Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Projekt ogrodu. Zieleń, biel, oranż

Projekt architektki krajobrazu Maja Skibińska i Aleksandra Wiktorko Opracowanie Małgorzata Narkiewicz-Jodko

Zamknięta i odgrodzona wysokim murem przestrzeń ogrodu z wyraźnie dominującą bryłą budynku to wyzwanie dla projektanta. Roślinność powinna podkreślać urodę architektury.

Gdy przystępowałyśmy do projektowania tego ogrodu, na terenie znajdował się tylko dom, trzy brzozy i niedokończony fragment podwyższonej rabaty. Postawiony kilka lat wcześniej budynek utrzymany w stylu modernistycznym pokryty został białym tynkiem. Działkę otaczał mur tej samej barwy. Właściciele (małżeństwo z dwiema córeczkami) dali nam wolną rękę. Jedyną wskazówką było to, że ogród miał przypominać nastrojem modernistyczne ogrody znad Morza Śródziemnego.

W białych ramach

Ogród podzieliłyśmy na strefy, których przestrzeń porządkują prostokątne moduły. W pobliżu tarasu zlokalizowałyśmy dwa placyki wysypane białym żwirem. Tę samą nawierzchnię zaplanowałyśmy na podjeździe. Placyk naprzeciwko podjazdu osłaniają trzy kuliste surmie, a w środku znalazło się miejsce dla rabat wypełnionych roślinami cebulowymi i okrywowymi. W przyszłości stanie tu także wykonana na zamówienie prosta kamienna fontanna.

Drugi żwirowy placyk ma charakter typowo wypoczynkowy. Tu można powiesić hamak i rozstawić meble ogrodowe. W dużych prostokątnych donicach rosną wonne zioła, których zapach przypominać będzie Toskanię czy Prowansję - szałwia, lawenda, oregano...

W części wypoczynkowej zaprojektowałyśmy trawnik obrzeżony jasnym piaskowcem. Jest miejsce, żeby pograć w piłkę, rozstawić huśtawkę dla dzieci czy leżak. Cienia można szukać pod brzozami rosnącymi przy kwadratowym oczku wodnym, np. na placyku wyłożonym olchowym drewnem, gdzie ustawiłyśmy drewniane ławki. Z drugiej strony do placyku przylega większy zbiornik wodny - również w oprawie z jasnego kamienia. Tu taflę wody ożywiają niewielkie fontanny, a nocą rozświetlają ją kuliste lampy.

Kontrasty

Biały mur to dobre tło dla roślin - kulistych drzew (wiśni, robinii i surmii) oraz dereni o kolorowych pędach. Część roślin posadziłyśmy na podwyższonych rabatach podzielonych na kwatery z białymi obrzeżami.

Do budynku przylegał taras z olchowego drewna. Przedłużyłyśmy go podestami, z których schodzi się na placyki. Ścieżkę od furtki do drzwi wejściowych wyłożyłyśmy tym samym drewnem, zostawiając pomiędzy deskami miejsce dla roślin okrywowych i otoczaków.

Wśród roślin o stonowanych barwach co pewien czas pojawiają się kontrastowe akcenty - kępy pomarańczowych liliowców. Na podobny kolor postanowiłyśmy pomalować jeden z murków oddzielających placyk wypoczynkowy.

Zieleń wieńczy dzieło

Kiedy już wszystkie rabaty zostaną wypełnione, przyjdzie czas na urządzenie tarasu na dachu.

Powstanie tam zielony zakątek nawiązujący do geometrycznego układu ogrodu.



Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Zaproś do ogrodu przyrodę: polne kwiaty, motyle, owady i ptaki
Czy warto postawić na drewniane wyposażenie ogrodowe?
Hektar - ile to arów? 1 ar ile to m2?

Skomentuj:

Projekt ogrodu. Zieleń, biel, oranż

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej