Głównymi bohaterkami tradycyjnych ogrodów romantycznych są róże - nie tylko na rabatach, ale także pergolach, płotach, gankach. - Rys. Grażyna Rodziewicz
Romantyczna różana rabata - możemy ją założyć właściwie w każdym miejscu - wokół ławki, pod drzewem, przy ogrodzeniu. Dowiedz się, jak ją wykonać i które rośliny sprawdzą się najlepiej.
1 z 6Floks (płomyk) wiechowaty rozrasta się w malownicze kępy o wysokości ok. 100 cm - Fot. Shutterstock
2 z 6Kwiaty serduszki (Dicentra) zdobią rabaty wczesną wiosną. Te delikatne rośliny po przekwitnięciu zanikają. Lubią podłoże próchniczne i umiarkowanie wilgotne. Najlepiej sadzić je w półcieniu - Fot. Shutterstock
3 z 6Ostróżka kwitnie latem, jednak po przycięciu wypuści nowe pędy i ozdobi ogród jesienią - Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta
4 z 6Romantyczna rabata pełna orlików, czosnków i kosaćców - Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta
5 z 6Orliki mają kwiaty w całej gamie pastelowych odcieni. Kwitną od maja do lipca - Fot. Shutterstock
6 z 6Powojniki - nie może ich zabraknąć w romantycznym ogrodzie obok pnących róż - Fot. Shutterstock
Romantyczne ogrody modne w XIX wieku miały zrywać ze stylem barokowym, geometrycznym i sztucznym. Niezwykle ważne dla tego nurtu było naśladowanie natury. W takich założeniach część ogrodu pozostawiano w stanie naturalnym. Ważnym elementem tego stylu było nawiązanie do starożytności; w ogrodach romantycznych pożądane są więc takie elementy, jak sztuczne ruiny, rzeźby, wazy w stylu antycznym.
Romantyczny zakątek lub rabatę możemy założyć właściwie w każdym miejscu - wokół ławki, pod drzewem, przy ogrodzeniu. Całość powinna wyglądać malowniczo i naturalnie. Rośliny mogą się wzajemnie przeplatać, np. pnące róże z wielkokwiatowymi powojnikami, sielsko wyglądającymi peoniami, ostróżkami czy kosaćcami. Do kompozycji w takim stylu pasują także strzeliste dziewanny, naparstnice oraz malwy. Pozwólmy bluszczom swobodnie zwieszać się z kamiennych mis. Po altanie, trejażu lub ogrodzeniu może piąć się winobluszcz pięciolistkowy.
WARTO WIEDZIEĆ
Głównymi bohaterkami tradycyjnych ogrodów romantycznych są róże - nie tylko na rabatach, ale także pergolach, płotach, gankach. W Anglii róże sadzi się w towarzystwie bylin i roślin jednorocznych. Z krzewów i pnączy do różanych kompozycji pasują bukszpany, niskie odmiany jałowców, powojniki, winobluszcze.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail:
Skomentuj:
Projekty ogrodów - różana rabata