Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Świąteczne choinki w donicach

Odpowiada Piotr Syga

Czy wszystkie choinki Bożonarodzeniowe kupowane w donicy nadają się do posadzenia w ogrodzie? W ubiegłym roku choinka przesadzona do ogrodu po Świętach uschła.

.11.2006 RZESZOW
Świąteczne choinki
Fot. Krzysztof Koch / AG
Choinki w donicach oferowane na święta, to przeważnie świerki zwyczajne, świerki kłujące, jodły kaukaskie i ostatnio również jodły kalifornijskie lecz odpowiednio formowane. To pewne, że drzewka z korzeniem dłużej postoją w mieszkaniu niż choinki cięte, lecz czy nadają się później do ogrodu? Jeśli stały w ogrzewanym pomieszczeniu dłużej niż kilka dni, mają marne szanse, że się jeszcze przyjmą. Drzewka przenoszone do ciepłych pomieszczeń rozhartowują się, po czym nie zdzierżą już mrozu. Dotyczy to wszystkich wymienionych wyżej gatunków.

Natomiast drzewka w donicach, które stały na tarasie, balkonie czy zimnej werandzie, można śmiało przesadzać do ogrodu. Zanim to jednak nastąpi o roślinę, która pełni role bożonarodzeniowej ozdoby trzeba zadbać. Bryłę korzeniową chronimy przed mrozem i nagrzewaniem na słońcu. W tym celu donicę można w stawić w większą jasną osłonkę i wypełnić przestrzenie między ściankami korą. Donicę można też owinąć folią pęcherzykowatą i następnie jakimś ozdobnym materiałem - może to być zgrzebna juta i ładna wstęga z kokardą.

Roślinę w donicy trzeba również podlewać, ponieważ choinka przez cały czas transpiruje. Robi się to z umiarem, tak aby ziemia nie wysychała na pieprz i nie była mokra. Podlewanie jest koniecznością w czasie zimowych ociepleń, lub na słonecznych i przewiewnych stanowiskach. Najlepiej kiedy choinka stoi w zacienionym i zacisznym miejscu.

O tym czy przesadzona roślina się przyjmie decyduje też stan korzenia. Drzewka sprzedawane na bożonarodzeniowych straganach kopie się z gruntu pośpiesznie i przeważnie mało starannie. Pamiętajmy, że rozmiar donicy o niczym nie świadczy, ponieważ wewnątrz dużego kubła i tak może tkwić kikut. Tak więc przy zakupach należy liczyć na uczciwość sprzedawcy lub własne doświadczenie. Jeśli drzewko ma rosnąć w ogrodzie nie bierzmy roślin, których bryła korzeniowa jest mniejsza niż pół średnicy korony.

Proponuję robić zakupy w sprawdzonej szkółce i nie koniecznie tuż przed wigilią. Jesienią oferowane są równie ładne choinki i kosztują mniej.

Przesadzanie najlepiej odłożyć do czasu kiedy ziemia odtaje. Do tej pory drzewko może poczekać w donicy, którą dołujemy aż po sam rant w ziemi - nie zapominamy o podlewaniu.

Skomentuj:

Świąteczne choinki w donicach