Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Brzoza (Betula)

Drzewa zrzucające liście na zimę o atrakcyjnej, łuszczącej się korze w różnych barwach. Liście trójkątne w kształcie, ząbkowane, jesienią przebarwiają się na żółto i złoto. Gałęzie brzóz są cienkie, zwisające i giętkie. Kwiaty (kotki) pojawiają się wiosną- męskie są zielono-żółte, często zebrane po 3, żeńskie zielone, krótsze. Brzoza jest gatunkiem jednopiennym. Owoce drobne, oskrzydlone orzeszki.

Rozmiary W zależności od gatunku i odmiany mogą to być niewysokie drzewa, krzewy lub sięgające 20 m drzewa.

Gatunki i odmiany Brzoza brodawkowata (Betula pendula)- gatunek rodzimy o wiotkich gałęziach, odporny na mróz, rośnie na suchych i jałowych glebach, wysokość 20 m po 20 latach. Odm. 'Purpurea'- liście przybierają purpurowy kolor wczesnym latem, 'Fastigiata' o kolumnowym pokroju, 'Youngii' zwisająca o niewielkich rozmiarach (po 10 latach osiaga 2-3 m); Brzoza karłowa (Betula nana) - wolno rosnąca, niska i szeroka o błyszczących, ciemnozielonych liściach; Brzoza biała chińska (Betula albo-sinensis) - łuszcząca się kora w kolorach różu, brązu i miedzi, liście matowe, zielone

Kwitnienie IV-V

Wymagania Większość gatunków całkowicie odporna na mróz. Brzozy rosną na różnych glebach, a najlepiej czują się na glebach piaszczystych, obojętnych lub kwaśnych. Wymagają pełnego słońca.

Uprawa i pielęgnacja Korzenie brzóz nie rozrastają się nadmiernie, jednak wrażliwe są na uszkodzenia, dlatego wysadzając nowe rośliny z pojemników, wybieramy te nieuszkodzone i sadzimy je z bryłą ziemi.

Rozmnażanie Przez wysiew nasion zaraz po zbiorze lub wczesną wiosną, szczepienie lub okulizacja dla rzadkich gatunków i odmian

Cięcie Nie wymaga. Brzoza brodawkowata może być prowadzona w formie krzaczastej i wtedy młoda roślina jest odpowiednio przycinana.

Podlewanie i nawożenie Nie wymaga.

Choroby i szkodniki Mszyce, gąsienice, ryjkowce. Rdza objawiająca się pomarańczowymi plamkami na liściach

Zastosowanie Drzewo ozdobne stosowane w ogrodach, parkach. Cenne drzewo leśne. Roślina lecznicza, której liście mają działanie moczopędne, napotne, przeciwreumatyczne. Sok brzozy (oskoła) zawiera wiele cennych minerałów, zaś z kory uzyskuje się dziegieć o właściwościach antyseptycznych i bakteriobójczych.