Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Sprytny schowek na narzędzia

Aldona Zakrzewska
Duża szafa ogrodowa z impregnowanego drewna świerkowego, z ocynkowanym blaszanym dachem i trzema półkami, mocowanymi na różnych wysokościach. Zmieszczą się w niej nawet narzędzia z długimi trzonkami. Wymiary: szer. 82 cm, wys. 178 cm, gł. 45 cm. Półki udźwigną ciężar do 30 kg, Cena: ok. 700 zł, www.tchibo.pl - Fot. Tchibo

Warto mieć w ogrodzie domek gospodarczy - bo gdzie trzymać narzędzia, kosiarkę, kalosze? Nawet najmniejszy składzik to duża wygoda.

Decydując się na schowek lub domek gospodarczy najlepiej wybrać prosty model, pasujący do reszty ogrodu. Najwygodniej kupić konstrukcję do samodzielnego montażu; w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych jest ich spory wybór. Ale można się również zdać na własną pomysłowość.

W małym ogródku

W miniogródku wystarczy schowek "skrojony" na miarę przechowywanych przedmiotów. Może to być skrzynia, ława ze schowkiem lub inny mały pojemnik, np. atrakcyjnie pomalowana lub obudowana szafka. Jeśli miejsca naprawdę jest bardzo mało, urządźmy składzik w garażu lub w piwnicy. Praktycznym rozwiązaniem jest też niewielki stolik (najlepiej z szafką pod spodem), przy którym na stojąco można wykonywać niektóre prace ogrodnicze, jak wysiewanie nasion do doniczek, pikowanie.

W dużym ogrodzie

W rozległym ogrodzie zmieści się większy domek gospodarczy, który oprócz narzędzi pomieści rower, kosiarkę, meble ogrodowe. Może stać oddzielnie lub być przybudówką (np. garażu). Jeśli stawiamy go tuż obok ściany domu czy ogrodzenia, zostawmy odstęp - łatwiej będzie przeprowadzać ewentualne remonty. Można tam też przechowywać drabinę, wieszając ją na hakach umocowanych do ściany domku.

W dobrym miejscu

Domek gospodarczy najlepiej ulokować w miejscu, które trudno byłoby wykorzystać w inny sposób, np. w ciemnym zakątku pod gałęziami drzewa lub we wnęce ogrodzenia. Zadbajmy o wygodny dostęp do jego drzwi. A jeśli w ogrodzie są już jakieś zabudowania gospodarcze, zbudujmy domek w ich sąsiedztwie. Wówczas można będzie poprowadzić jedną wspólną ścieżkę, nie powiększając obszaru utwardzonej nawierzchni. Jeśli schowek nie jest zbyt efektowny, warto skryć go za kratą porośniętą kwiatami, żywopłotem lub wysokimi roślinami. Belki dachu można pokryć pnączami, np. dzikim winem, tworząc miłą dla oka pergolę. Dorodny krzew róży rozpięty na ścianie składziku przesłoni go, a jednocześnie nada mu romantyczny charakter. Domek będzie wyglądał atrakcyjnie, jeśli przykryjemy go tzw. zielonym daszkiem (jest to szczególnie wskazane, gdy stanowi dobudówkę do garażu przykrytą wspólnym dachem). A przy okazji wpisze się w krajobraz.





Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Lekki, składany zbiornik na deszczówkę.
Termodrewno: nowe oblicze świerku i sosny
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?

Skomentuj:

Sprytny schowek na narzędzia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej