Zarodniki grzybów wprowadzamy do ogrodu z korą do ściółkowania rabat. Często też znajdują się one w podłożu organicznym wykorzystanym do zakładania trawnika - Fot. Shutterstock
Nawet wypielęgnowane trawniki narażone są na rozmaite kłopoty - kreta, chwasty, grzyby itp.
1 z 3Zarodniki grzybów wprowadzamy do ogrodu z korą do ściółkowania rabat. Często też znajdują się one w podłożu organicznym wykorzystanym do zakładania trawnika - Fot. Shutterstock
2 z 3Kopiec kreta jest dla ogrodnika niczym koszmarny sen... To urocze zwierzątko o jedwabistym futerku nie przebije się jednak przez warstwę kamieni czy zakopaną w ziemi siatkę - Fot. Shutterstock
3 z 3Wyrywacz do chwastów z 'pazurami' sięgającymi głęboko w podłoże. Podczas pielenia nie trzeba się schylać (Fiskars) - FOT. FISKARS
Kłopoty z trawnikiem i jego pielęgnacją ma prawie każdy właściciel ogrodu. Większość z nas dąży do tego, by murawa była równa, pozbawiona chwastów i soczyście zielona.
SPOSÓB NA KRETA
Najskuteczniejszą zaporą dla tego zwierzątka jest gęsta plastikowa lub druciana (pokryta izolacją lub ocynkowana) siatka o średnicy oczek 1-3 cm rozciągnięta 10-15 cm pod powierzchnią murawy. Tańszym sposobem jest założenie trawnika na mniej więcej 10-centymetrowej warstwie tłucznia lub gruzu (ok. 20 cm pod powierzchnią trawnika). Równie skutecznym środkiem jest wkopanie pionowo w ziemię wzdłuż ogrodzenia ocynkowanej siatki o drobnych oczkach i szerokości ok. 100 cm. Przy ogrodzeniu można też wykopać rów, a potem zasypać go gruzem. Pamiętajmy jednak, że jeśli kret już znajduje się na naszym podwórku, trudno mu wtedy będzie się z niego wydostać.
UPORCZYWE GRZYBY
Skąd na trawniku grzyby i pleśnie ? Często sprowadzamy je do ogrodu z korą, którą ściółkujemy rabaty. Na trawnikach grzyby tworzą przeważnie kręgi co roku powiększające średnicę. Wystarczy usuwać ich owocniki i regularnie nawozić trawnik.
Jeśli na murawie pojawią się pierścienie, pomiędzy którymi trawa wyraźnie żółknie i zamiera, należy wybrać z nich ziemię na głębokość szpadla i wywieźć z posesji. Dół uzupełniamy nowym podłożem, a w pustym miejscu wysiewamy trawę.
Zaatakowany przez grzyby trawnik możemy również ratować, stosując fungicydy (np. Saprol, Amistar czy Rizolex). Żeby preparaty wnikały głęboko w ziemię, podłoże warto ponakłuwać widłami albo ponacinać wertykulatorem.
JAK WALCZYĆ Z CHWASTAMI
Nawet na idealnie przygotowanym i odchwaszczonym podłożu pośród kiełkującej trawy mogą pojawiać się chwasty . Skuteczne są powszechnie znane herbicydy (np. Chwastox, Bofix czy Starane) zwalczające wyłącznie rośliny dwuliścienne. W przypadku młodych trawników z chemią warto poczekać, aż trawa się wzmocni (zabieg wykonać po kilkakrotnym koszeniu).
W trudno dostępnych miejscach najlepiej sprawdzają się ręczne wyrywacze oraz podkaszarki żyłkowe.
Skomentuj:
Nieproszeni goście na trawniku