Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zrobić własny las w szkle?

Paweł Papis

Las zamknięty w szkle to propozycja dla miłośników natury zmęczonych miejskim życiem, marzących o skrawku lasu w zasięgu ręki: mały, tętniący życiem ekosystem zamknięty w szklanym naczyniu. Niezwykła, wręcz unikatowa ozdoba wnętrza.

Las w słoiku
Las w słoiku
Fot. Shutterstock

Las w słoiku - moda

Jako pierwsi właściwości słoikowych ogrodów wykorzystali Azjaci, którzy zaczęli w nich uprawiać miniaturowe bonsai, które do dziś są bardzo popularną formą wśród miniaturowych ogrodów pod szkłem. Jednak cała ta moda nie byłaby możliwa, gdyby nie sprytny brytyjski botanik, dr Nathaniel Bagshaw Ward. Z wykształcenia był lekarzem, ale miał również wielką pasję do uprawy roślin. Przypadkiem zaobserwował, że rośliny zamknięte w szklanych słoikach (odcięte od wpływu smogu i kwaśnych deszczy, które miały w czasach rewolucji przemysłowej fatalny wpływ na rośliny) nie tylko nie umierają, lecz wręcz świetnie się rozwijają i to bez podlewania. To on właśnie wymyślił sposób na bezpieczny transport cennych sadzonek egzotycznych roślin drogą morską na statkach i zaproponował królewskiej flocie handlowej swoje rozwiązanie. Rośliny w terrariach były chronione przed szkodliwą solą morską i potrafiły wytworzyć mikroklimat, w którym doskonale sobie radziły bez opieki ogrodnika nawet kilka miesięcy. Na jego cześć pierwsze terrarium zostało nazwane Wardian Case. Próba transportu żywych roślin w skrzynkach Warda drogą morską do Australii odbyła się w lipcu 1833 roku – trwała 6 miesięcy i zakończyła się sukcesem.

Las w słoiku

Widuje się coraz częściej gotowe kompozycje rodem z baśniowych krain, wypełnione mchem i miniaturowymi dodatkami, obok których nie możemy przejść obojętnie. Takie "gotowce" to świetny pomysł dla tych, którzy nie mają czasu ani cierpliwości, by samodzielnie stworzyć las w butelce. Pomijając aspekt dekoracyjny, las w słoiku to także dobrze przemyślana konstrukcja, która tworzy przyjazny roślinom mikroklimat – zamknięty obieg wodny sprawia, że we wnętrzu panuje stała wilgoć dzięki skraplającej się parze, która nawadnia podłoże.

Las w szkle

Las zamknięty w szkle wygląda i żyje podobnie jak w naturalnym środowisku. Inna jest tylko skala. Ponadto rośliny radzą sobie bez dostępu wody i powietrza z zewnątrz oraz bez ingerencji człowieka. Woda i składniki mineralne krążą bowiem w obiegu zamkniętym, a tlen pochłaniają bakterie glebowe wytwarzające też dwutlenek węgla. To samowystarczalny ekosystem – z zewnątrz dociera do niego tylko światło umożliwiające fotosyntezę.

Las zamknięty w szklanym słoju

Jakie rośliny wybrać do aranżacji "las w szkle"?

Po prostu podpatrujmy przyrodę. Co z czym, gdzie i jak rośnie? Nie wszystkie leśne rośliny nadają się do tego celu. Ważne, aby wolno rosły, nie osiągały dużych rozmiarów i miały podobne wymagania. W szklanym naczyniu nie poradzą sobie gatunki żyjące na ubogich glebach i nie lubiące wilgoci, np. sosny, jałowce, świerki, brzozy, topole, wrzosy.

Miniogródek w butelce [Krok po kroku]

Jak dbać o las w butelce?

Odpowiednio dobrane rośliny same dostosują się do specyficznych warunków. Najtrudniejszy jest pierwszy miesiąc. Bywa wtedy różnie – siewki czasem się nie przyjmują, chorują, pojawia się pleśń. W końcu to kawałek natury przeniesiony w nowe warunki... A zatem obserwujmy, w razie potrzeby poprawiajmy, dopieszczajmy.
Gdy po kilku tygodniach las się wreszcie zaaklimatyzuje, zostawmy go w spokoju. Jeżeli zapewnimy mu stałe warunki i nie będziemy zbyt często przenosić, długo będzie cieszył nasze oczy. Skoro więc marzymy o lesie na biurku czy parapecie, warto pobawić się w leśnika-ogrodnika. Gdy jednak nie czujemy się na siłach, żeby podołać temu zadaniu, zlećmy je profesjonalistom?

Rośliny doniczkowe w domu - ciekawe pomysły na aranżacje

Las w szkle - jak zrobić

  • Przygotujmy pojemnik, narzędzia (pesetę, pędzelki), ziemię, drenaż (np. kamyki, keramzyt) i węgiel aktywny.
  • Na dnie układamy 2-3-centymetrową warstwę drenażu, wsypujemy podłoże (zmieszane z węglem aktywnym – absorbentem zanieczyszczeń).
  • Pensetą sadzimy rośliny i dodajemy detale (kamyki, konary itp).
  • Całość podlewamy, odstawiamy w zacienione miejsce i po kilku godzinach naczynie zamykamy.
  • Potem obserwujemy i interweniujemy – jeśli za dużo pary wodnej skrapla się na ściankach, wietrzymy aranżację, a jeśli za mało, dolewamy wody i zamykamy naczynie.

W jakiej cenie są dostępne gotowe kompozycje "las w szkle"

Las zamknięty w szklanym naczyniu można zamówić albo kupić gotowy. Ceny są zróżnicowane – zależą głównie od wielkości aranżacji i od jej dojrzałości (im starsza i bardziej rozbudowana, tym droższa). Gotowe kompozycje w szkle można bez trudu spotkać w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych czy aukcjach internetowych. Ceny ich kształtują się w okolicach 200 zł za gotową kompozycję o wysokości 30 cm.

Las w szkle otwarty

Wiele słyszymy o lasach w szkle, plotki głoszą że nie trzeba ich podlewać... i tak i nie. Trzeba przypomnieć, że istnieją dwa rodzaje tego rodzaju kompozycji - zamknięta i otwarta. Ta pierwsza imituje warunki panujące w lasach tropikalnych i nie wymaga podlewania. Pod szkłem wytwarza samoregulujący się układ zamknięty. Las w szkle otwarty zaś stwarza warunki pustynne dla swoich "mieszkańców", które nie wymagają zbytniej wilgoci. Będą tam rosły sukulenty, a więc kaktusy, grubosze czy aloes.

Chcesz mieć własny las, postawić go w domu czy w biurze. Służymy radą i gotowym projektem: kontakt@ogrodwcentrum.pl. Zapraszamy także na stronę OGRODWCENTRUM.PL, gdzie znajdziecie więcej ciekawych pomysłów i inspiracji.

Las w butelce ze sklepów: OBI, Leroy Merlin, Castorama

Taka kompozycja jest idealna dla osoby bez doświadczenia w uprawie kwiatów. Po procesie aklimatyzacji podlewanie, nawożenie i przesadzanie nie będzie konieczne. Efektowna dekoracja pasuje do każdego stylu urządzania wnętrz. Postaw naczynie z roślinami w cieniu lub półcieniu, żeby zapewnić kompozycji dobre warunki. 

  • 4Flower Kawa w zamkniętym słoju 28 cm mix, OBI, cena: ok.44 zł
  • Las w słoiku zamkniętym mix składa się z zanokcicy, skrzydłokwiatu, pieniążka i fikusa. Castorama, cena: ok 150 zł
  • Figowiec tępy ogród w szkle 17-30 cm. Leroy Merlin, cena: ok.70 zł
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zrobić własny las w szkle?