Zakończyła się wystawa Zieleń To Życie 2011

Aldona Zakrzewska

Ogród - Dobry Ruch - pod takim hasłem w ostatni weekend sierpnia odbyła się w warszawskim Centrum Expo XIX Międzynarodowa Wystawa Zieleń To Życie

Ogród Pokazowy przygotowany przez pracownię Palmett
Fot. www.zielentozycie.pl
"Zieleń To Życie" to wiodące targi roślin, techniki ogrodniczej i architektury krajobrazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Ich organizatorem były Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni. W imprezie wzięli udział szkółkarze, architekci krajobrazu i inni specjaliści związani z zieloną tematyką, reprezentujący ponad 300 firm z 11 krajów.

Pierwszy dzień (piątek) zarezerwowany był dla przedstawicieli ,,zielonej branży", w sobotę i niedzielę wystawę odwiedzać mogli wszyscy miłośnicy roślin i ogrodów. A było co podziwiać! Jak co roku na stoiskach królowały nowe ciekawe rośliny - kilka tysięcy gatunków i odmian. Można było się też zapoznać z bogatą ofertą akcesoriów, dekoracji i techniki ułatwiającej pielęgnację ogrodu, uzyskać fachowe porady, podpatrzeć pomysły projektantów i ogrodników. Nie zabrakło też wydawców czasopism, książek ogrodniczych i programów komputerowych.

Atrakcje targów

Konkursy. W tym roku były trzy konkurencje.

Konkurs Nowości na najpiękniejszą zieloną debiutantkę: złoty medal otrzymała odmiana powojnika 'Krakowiak' ze szkółki Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j.

W konkurencji Zielony Laur na najlepszy produkt dla ogrodów i terenów zieleni zwyciężył system opraw ledowych (firmy Schréder Polska). Natomiast Zielony Laur w kategorii Najlepszy Produkt Dla Szkółkarstwa otrzymał Holmac H2 C 32 (z firmy Ogrotechnik) - maszyna służąca do wykopywania i podcinania brył korzeniowych roślin. Związek Szkółkarzy Polskich tradycyjnie przyznał też Honorowy Laur. Otrzymał go profesor Stanisław Gawroński z SGGW, za zgłębianie ekologicznych wartości roślin w terenach zurbanizowanych.

W konkurencji na najpiękniejsze stoisko roślinne zdobyła Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna i Bronisław Szmit, a na nie roślinne - Fiskars Brands Polska Sp. z o.o.

Wykłady i spotkania. Imprezie towarzyszyły też wykłady i pokazy florystyczne, m. in. 2-dniowa konferencja Zielone miasto-metamorfozy (skierowana do specjalistów od zarządzania i tworzenia zieleni w miastach i gminach);

seminarium "Centrum ogrodnicze przyszłości" (przeznaczone dla handlowców), prowadzone przez światowego "guru" od zarządzania i marketingu Johna Stanley'a.

W sobotnim Dniu Architekta Krajobrazu uczestniczyło ponad 200 projektantów. Magnesem była obecność Diamuida Gavina - irlandzkiego projektanta ogrodów, zdobywcy kilku głównych nagród na Chelsea Flower Show (również w tegorocznej edycji), autorem książek i programów telewizyjnych.

Natomiast premierę nowej odmiany powojnika 'Maria Skłodowska Curie' (z hodowli Szczepana Marczyńskiego) zaszczyciły swoją obecnością krewne uczonej.

W sobotę Centrum EXPO otwarto dla zwiedzających. Jak zwykle ogromnym powodzeniem cieszyła się wystawa bonsai, porady fachowców z zakresu tworzenia i pielęgnacji ogrodów, wykłady na temat nowych odmian hortensji czy komponowania roślin oraz warsztaty dla dzieci. Na poszukiwaczy roślinnych rarytasów czekał połyskujący barwami kiermasz roślin.

Zobacz zdjęcia z wystawyOgród pokazowy

Na placu przed wejściem do hal wystawowych zachwycał unikalny Ogród Pokazowy autorstwa Palmett Markowe Ogrody, pełen pięknych roślin i zaskakujących niespodzianek . Był to ogród pełen ruchu - szczególne wrażenie robiły w nim strumyki wody przeskakujące nad głowami zwiedzających.Honorowy patronat nad wystawą objęli: Marek Sawicki - minister rolnictwa i rozwoju Wsi, Hanna Gronkiewicz-Waltz - prezydent miasta stołecznego Warszawy i prof. ALojzy Szymański - rektor SGGW. Patronat medialny sprawowały czasopisma "Kwietnik", "Hasło Ogrodnicze", "Szkółkarstwo", "Biznes Ogrodniczy", "Zielen Miejska", "Przegląd Komunalny" i oczywiście nasz miesięcznik.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Zakończyła się wystawa Zieleń To Życie 2011