Hibiskus w domu i ogrodzie. Jak uprawiać ketmię?
Hibiskus to bardzo ciekawa roślina, którą wyróżniają przepiękne kwiaty o wyjątkowej urodzie i właściwościach leczniczych. W Polce można uprawiać trzy spośród ponad 200 gatunków. Poznajcie gatunki hibiskusa do domu i ogrodu.
Hibiskus - co to jest?
Hibiskusów na świecie jest około 200 gatunków. W Polsce tylko trzy: hibiskus bylinowy, hibiskus ogrodowy i róża chińska. Nazwanie go różą nie jest przypadkowe ponieważ jego kwiaty są bardzo podobne do kwiatów róży. Przybierają kolory: biały, różowy, niebieski, pomarańczowy i fioletowy. Ma również bardzo dekoracyjne ciemnozielone, błyszczące liście. Hibiskus ogrodowy pochodzi z Chin i Tajwanu, gdzie w środowisku naturalnym rośnie w formie drzewiastej osiągając nawet 6 m wysokości. W Polsce hibiskus możemy spotkać jako krzew dorastający maksymalnie do 2 m wysokości.
Chory hibiskus [Porada eksperta]
Hibiskus bagienny czyli hibiskus bylinowy
Hibiskus bagienny (Hibiscus moscheutos) często nazywany również hibiskusem błotnym czy bylinowym. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie rośnie na wilgotnych terenach dorastając nawet do 2 m wys. W Polsce w uprawie może mieć ok. 1-1,5 m wys. Jego pokrój jest wzniesiony a pędy mają czerwonawą barwę. Ozdobę stanowią ciemnozielone duże liście (20 cm). W odmianie 'Summer Storm' liście barwę zielono-bordową. Hibiskus bagienny ma bardzo ciekawe kwiaty o średnicy 15 cm. Pierwsze kwiaty pojawiają się w sierpniu i utrzymują się zaledwie dwa dni. Nie jest to jednak problemem ponieważ na pędach rozwija się dużo pąków, które sukcesywnie kwitną i roślina jest atrakcyjna aż do października.
Hibiskus bylinowy (bagienny) uprawa
Hibiskus bylinowy jest wymagający w uprawie, ale jest tak piękny, że warto się wysilić. Potrzebuje słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska. Jeśli chodzi o warunki glebowe to wymaga gleby żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i stale lekko wilgotnej o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. W ogrodzie należy go posadzić wiosną - na przełomie maja i czerwca w zacisznym miejscu.
Hibiskus ogrodowy (ketmia syberyjska)
Hibiskus do ogrodu czyli ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) jako jedyny z występujących w Polsce hibiskusów jest krzewem i można go uprawiać w ogrodzie. Hibiskus ogrodowy pochodzi z Chin więc potrzebuje ciepłego stanowiska, a zimą dobrego zabezpieczenia. Ketmia kwitnie przez całe lato.
Hibiskus uprawa
Hibiskus jest rośliną trudną w uprawie, ponieważ jest to kwiat pochodzenia tropikalnego, który potrzebuje dużo słońca. W Polsce zaleca się go uprawiać w rejonach o cieplejszym klimacie.
Byliny. Wieloletnie byliny kwitnące
Hibiskus kwiat doniczkowy
W mieszkaniu można uprawiać ketmie (Hibiscus rosa-sinensis) zwaną popularnie hibiskusem. Ketmia pochodzi z Azji. Roślina ta może stać w mieszkaniu lub na balkonie przez większość sezonu. Jednak od listopada do stycznia należy umieścić ją w chłodniejszym pomieszczeniu (15-18 st. C). Pod koniec zimy - w lutym - można przyzwyczajać już kwiat do wyższych temperatur przynosząc go do mieszkania. Jak na dworze zrobi się już ciepło i nie będzie ryzyka przymrozków można roślinę wystawić na balkon, taras czy do ogrodu.
Hibiskus przycinanie
Wczesną wiosną - przed okresem wegetacji warto przyciąć pędy hibiskusa. Taki rodzaj cięcia możemy nazwać cięciem dekoracyjnym.
Herbata z hibiskusa
Do leczniczej herbaty w sklepach używane są kwiaty jednorocznego krzewu ketmii szczawiowej, która rośnie w Sudanie, Egipcie oraz Tajlandii i Meksyku. Napar ma kwaśny smak i czerwonawy kolor. Jeżeli jednak macie w swoim ogrodzie lub mieszkaniu hibiskusa to możecie również jego kwiaty wykorzystać. Przekwitłe kwiaty (całe kielichy) trzeba ususzyć i właśnie w takiej formie dodawać do herbaty.
Syrop z kwiatów hibiskusa
Syrop z kwiatów hibiskusa to naturalny produkt sprzedawany przez wielu producentów. Ma wiele właściwości leczniczych, więc warto go włączyć do codziennej diety zwłaszcza jesienią i zimą by poprawić odporność organizmu.
Hibiskus właściwości
Kwiat hibiskusa to wyjątkowo wartościowa roślina,a jej kwiaty mają niezwykłe właściwości lecznicze.
- zawiera dużo witaminy C
- walce z grypą, przeziębieniami i innymi infekcjami,
- wzmacnia także naczynia krwionośne
- zawiera dużo antyoksydantów, które pomagają niszczyć wolne rodniki
- jest silnym przeciwutleniaczem
- obniża poziom cholesterolu we krwi
- chroni przed rozwojem miażdżycy
- reguluje ciśnienie krwi
Skomentuj:
Hibiskus w domu i ogrodzie. Jak uprawiać ketmię?