Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Typowe kłopoty - typowe przyczyny

(red.)
Płyty granitowe wystają nad taflę wody, aby folia na pionowym brzegu była niewidoczna.

Czyli jak dbać o oczko wodne

1. Intensywny rozwój glonów - zbiornik jest za płytki i zbyt nasłoneczniony, co powoduje sprzyjające glonom nagrzewanie się wody. Należy pogłębić oczko i przysłonić taflę wody roślinami rozmieszczonymi w zbiorniku i na jego brzegu (4-5 sztuk na metr kwadratowy powierzchni wody).

Inna częsta przyczyna to nadmiar substancji pokarmowych dla glonów. Dzieje się tak, gdy w wodzie jest dużo gnijących części roślin, resztek pokarmu dla ryb, a także przenikających do zbiornika nawozów.

2. Ryby nie przetrzymują zimy - zbyt mała głębokość zbiornika. Oczko, w którym są ryby, powinno mieć dno na głębokości poniżej 1 metra. W tym miejscu woda raczej nie zamarznie i ryby będą mogły tam przetrwać zimę.

3. Materiał skalny zsuwa się z folii - brak odpowiednio wyprofilowanych półek na brzegach niecki.

4. Ubywanie wody ze zbiornika - najczęściej: przelewanie się wody przez brzegi; rzadziej: nieszczelne spawy lub przebicie folii. Straty wody przez parowanie są zwykle niezauważalne, z wyjątkiem bardzo słonecznych i wietrznych dni.

5. Nieszczelność folii - niedokładne spawy na połączeniach płatów. Folię można łączyć, ale musi to być perfekcyjnie wykonane, a każde połączenie - skontrolowane. Właściwe łączenie płatów folii jest utrudnione, jeśli przeprowadza się je w niecce zbiornika, a nie na płaskiej powierzchni. To właśnie mogło być przyczyną nieszczelności w prezentowanym oczku. Istnieje też prawdopodobieństwo, że woda wypływała przez drobne otwory, które mogły zrobić zębami nornice - właściciele znajdowali wiele śladów ich bytności w ogrodzie. Aby zabezpieczyć folię przed uszkodzeniem przez gryzonie od strony gruntu, nieckę należy wybetonować lub podłożyć pod folię wełnę mineralną, której gryzonie nie tkną.

6. Przelewanie się wody przez krawędzie oczka - obsunięcie się folii na brzegu pod ciężarem kamieni lub po nadepnięciu. Konieczne jest stabilne umocnienie brzegów, najlepiej betonem.

7. Uszkodzenie warstwy maskującej folię - nieustabilizowane podłoże. Na terenach, gdzie poziom wód gruntowych się waha i podchodzą one wysoko pod folię, mogą unosić i niszczyć ułożone na niej maskujące ją warstwy kamieni oraz żwiru. Aby do tego nie dochodziło, dno niecki należy wybetonować.





Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Remont oczka wodnego
Termodrewno: nowe oblicze świerku i sosny
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?

Skomentuj:

Typowe kłopoty - typowe przyczyny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej