Aster chiński (Callistephus chinensis). Uprawa i pielęgnacja astrów

Gdy dni letnie dni stają się krótkie, a poranki chłodne, zakwitają jednoroczne astry. To wielobarwne gwiazdy naszych rabat i bukietów.

Żaden kwiat jednoroczny nie występuje w tylu odmianach co aster chiński (Callistephus chinensis). Ma on też licznych miłośników. Ale niewielu z nich wie, że jego nowa polska nazwa to gwiazdosz, bo z prawdziwymi astrami (Aster) - np. z popularnymi marcinkami - nie łączy go bliskie pokrewieństwo. Brak też innych gatunków roślin należących do tego samego rodzaju. Jego kwiatostany (typowe dla rodziny astrowatych koszyczki) charakteryzują się równie dużą różnorodnością co dalii i chryzantem.

Astry chińskie odmiany

Do najpopularniejszych grup astra chińskiego należą odmiany:

książęce - o płaskim środku otoczonym kryzą z dłuższych kwiatów rurkowatych i kilkoma okółkami kontrastowo zabarwionych długich kwiatów języczkowatych, potocznie zwanych płatkami.

peoniowe - o pełnych koszyczkach i szerokich płatkach.

igiełkowe - o płatkach podobnych do igieł;

pomponowe - z płatkami ułożonymi niemal w kuleczkę;

Kwiatostany osiągają średnicę kilkunastu centymetrów. Mają pełną gamę barw, wśród których są błękit, granat, róż, czerwień (chociaż w nieco zgaszonym odcieniu), biel, żółć, a nawet zieleń. Środek jest zwykle żółty. Łodygi dorastają do metra, ale najwięcej jest odmian średniej wysokości (około 60 cm).

Astry chińskie lubią ciepło i długie noce

Okres uprawy roślin na rabatach wyznaczają przymrozki. Siewki nie są w stanie ich przetrwać, więc z siewem lub wysadzaniem rozsady nie należy się spieszyć.
Wczesne odmiany obdarzają nas kwiatami od końca lipca do połowy sierpnia (gatunek ten jest tzw. rośliną dnia krótkiego: gdy dni są za długie, nie zawiązuje pąków). Odmiany późne kwitną od września i giną po pierwszych jesiennych przymrozkach.

Astry chińskie. Im ich więcej, tym lepiej

Dawniej aster chiński rósł w niemal każdym ogródku, dziś też nie brakuje chętnych do zdobienia nim rabat. Ładnie wygląda np. w wielobarwnym łanie lub z niewysokimi trawami ozdobnymi. Odmiany niskie można uprawiać w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Głównie jednak ulegamy czarowi jego bukietów, które kuszą nas na ulicznych straganach.

Astry chińskie. Uprawa

Stanowisko: Słoneczne (rośliny w półcieniu słabną i chorują).

Podłoże: Żyzne, przepuszczalne i próchniczne.

Siew:kwietniu w pomieszczeniu (dla astrów groźna jest zgorzel siewek) lub w maju do gruntu (te później zakwitają).

Sadzenie na rabatach: W drugiej połowie maja, co 20-40 cm (zależnie od wielkości odmiany). Wysokie rośliny trzeba palikować.

Podlewanie: Jest konieczne, gdy ziemia przesycha.

Nawożenie: Umiarkowane nawozem wieloskładnikowym.

Choroby: W niesprzyjających dla roślin warunkach na liściach tworzą się plamy szarej pleśni i mączniaka. Choroby te ograniczymy, zmieniając co roku miejsce uprawy. Rośliny o skażonych przez wirusy kwiatach i liściach usuwamy i palimy.

Do udanych polskich odmian tego gatunku należą m.in. 'Helenka' z żółtymi koszyczkami o średnicy do 14 cm i 'Rafaello' - z niebieskimi, o 2 cm większymi.

Więcej o: