Las w szkle

Paweł Papis, Katarzyna Jodłowska

Las zamknięty w szkle to propozycja dla miłośników natury zmęczonych miejskim życiem, marzących o skrawku lasu w zasięgu ręki: mały, tętniący życiem ekosystem zamknięty w szklanym naczyniu. Niezwykła, wręcz unikatowa ozdoba wnętrza.

Las w szkle

Las zamknięty w szkle wygląda i żyje podobnie jak w naturalnym środowisku. Inna jest tylko skala. Ponadto rośliny radzą sobie bez dostępu wody i powietrza z zewnątrz oraz bez ingerencji człowieka. Woda i składniki mi-neralne krążą bowiem w obiegu zamkniętym, a tlen pochłaniają bakterie glebowe wytwarzające też dwutlenek węgla. To samowystarczalny ekosystem – z zewnątrz dociera do niego tylko światło umożliwiające fotosyntezę.

Las zamknięty w szklanym słoju

Las w szkle rośliny

Jakie rośliny wybrać do takiej aranżacji? Po prostu podpatrujmy przyrodę. Co z czym, gdzie i jak rośnie? Nie wszystkie leśne rośliny nadają się do tego celu. Ważne, aby wolno rosły, nie osiągały dużych rozmiarów i miały podobne wymagania. W szklanym naczyniu nie poradzą sobie gatunki żyjące na ubogich glebach i nie lubiące wilgoci, np. sosny, jałowce, świerki, brzozy, topole, wrzosy.

Miniogródek w butelce [Krok po kroku]

Las w butelce pielęgnacja

Odpowiednio dobrane rośliny same dostosują się do specyficznych warunków. Najtrudniejszy jest pierwszy miesiąc. Bywa wtedy różnie – siewki czasem się nie przyjmują, chorują, pojawia się pleśń. W końcu to kawałek natury przeniesiony w nowe warunki... A zatem obserwujmy, w razie potrzeby poprawiajmy, dopieszczajmy.
Gdy po kilku tygodniach las się wreszcie zaaklimatyzuje, zostawmy go w spokoju. Jeżeli zapewnimy mu stałe warunki i nie będziemy zbyt często przenosić, długo będzie cieszył nasze oczy. Skoro więc marzymy o lesie na biurku czy parapecie, warto pobawić się w leśnika-ogrodnika. Gdy jednak nie czujemy się na siłach, żeby podołać temu zadaniu, zlećmy je profesjonalistom?

Rośliny doniczkowe w domu - ciekawe pomysły na aranżacje

Las w szkle - jak zrobić

  • Przygotujmy pojemnik, narzędzia (pesetę, pędzelki), ziemię, drenaż (np. kamyki, keramzyt) i węgiel aktywny.
  • Na dnie układamy 2-3-centymetrową warstwę drenażu, wsypujemy podłoże (zmieszane z węglem aktywnym – absorbentem zanieczyszczeń).
  • Pensetą sadzimy rośliny i dodajemy detale (kamyki, konary itp).
  • Całość podlewamy, odstawiamy w zacienione miejsce i po kilku godzinach naczynie zamykamy.
  • Potem obserwujemy i interweniujemy – jeśli za dużo pary wodnej skrapla się na ściankach, wietrzymy aranżację, a jeśli za mało, dolewamy wody i zamykamy naczynie.

Las w szkle cena

Las zamknięty w szklanym naczyniu można zamówić albo kupić gotowy. Ceny są zróżnicowane – zależą głównie od wielkości aranżacji i od jej dojrzałości (im starsza i bardziej rozbudowana, tym droższa). Gotowe kompozycje w szkle można bez trudu spotkać w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych czy aukcjach internetowych. Ceny ich kształtują się w okolicach 200 zł za gotową kompozycję o wysokości 30 cm.

Las w szkle otwarty

Wiele słyszymy o lasach w szkle, plotki głoszą że nie trzeba ich podlewać... i tak i nie. Trzeba przypomnieć, że istnieją dwa rodzaje tego rodzaju kompozycji - zamknięta i otwarta. Ta pierwsza imituje warunki panujące w lasach tropikalnych i nie wymaga podlewania. Pod szkłem wytwarza samoregulujący się układ zamknięty. Las w szkle otwarty zaś stwarza warunki pustynne dla swoich "mieszkańców", które nie wymagają zbytniej wilgoci. Będą tam rosły sukulenty, a więc kaktusy, grubosze czy aloes.

Chcesz mieć własny las, postawić go w domu czy w biurze? Służymy radą i gotowym projektem: kontakt@ogrodwcentrum.pl. Zapraszamy także na stronę OGRODWCENTRUM.PL, gdzie znajdziecie więcej ciekawych pomysłów i inspiracji.

Skomentuj:

Las w szkle