Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Choinka. Jaką choinkę kupić i jak ją przechowywać?

Radzi: Piotr Syga, KJ
JODŁA KAUKASKA - FOT. www.choinkiswiateczne.pl

Jak przechować choinkę ? Za pasem święta dlatego najwyższa pora sprawić sobie choinkę, koniecznie żywą, ale w jak najlepszej formie - nie chcemy jej przecież tuż po świętach wyrzucać na śmietnik (ma przecież zdobić mieszkanie jak najdłużej.)

Choinka

Wydaje się, że zakup choinki na święta to pestka, tymczasem na straganach, czy nawet podczas transportu czyhają na nas różne niespodzianki. Niekiedy trzeba się nieźle nabiedzić, aby znaleźć to jedyne, wymarzone drzewko. Jak też pokazać się przed rodziną z marnym łupem? Zanim jednak wyruszymy na choinkowe eldorado, warto co nieco na jego temat wiedzieć. Drzewka na plantacjach ścina się dość wcześnie, często nawet miesiąc przed wystawieniem ich na sprzedaż. Ich stan zależy od tego jak były przechowywane i transportowane, dlatego podczas zakupów warto wykazać się nie lada czujnością.
 
Żywa choinka: co zrobić, by stała jak najdłużej?

Choinka na straganie

Choinki cięte do mieszkań zwykle sprzedawane są w trzech klasach wysokości i trzech klasach jakości. Najniższe są tzw. "piersiówki" o wysokości 1,2 -1,5 m, standardowe są "sufitówki" ok. 2,5 m, właścicielom wysokich mieszkań oferowane są "salonówki" 2,5 -3,5 m. Piękne, równomiernie zagęszczone na całej długości są choinki w klasie "prima". Drzewka klasy "standard" są równie symetryczne lecz nie tak gęste. Drugi gatunek to rośliny po prostu niekształtne.

Na straganie często panuje chaos i związany z tym bałagan. Nie dajmy sobie więc wepchnąć przysłowiowego kota w worku. Rozwińmy siatkę w jaką zwykle pakowane są choinki, gałązki rozłóżmy na boki i obejrzyjmy drzewko z każdej strony. Zwróćmy uwagę czy pędy nie są połamane, a cała choinka od dołu aż po wierzchołek jednakowo gęsta i symetryczna. Zmierzmy też grubość pieńka, aby pasował do stojaka. Zbyt drastyczne obciosywania pnia (w celu zmniejszenia średnicy) powoduje szybką utratę wody przez roślinę. Sprawdźmy też, czy drzewko nie jest przesuszone. Igły powinny mieć intensywne zabarwienie (nie wyblakłe, ani też zbytnio matowe) i być sprężyste (nie wiotkie, ani też kruche). Jeśli je odchylamy pod tzw. włos nie mogą odpadać od pędów.

Na choinkowym bazarze warto się targować. Jeśli drzewko ma jakieś mankamenty, a uwagi co do nich odpowiednio uzasadnimy, da się wynegocjować satysfakcjonującą cenę.

Pomysł na choinkę czyli zbiór alternatywnych pomysłów na choinkę bożonarodzeniową

Jak zabezpieczyć choinkę w drodze do domu

Idealnie jeśli mieszkamy gdzieś w pobliżu, wtedy choinkę można wziąć pod pachę i po prostu zanieść do domu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku transportu samochodem, zwłaszcza na większe odległości. Zwykle drzewko pakujemy na dach. Pamiętajmy jednak, że ciąg powietrza podczas jazdy wysusza roślinę. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów, słabo zabezpieczona choinka wygląda dosłownie jak wiór. Szkoda byłoby ją zmarnować.
 
Choinka: jaką wybrać?

Choinka w siatce

Zanim umieścimy drzewko na bagażniku, koniecznie owijamy je kilkoma warstwami siatki ochronnej - w choinkowych sklepach dostaniemy jej pod dostatkiem. Idealnie byłoby jeszcze taki pakunek ściśle zawinąć w folię. Choinka powinna jechać "nogami do przodu", czyli pniem pod wiatr.

W domu drzewko można od razu ustawić w stojaku, jeśli jednak do świąt jest sporo czasu owiniętą w siatkę (bez folii) choinkę warto przechować. Najlepiej umieścić ją w ciemnym i chłodnym miejscu, zanurzając pień w wiaderku z wodą. Wcześniej jednak z pnia ścinamy plaster drewna zasklepiony żywicą - dzięki temu roślina może "pić wodę". Od czasu do czasu drzewko obficie zraszamy. W ten sposób można przechowywać je przez kilka tygodni.

Jak przechowywać ściętą choinkę 

Intensywne światło, ruch powietrza i wysoka temperatura przyspieszają wysychanie i zamieranie roślin. Dlatego w mieszkaniu choinkę ustawiamy jak najdalej kaloryferów, światła padającego z okien i miejsc z przeciągami. Żeby drzewko jak najdłużej utrzymywało świeżość warto umieszczać je w stojakach ze zbiornikiem na wodę. Nie zapomnijmy jednak przed tym spiłować końcówki pnia, ponieważ drzewo ratuje się przed utratą wody i zalewa rany żywicą Zatkane tym sposobem "rurki", nawet w wodzie nie odblokują się same. Cięcia w celu udrożnienia naczyń nie warto zlecać na choinkowym straganie, ponieważ zanim dotrzemy do domu żywica i tak zaimpregnuje drewno. Do wody warto dodać specjalną odżywkę dla kwiatów ciętych, np. Chrysal, alb łyżkę stołową cukru (na 0,3 l wody). W przypadku stojaków bez wody, pnia nie przycinamy (dzięki zasklepieniu rany żywicą, drzewko odparowuje mniej wody), chyba że jest to konieczne w celu odpowiedniego montażu.

Jakie drzewko na choinkę - cena

Minus: Krótkotrwałość - igły szybko (nawet po tygodniu) wysychają i opadają z pędów.

Cena: ok 60 zł (100-150 cm doniczka)

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jak pomóc roślinom przetrwać zimę
Świąteczne choinki w donicach
Świąteczny stół na sześć sposobów

Skomentuj:

Choinka. Jaką choinkę kupić i jak ją przechowywać?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej