Projekty ogrodów. Kolorowa rabata do cienia
Zacienione zakątki trudno zagospodarować, ale mimo to mogą być kolorowe. Zobacz piękne rośliny cieniolubne
Cieniste rabaty najlepiej obsadzać dużymi kępami bylin. Najwyższe piętro może stanowić grupa liliowców o długich i wąskich liściach. Jeśli dobierzemy kilka różnych odmian, będziemy mogli cieszyć się kwiatami od maja aż do września. Liliowce nie boją się suszy, więc doskonale sprawdzają się pod koronami wysokich drzew. Zacienione miejsce rozjaśnić może kępa kwitnącego na biało parzydła leśnego, tawułki albo żółtej języczki Przewalskiego.
Pomiędzy byliny warto wkomponować także gatunki o ozdobnych liściach - kępy paproci, funkii, bluszcz pospolity czy dorastającą do 120 cm rodgersję kasztanowcolistną. Brzeg rabaty można obsadzać zimozielonym barwinkiem albo każdego roku roślinami sezonowymi: jasnożółtymi begoniami, różowymi, łososiowymi bądź białymi niecierpkami.
WARTO WIEDZIEĆ
Najtrudniejsze warunki dla roślin panują pod drzewami, które zabierają nie tylko światło, ale i wodę. Jednak wczesną wiosną, zanim rozwiną się liście, pod korony drzew dociera jeszcze sporo światła, a ziemia jest wilgotna po zimie. Można tam posadzić niskie byliny cebulowe - np. zawilce, krokusy, przebiśniegi, ziarnopłon, złoć - które później zanikają, nie boją się więc braku światła ani suszy.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Projekty ogrodów - rabata w stylu nowoczesnym
Projekty ogrodów - rabata w stylu śródziemnomorskim
Projekty ogrodów - różana rabata
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?
Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024