Uprawa mieczyków w ogrodzie. Najpopularniejsze odmiany mieczyka ogrodowego

Niewiele gatunków uprawianych w naszych ogrodach może się poszczycić tak ładnym kwiatostanem jak ogrodowy mieczyk.
Wspaniała kompozycja z mieczykami ('Fringed Coral Lace', 'Green Star') w roli głównej. Towarzyszą im m.in. kłosowiec, mecardonia i petunie z grupy Calibrachoa. Wspaniała kompozycja z mieczykami ('Fringed Coral Lace', 'Green Star') w roli głównej. Towarzyszą im m.in. kłosowiec, mecardonia i petunie z grupy Calibrachoa. Fot. MAK MEDIA

Mieczyki można uprawiać w ogrodzie, na balkonie i na tarasie

Mieczyk (Gladiolus hybridus), zwany też gladiolą, to niezwykle dekoracyjna roślina o pięknych kwiatach zebranych w okazałe kłosowe kwiatostany, których barwa zależy od odmiany rośliny. Można je uprawiać również w donicach (patrz ramka), na balkonie czy tarasie. Posadzone w gruncie sprawiają jednak mniej problemów w pielęgnacji.

Fot. IBULB

Zdjęcie powyżej: Mieczyk 'Ballino' o jasnobłękitnej barwie płatków pięknie wygląda w towarzystwie róży okrywowej 'Fairy' i żółtych dalii.

Żółte kwiaty mieczyka 'Ovatie' świecą w ogrodzie niczym słońce. Żółte kwiaty mieczyka 'Ovatie' świecą w ogrodzie niczym słońce. Fot. IBULB

Gdzie posadzić mieczyki by pięknie kwitły?

Aby mieczyki pięknie zakwitły, musimy dla nich wybrać naprawdę dobre stanowisko. Najlepiej czują się w miejscu ciepłym, słonecznym i zacisznym, gdyż na ogół są roślinami wysokimi i silniejsze podmuchy mogłyby je uszkodzić. Z tego też powodu warto przygotować dla nich podpory stabilizujące sztywne pędy. Mieczyki lubią żyzne, próchniczne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne podłoże - są wrażliwe i na zalanie, i na przesuszenie.

Dobrze rosną na glebach rok wcześniej wymieszanych z obornikiem. W sezonie warto je dodatkowo dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi.

Bulwy mieczyków sadzi się od połowy kwietnia do połowy maja, umieszczając je na głębokości 6-10 cm (patrz ramka na następnej stronie). Kwiaty rozwijają w lipcu i sierpniu. Gladiole można też posadzić pod koniec maja lub na początku czerwca, wtedy zakwitną we wrześniu-październiku. Rozwinięte lub przekwitające kwiatostany należy ścinać wraz z pędem, nie naruszając liści.

Białe mieczyki nie potrzebują wielu dodatków ? wystarczy im towarzystwo fioletowego mikołajka.

Fot. IBULB

Powyżej: Białe mieczyki nie potrzebują wielu dodatków ? wystarczy im towarzystwo fioletowego mikołajka.

Na tej rabacie królują mieczyki 'Milka', 'Purple Flora', 'Mon Amour' i 'Adrenalin' oraz białe zawilce japońskie. Na tej rabacie królują mieczyki 'Milka', 'Purple Flora', 'Mon Amour' i 'Adrenalin' oraz białe zawilce japońskie. Fot. IBULB

Wykopywanie i przechowywanie bulw

Mieczyki nie mogą pozostać na zimę w gruncie, gdyż źle znoszą niską temperaturę. Miesiąc po przekwitnieniu należy więc wykopać ich bulwy i przez kilka dni suszyć w ciepłym (22-24°C) pomieszczeniu. Następnie czyścimy je z łusek, liści oraz resztek pędów i oddzielamy bulwki przybyszowe (po 2-3 latach można z nich uzyskać nowe kwitnące rośliny). Bulwy układamy w ażurowych skrzynkach, przesypujemy suchym torfem i przechowujemy do wiosny w temperaturze 5-8°C. Warto pamiętać, że każda bulwa po kwitnieniu obumiera, pozostawiając kilka większych bulw potomnych (te zakwitną w następnym roku) i wiele drobnych.

 

MieczykFot. Pixabay/CCO3

 

Mieczyk Mieczyk Fot. Pixabay/CCO3

Mieczyki - różne odmiany

Warto wiedzieć

Sadząc mieczyki w donicy, bulwy można umieszczać gęściej niż w gruncie (kwiaty należy częściej nawozić - wtedy nie będą aż tak bardzo konkurowały ze sobą o pokarm). Donica powinna być dosyć duża, z grubą warstwą drenażu na dnie (mieczyki nie znoszą stojącej wody). Ustawiamy ją w miejscu nasłonecznionym, ale osłoniętym od wiatru.

 

MieczykFot. Pixabay/CCO3

 

Mieczyk Mieczyk Fot. Pixabay/CCO3

Mieczyk - różne odmiany

 

MieczykFot. Pixabay/CCO3

MieczykFot. Pixabay/CCO3

 

Więcej o: