Nie tylko w akwarium - aranżacje roślin wodnych w domu

Rośliny wodne nie muszą kojarzyć się  już tylko z oczkiem wodnym. Możemy je uprawiać również w domu lub na balkonie. Oto kilka pomysłów na kompozycje z roślinami wodnymi w roli głównej.
Hiacynty wodne w kolorowych naczyniach Hiacynty wodne w kolorowych naczyniach Fot. Flora Press

Hiacynty wodne w kuchni

Jeśli mamy ochotę na jakąś wyrafinowaną dekorację, która ozdobi kuchenny stół czy parapet to do wyboru mamy już nie tylko kwiaty cięte  i doniczkowe. Zamiast wyszukanych kompozycji wystarczą kolorowe pojemniki na cukier lub  mąkę oraz kilka narcyzów wodnych swobodnie wpuszczonych do pojemników.

Zobacz także:

Kompozycje z hiacyntów

Kwiaty doniczkowe dla zapracowanych

Salvinia natans, Pistia stratiotes, Eichhornia Salvinia natans, Pistia stratiotes, Eichhornia Fot. Flora Press Flora Press

Rośliny wodne w domu

Do rodzimych gatunków nadających się do uprawy w domowych warunkach należy: sit (Juncus ensifolius), miniaturowe odmiany lilii wodnych, niezapominajka błotna, pałka drobna, przęstka pospolita, strzałka szerokolistna, tatarak zwyczajny 'Variegatus'. W balkonowym oczku lato mogą spędzać także ciepłolubne rośliny pływające po powierzchni wody, np. hiacynt wodny i piscja osokowata.

Zobacz także: rośliny do oczek wodnych

Salwinia pływająca Salwinia pływająca Fot. Flora Press

Dekoracje z roślin wodnych na stół

Wspaniale będą się prezentować paprocie wodne  (sawlinia pływająca) dryfujące po tafli wodny na kolorowych półmiskach w naszej kuchni. Sprawdzajmy ilość wody, szczególnie w czasie upalnej pogody. Regularnie uzupełniajmy jej ubytki.

Przęstka,  Grzybień w misie Przęstka, Grzybień w misie Fot. Paweł Słomczynski / AG

Rośliny wodne w metalowej wanience - na taras i balkon

Zamiast oczka wodnego można w rynience z blachy ocynkowanej posadzić przęstkę i grzybienie. Pamiętajmy, że w metalowych naczyniach dobrze rosną rośliny, natomiast zupełnie nie nadają się one do hodowli ryb. Niestety, woda w nich zbyt szybko się nagrzewa.

Zobacz także:

Zobacz zdjęcia balkonu w stylu orientalnym z bambusowym strumykiem >>
Kliknij, by obejrzeć galerię zdjęć

Piscja i tatarak w naczyniu Piscja i tatarak w naczyniu Fot. Flora Press

Rośliny wodne w łazience

Fantastycznym pomysłem jest wprowadzenie szczypty życia do łazienki. Do szklanego kubika wsypujemy żwir i wrzucamy parę muszelek. Wlewamy wodę, sadzimy tatarak i piscję. Do tak miło umeblowanego akwarium z chęcią wprowadzi się raczek.

Tatarak w metalowym wiaderku Tatarak w metalowym wiaderku Fot. Flora Press

Dekoracje z tataraków do domu

Burza zielonych liści tataraku stercząca z pastelowych emaliowanych wiaderek każdego wprowadzi w dobry nastrój. Takie wodne dekoracje doskonale wpasują się w każde wnętrze.

Grzybień, piscja, hiacynt wodny, irys, pałka, liatra, żabieniec Grzybień, piscja, hiacynt wodny, irys, pałka, liatra, żabieniec Fot. www.fachmarkt-garten.de

Oczko wodne w misie - na taras i balkon

Dla odważnych i żądnych wyzwań proponujemy naturalistyczną kompozycję z grzybieniami, piscjami, hiacyntami wodnymi, irysami, pałkami wodnymi , liatrami i  żabieńcami.

Salwinia pływająca w misie Salwinia pływająca w misie Fot. cccmkc.edu.hk

Wodne paprocie - mini sadzawka w domu

Kto kocha paprocie na pewno zainteresuje się ich wodną wersją - sawliną pływającą. Roślina ta nie potrzebuje zbyt wiele wody by sobie świetnie radzić. Tworzy urzekające zielone mozaiki na tafli wody.


Hiacynt wodny
Hiacynt wodny Fot. www.peterlippmann.com

Egzotyczne rośliny w domu

Świat roślin wodnych to świat niezwykle intrygujących i zachwycających kształtów form i kolorów. Proste szklane naczynia wypełnione kwiatami, owocostanami lotosów i hiacyntami wodnymi to prawdziwe dzieła sztuki.

Rośliny wodne

Fot. www.peterlippmann.com

Rośliny akwariowe Rośliny akwariowe Fot. www.apartmenttherapy.com

Rośliny akwariowe

Wystarczy że wybierzemy się do najbliższego sklepu akwarystycznego i wybierzemy kilka roślin akwariowych, które nam się najbardziej spodobają wizualnie. Potem umieścimy je w szklanym naczyniu z czystą. By urozmaicić kompozycję na dnie można ułożyć kamienie, korzenie lub skały.

ROSLINY WODNE AKWARYJNE  CABOMBA

Więcej o: