Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt rabaty w odcieniach różu

MAŁGORZATA WÓJCIK

*** Local Caption *** 00119148
Rabata w odcieniach różu
Fot. Flora Press
Tym razem proponujemy kompozycję różowych i fioletowych bylin w otoczeniu kęp traw. Ze względu na pokaźne rozmiary roślin zestaw nadaje się przede wszystkim do dużych ogrodów. Byliny posadzone zostały w dużych grupach, nie mieszają się ze sobą. Wyglądają bardzo naturalnie. Najwyższe sadźce purpurowe (Eupatorium) rosną obok wysokich kęp traw (zakwitają one już w czerwcu) i doskonale wyglądają na tle ciemnych drzew i krzewów rosnących za nimi. Pośrodku rabaty znajduje się duża grupa jeżówki 'Rubinstern', delikatna, niebieska perowskia 'Blue Spire', rozchodniki okazałe 'Autumn Joy' oraz rdest himalajski 'Atropurpureum' o długich, wąskich kwiatostanach.

Jest to doskonały zestaw roślin do miejsc słonecznych oraz na podłoże lekkie i przepuszczalne. Warto pamiętać, że perowskia wymaga podłoża zasobnego w wapń, w przeciwnym razie jej kwitnienie nie będzie zbyt obfite. Natomiast jeżówki potrzebują żyznej ziemi i najlepiej prezentują się, tak jak na tej rabacie, w dużej masie.

ROŚLINY NA RABACIE

1. perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) 'Blue Spire'

2. jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) 'Rubinstern' 3. rozchodnik okazały (Sedum spectabile) 'Autumn Joy'

4. trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) 'Karl Foerster'

5. sadziec plamisty (Eupatorium maculatum)

6. rdest himalajski (Polygonum himalayana) 'Atropurpureum'

CO MOŻNA ZMIENIĆ

Podobną rabatę można założyć, sadząc rośliny o kwiatach żółtych i pomarańczowych. Zamiast sadźca wybierzmy dorastające do 120 cm słoneczniczki szorstkie (Heliopsis helianthoides var. scabra). Kwitnącą na żółto jeżówką jest odmiana 'Maui Sunshine', a na pomarańczowo - 'Tiki Torch'. Można je ze zmieszać, co da interesujący efekt. Rozchodniki zastąpmy dorastającymi do 60 cm krwawnikami (Achillea) 'Terracotta' o łososiowej barwie kwiatów. Zamiast perowskii posadźmy kłosowiec (Agastache aurantiaca), a zamiast trzcinnika - kępy rozplenicy 'Viridescens' o brązowych kłosach.

Czy wiesz, że... Jeżówki i perowskie pochodzą z suchych prerii i stepów. Dlatego uwielbiają słońce, a ich wymagania glebowe są małe

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekt rabaty w odcieniach różu