Encyklopedia roślin  >  Krzewy liściaste  >  Rokitnik zwyczajny

Rokitnik zwyczajny

Hippophaë rhamnoides

  • Rokitnik zwyczajny, rokitnik pospolity (Hippophaë rhamnoides)

    Rokitnik zwyczajny, rokitnik pospolity (Hippophaë rhamnoides) (Fot. Wikipedia)

Kategoria
krzewy liściaste
Zastosowanie
rośliny ogrodowe
Stanowisko
słońce
Wysokość
powyżej 5 m
Kolor liści
szaro-zielone
Kolor kwiatków
żółto-zielone
Pora kwitnienia
wiosna
Rodzaj gleby
przepuszczalna
Wilgotność gleby
sucha, umiarkowanie wilgotna
Odczyn gleby
zasadowy

Rokitnik zwyczajny, oblepicha, rozmarynowiec, ananas syberyjski (Hippophaë rhamnoides). Krzew zrzucający liście na zimę, odporny na mróz, szybko się rozrastający. Pędy splątane i cierniste, liście wąskie i lancetowate, sztywne, szarozielone, a od spodu srebrzyście omszone. Rokitnik jest rośliną dwupienną - kwiaty męskie są żółto-zielone, zebrane po 2-5w pęczkach, kwiaty żeńskie występują pojedynczo. Owoce pomarańczowe zebrane w gęste grona. Rozmiary Wysokość 1,8 m po 5 latach - maksymalnie 10 m.

Kwitnienie IV

Wymagania Gleba lekka, wapienna, przepuszczalna. Stanowisko w pełni nasłonecznione.

Uprawa i pielęgnacja Męskie okazy uprawiamy w grupie żeńskich, aby wiatr zapylił kwiaty. Rozmnażanie Wysiew nasion wczesną jesienią. Z odrostów korzeniowych rozmnażamy późną jesienią i wczesną wiosną. Cięcie Krzew źle znoszący silne cięcie. Nie należy ciąć grubszych pędów, gdyż może to spowodować obumarcie krzewu. Podlewanie i nawożenie Podlewanie w małych ilościach. Rokitnik jest rośliną odporną na suszę. Wymaga dodatkowego podlewania w okresie suchym i w trakcie wzrostu pędów i owoców. Zasilanie obornikiem co trzy lata i nawozami mineralnymi, bez azotowymi co roku (rokitnik jest rośliną wiążącą azot).

Choroby i szkodniki Na ogół brak.

Zastosowanie Rokitnik jest rośliną mało wymagającą o ozdobnych owocach i srebrzystych liściach. Wykorzystywany jest do zakładania żywopłotów i parawanów, chroniących przed wiatrem w ogrodach nadmorskich, oraz do umacniania skarp. Jest rośliną leczniczą o działaniu wzmacniającym układ immunologiczny, przeciwbólowym, stosowaną w przeziębieniach, dolegliwościach żołądka, reumatyzmie, chorobach skóry. Rokitnik wykorzystywany jest również w kosmetyce - poprawia wygląd skóry i opóźnia jej starzenie się, a także w celach spożywczych- produkuje się z niego nalewki, dżemy, kompoty, soki i cenny olej z nasion.

Czytaj więcej o "Rokitnik zwyczajny"

  • Ogród na parterze

    Ogród na parterze

    ogród jest przyjazny także dla ptaków, które zimą karmią się owocami rokitnika zwyczajnego.   Jestem dumna z bogatej kolekcji liliowców i juk. Od kilku lat mam nareszcie w swoim ogródeczku- ukochane funkie, których bałam się posadzić, bo wyczytałam, że lubią tylko półcień. A, to nieprawda, bo w