłot jest z krzewów zimozielonych, to cięcie przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy miną mrozy, np. pod koniec marca), siły wzrostu danej odmiany oraz pory kwitnienia. "Płoty" z roślin kwitnących wiosną (np. forsycji lub tawuły wczesnej) skracamy zaraz po przekwitnięciu, ale zanim rozpocznie się rozwój nowych pędów.
Gatunki, z których po skaleczeniu wypływa żywica (np. świerki i sosny), strzyżemy zimą, by ograniczyć jej wyciek. Pozostałe iglaki (np. żywotniki) przycinamy na wiosnę i ponownie latem, najpóźniej w sierpniu.

Gatunkom iglastym (na zdjęciu żywopłot z cisu) oraz zimozielonym liściastym nie skracamy mocno gałązek, jedynie wyrównujemy je delikatnie od góry i z boków. - FOT. TOMEK CIESIELSKI

Formujemy krzewy po posadzeniu

Świeżo posadzone rzędy krzewów wymagają przycięcia w równej linii (wyznaczonej przez sznurek rozciągnięty pomiędzy dwoma wbitymi w ziemię kołkami). Dzięki temu rośliny już w pierwszym sezonie się rozkrzewią i żywopłot będzie gęsty od samego dołu. Jeśli sadzimy krzewy wiosną, to niezwłocznie skracamy wszystkie pędy, a gdy jesienią - zabieg wykonujemy wczesną wiosną.
Na przykład: pędy młodych ligustrów przycinamy nad 3.-5. oczkiem, czyli na wysokości ok. 10 cm.
W następnych 2-3 latach postępujemy tak samo z młodymi przyrostami, także bocznymi, które skracamy zwykle 2 razy w sezonie (ostatni zabieg wykonujemy najpóźniej pod koniec sierpnia).
W przypadku młodych (2-3-letnich) drzew liściastych sadzonych w żywopłotach (m.in.buku, lipy i grabu) skracamy przede wszystkim pęd przewodni, a także boczne (o 1/3 lub 2/3 długości). Dzięki temu drzewkom nadamy formę krzaczastą.

Fot. Agnieszka Syga

Zdjęcie powyżej: W pierwszym roku po posadzeniu wszystkie krzewy w żywopłocie skracamy silnie, na równej wysokości. Dzięki temu się rozkrzewią.

Fot. Agnieszka Syga

Zdjęcie powyżej: W drugim roku przycinamy najmłodsze przyrosty do 5-15 cm. To spowoduje, że żywopłot będzie się równomiernie zagęszczał.

Fot. Agnieszka Syga

Zdjęcie powyżej: Kolejne lata to dalsze strzyżenie żywopłotu od góry i z boków. Gdy osiągnie on zaplanowaną przez nas wysokość, coroczne przyrosty skracamy do długości 1 cm.

Wyrównywanie boków żywopłotu z żywotnika jest konieczne, gdy powstał on z siewek (rosną one w różnym tempie). - Fot. Alicja Gawryś

Cięcie żywopłotu w następnych latach

Gdy po kilku latach regularnego przycinania żywopłot dorośnie wreszcie do zaplanowanych przez nas rozmiarów (najniższe formy tego typu mają zazwyczaj wysokość ok. 20 cm, a najwyższe kilka metrów), wówczas przycinamy równo jego górną linię i dalej utrzymujemy na tym samym poziomie.
Tak właśnie postępujemy z żywopłotami z odmian kolumnowych żywotnika zachodniego (np. 'Brabant' lub 'Smaragd'), które oprócz tego nie wymagają dodatkowego formowania. "Dorosły" żywopłot poddajemy teraz stabilizacji, czyli staramy się zachować wysokość i kształt uzyskane przez pierwsze lata. Teraz wszystkie nowo wyrastające pędy skracamy radykalnie na wysokość 1-2 cm. Dzięki temu na szczycie żywopłotu powstaje gęsta i szeroka "szczotka" z krótkich gałązek. Podobnej korekcie poddajemy boczne gałęzie. Starsze żywopłoty tniemy najczęściej raz w roku - późną wiosną, gdy podrosną tegoroczne pędy. Powtórne - już tylko korygujące - cięcie wykonujemy pod koniec sierpnia. Od tego czasu rośliny zaczynają przygotowywać się do zimy.

FOT. FRIEDRICH STRAUSS

Zdjęcie powyżej: Odmładzanie starego żywopłotu (tu z grabu) przeprowadzamy w 2 etapach. W pierwszym roku tniemy silnie jedną stronę, w następnym - drugą.

FOT. FRIEDRICH STRAUSS

Zdjęcie powyżej: Ten szpaler żywotników kolumnowych wymaga tylko corocznego wyrównania górnej linii.

Grubsze gałęzie wycinamy za pomocą sekatora dwuręcznego. Na zdjęciu: usuwanie gałęzi rozwidlających się pod zbyt ostrym kątem. - Fot. Alicja Gawryś

Jak i czym przycinać żywopłoty. Technika cięcia żywopłotów

Ważne jest, by wszystkie cięcia wykonywać zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej, gdyż wpływa to na kondycję oraz rozwój drzew i krzewów. Młode pędy przycinamy ok. 1 cm nad śpiącym oczkiem, najlepiej skośnie - tak, by woda deszczowa spływała w stronę przeciwną.
Grubsze gałęzie wycinamy tuż przy pniu lub konarze, z którego wyrastają.
Gdy zachodzi konieczność skrócenia głównego pnia (np. kiedy zagraża on przewodom), wycinamy go w pobliżu bocznych rozgałęzień, starając się, by rana była jak najmniejsza.
Ze względu na ryzyko infekcji grzybami chorobotwórczymi miejsce cięcia zabezpieczamy maścią ogrodniczą zawierającą fungicyd (np. Sumin lub Funaben Plus 03).
Chore części pędów oraz te, które przemarzły i w rezultacie zaschły, skracamy aż do miejsca, gdzie tkanka rośliny jest zdrowa.
Do wysoko położonych gałęzi sięgniemy za pomocą sekatorów lub pił na wysięgniku.
Ściany żywopłotu strzyżemy nożami.

Fot. Korolevskaya Nataliya/shutterstock

RYS. WALDEMAR ŁUKOMSKI

Rysunek powyżej: Odcinanie grubej gałęzi od pnia przeprowadzamy w 3 etapach. Najpierw podcinamy gałąź od dołu, w odległości ok. 5 cm od pnia (rys. 1). Następnie odcinamy ją od góry w odległości 8 cm od pnia (rys. 2). Pozostały odcinek skracamy lekko skośnie w odległości ok. 3 cm od pnia (rys. 3).

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Żywopłoty nie tylko z tui
Rośliny na żywopłot. 14 Najlepszych roślin na formowane żywopłoty
Jak ciąć żywopłot

Skomentuj:

Wiosenne cięcie. Rośliny ozdobne - żywopłoty.

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej