Czas na wiosenne prace w ogrodzie
Nadejście wiosny nie oznacza tylko cieplejszych i dłuższych dni, to także początek nowego sezonu ogrodniczego. W tym czasie powinniśmy uporządkować przestrzeń, przyciąć drzewa i krzewy, zadbać o trawnik i taras, założyć rabaty kwiatowe czy grządki warzywne.

Gdy tylko nadejdą cieplejsze dni, możemy zabrać się za porządki w ogrodzie. Oczyśćmy trawnik z zaschniętych liści i źdźbeł trawy. Zbierzmy połamane gałęzie i śmieci, które przywiał wiatr. Posprzątajmy i urządźmy na nowo taras, patio lub inne miejsce, w którym lubimy spędzać czas. Wyciągnijmy z garażu meble ogrodowe i, jeśli tego wymagają, poddajmy je renowacji. A może sprawmy sobie nowe, by uatrakcyjnić strefę relaksu na świeżym powietrzu? W marcu oraz kwietniu przytnijmy większość drzew i krzewów, przede wszystkim drzewka owocowe. Prawidłowo wykonane cięcie poprawi wygląd roślin, pobudzi je do kwitnienia i owocowania. Z początkiem wiosny posadźmy drzewa i krzewy z odsłoniętymi korzeniami. Rośliny sprzedawane w pojemnikach można sadzić w dowolnym miesiącu, przez cały okres wegetacyjny.
Wykonaj cięcie
Ustabilizowana, dodatnia temperatura na zewnątrz to dobry moment, aby wykonać pierwsze wiosenne cięcie w ogrodzie. Dzięki temu zapewnimy roślinom zdrowy i bujny wzrost. To idealny czas, aby przyciąć suche gałęzie np. jaśminowca, berberysa czy forsycji i odpowiednio je uformować. Nie zapominajmy o drzewach owocowych, takich jak jabłonie, grusze, wiśnie czy morele. Wykonanie odpowiedniego cięcia poprawi ich owocowanie i zapobiegnie rozwojowi chorób. Pracę ułatwią sekatory, zwłaszcza te, które mają wbudowany akumulator. Do usuwania gałęzi wyżej rosnących krzewów możemy użyć akumulatorowych nożyc do gałęzi. Tradycyjne nożyce sprawdzą się natomiast do cięcia grubych, suchych gałęzi drzew owocowych.

Posadź kwiaty i załóż warzywnik
Wiosna to czas przebudzenia roślin i doskonała okazja do założenia grządek warzywnych i sadzenia kwiatów. Przygotowanie warzywnika warto zacząć od uporządkowania przestrzeni i przekopania gleby szpadlem. Do siania i sadzenia wykorzystajmy łopatkę lub siewnik. W przydomowym ogródku świetnie sprawdzą się proste w uprawie, tradycyjne warzywa: rzodkiewka, szpinak, sałata, groch, marchew, kalarepa. Jeśli planujemy przygotować rozsady, wsparciem podczas podlewania będzie opryskiwacz do rozsad, który umożliwia precyzyjne ukierunkowanie wody lub jej delikatne dozowanie. Kolorowe kwiaty zdecydowanie poprawiają nastrój po wielu miesiącach zimowej aury. Na wiosnę możemy zasiać na rabatach np.: Onętek (Kosmos), Rudbekię (Jeżówka), Cynię wytworną, Astry chińskie. Do zachowania porządku podczas pracy przyda się mata do sadzenia roślin z nieprzemakalnej tkaniny.

Zadbaj o trawnik
Wiosną trawnik wymaga kilku podstawowych zabiegów, aby znowu zachwycać gęstością oraz kolorem. W okolicach marca, kwietnia warto je przeprowadzić. Najpierw trzeba usunąć zalegającą trawę oraz chwasty, starannie grabiąc zniszczone miejsca trawnika lub – w przypadku dużej powierzchni – korzystając z wertykulatora. Dostarczenie glebie powietrza to natomiast zabieg, dzięki któremu gleba będzie lepiej przyswajać wodę oraz składniki odżywcze, a trawa lepiej rosnąć. W celu odpowiedniego napowietrzenia trawnika całą jego powierzchnię nakłujmy na głębokość 7-10 cm, używając do tego np. wideł lub aeratora. Tak przygotowaną murawę posypmy cienką warstwą zasypki, czyli specjalnej mieszanki piasku. Dzięki temu poprawimy strukturę gleby oraz zapewnimy jej odpowiedni dostęp do tlenu. Gdy trawa wypuści pierwsze źdźbła, czas na pierwsze koszenie, które powinno być wykonywane, kiedy trawa jest sucha. Pamiętajmy, aby kosić maksymalnie do 1/3 wysokości trawy i nie przyciąć jej za nisko, gdyż może to zahamować jej wzrost.



Odżywiaj rośliny
Wiosenne nawożenie jest ważnym elementem pielęgnacji ogrodu, gdyż w tym czasie rośliny potrzebują składników odżywczych do wzrostu i rozwoju. Przed aplikacją nawozów warto przeprowadzić analizę gleby, aby dostosować rodzaj i ilość nawozów do konkretnych potrzeb. Na wiosnę szczególnie polecane są nawozy bogate w azot, który wspiera rozwój zielonych części roślin. Idealnym wyborem będzie kompost czy dobrze przefermentowany obornik, które aplikuje się równomiernie wokół roślin, tworząc warstwę o grubości 2-5 cm, co nie tylko dostarczy roślinom składników odżywczych, ale także pomoże zatrzymać wilgoć w glebie. Należy jednak pamiętać, że nadużywanie nawozów, nawet tych naturalnych, może prowadzić do przesycenia gleby składnikami, co może zaszkodzić roślinom.



Sprawdź system nawadniania
Wiosna to czas, kiedy gleba jest jeszcze wilgotna po zimie. Zanim zacznie robić się ciepło i sucho, warto przemyśleć sposób nawadniania ogrodu. Przygotowanie systemu nawadniającego powinno zacząć się od sprawdzenia stanu węży ogrodowych oraz wszystkich złączek i końcówek. Jeśli końcówki są zniszczone lub nie działają prawidłowo, należy je wymienić. Warto też zdecydować, jakie rodzaje narzędzi do nawadniania wybierzemy. Do najczęściej wykorzystywanych należą wąż ogrodowy, pistolet do wody i szybkozłączki. Dla sprawnego przemieszczania się po ogrodzie wraz z wężem warto stosować wózki oraz stojaki. Pozwolą one na równomierne rozwijanie oraz bezpieczne przechowywanie węża. Systemy nawadniające można rozbudować o różnego rodzaju zraszacze, które umożliwią równomierne rozprowadzanie wody na określonym terenie, a także częściowo zautomatyzować, stosując przyłączone do kranu sterowniki. Warto również kupić zbiornik na deszczówkę – to ekologiczne rozwiązanie, które pozwoli oszczędzać wodę.


Posprzątaj na tarasie
Taras przed sezonem wymaga kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Usuńmy liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia, które zgromadziły się podczas zimy. Użyjmy do tego miotły lub odkurzacza do liści. Następnie umyjmy taras wodą z mydłem lub specjalnymi środkami czyszczącymi do danej nawierzchni, aby usunąć brud i plamy. Jeśli powierzchnia jest bardzo zabrudzona, użyjmy myjki ciśnieniowej. Drewno na tarasie zabezpieczmy specjalnymi olejami i impregnatami. Wnikają one głęboko w strukturę desek, chroniąc je przed czynnikami zewnętrznymi od środka. Jeśli na tarasie mamy donice z roślinami, zadbajmy o nie. Przesadźmy rośliny do większych donic, jeśli tego wymagają, przytnijmy uschnięte gałęzie i dodajmy świeżą ziemię.




Zdaniem eksperta - Jak przygotować do sezonu letniego taras z drewna naturalnego i kompozytu?
Zacznij od porządnego mycia specjalistycznym środkiem, który nie uszkodzi powłoki desek. Środki kuchenne i chemia domowa to nienajlepszy pomysł. Sprawdź mocowania, zwłaszcza po zimie. Drewniany taras należy impregnować – najlepiej zaolejować go w suchy dzień, przy umiarkowanej temperaturze i cieniu. Dobra będzie też lazura olejna. W ten sposób zabezpieczysz go przed wilgocią, grzybami oraz szarzeniem (wyjątkiem jest olej bezbarwny, który nie chroni koloru desek). Jeśli masz meble ogrodowe z drewna, też sprawdź ich stan i od razu odśwież posiadanym olejem. Kompozyt nie wymaga impregnacji, ale warto go porządnie oczyścić np. myjką pod ciśnieniem. Regularna pielęgnacja przekłada się na trwałość i elegancki wygląd przez długie lata. Czysty taras to czysta przyjemność od pierwszych ciepłych dni.

Stwórz miejsce do odpoczynku
Aby stworzyć miejsce relaksu na świeżym powietrzu, na tarasie czy w altanie, przede wszystkim potrzebne są funkcjonalne i komfortowe meble. Fotele, sofy i krzesła ogrodowe powinny mieć poduszki, które można łatwo zdjąć i wyprać. Dobrym wyborem są meble modułowe, które można dowolnie konfigurować w zależności od potrzeb. Wybierajmy materiały odporne na wilgoć i promieniowanie UV. Technorattan, aluminium, drewno egzotyczne czy meble plastikowe to popularne i trwałe rozwiązania. Dobierzmy meble, które będą pasowały do stylu przestrzeni. Nowoczesne, minimalistyczne formy świetnie sprawdzą się na tarasie w stylu skandynawskim, natomiast drewniane meble dodadzą uroku tarasowi o charakterze rustykalnym. Wybierzmy donice w różnych kształtach i kolorach, aby stworzyć ciekawą kompozycję. Zadbajmy też o osłony chroniące przed słońcem, koce, które przydadzą się w chłodniejsze wieczory oraz poduszki zachęcające do odpoczynku.



Ożyw przestrzeń za pomocą światła
Wiosną warto zatroszczyć się nie tylko o zieleń, ale i funkcjonalne oświetlenie przestrzeni. Oświetlenie zewnętrzne LED może być zasilane energią elektryczną, co wymaga położenia okablowania pod nawierzchnią np. trawy. Z kolei oświetlenie solarne, korzystające z energii słonecznej, lub akumulatorowe, pozwoli nam dosłownie w kilka sekund zmienić wygląd ogrodu lub tarasu. Gdy wybierzemy rodzaj zasilania, warto zastanowić się nad inwestycją w oświetlenie inteligentne, którym będziemy mogli sterować zdalnie i połączyć z innymi sprzętami w smart home. Określmy też styl, w jakim chcemy, by była urządzona nasza przestrzeń – czy interesuje nas wygląd vintage, nowoczesny, a może bardziej tradycyjny. Po takiej selekcji możemy zdecydować, czy potrzebujemy plafoniery, kinkiety, latarnie, lampy czy raczej słupki ogrodowe. Rozwiązania te dobierzmy do naszych konkretnych potrzeb


Jakie narzędzia przydadzą się wiosną?
Pielęgnowanie ogrodu nie może obyć się bez przynajmniej kilku ważnych narzędzi.
Szpadel – posłuży do spulchniania gleby na grządkach oraz do miejscowego sadzenia roślin.
Grabie – na rynku znaleźć można dwa rodzaje grabi: do liści i do trawy, które różnią się m.in. ułożeniem zębów. Do wyboru jest także model uniwersalny o twardych końcówkach (którymi można także wyrównywać ziemię).
Sekator – pozwala na przycinanie cienkich pędów roślin. Ten o dużych rozmiarach pomoże w przycinaniu żywopłotu czy dużych gałęzi.
Kosiarka spalinowa – pracuje bardzo szybko, dlatego sprawdza w ogrodach z dużymi trawnikami. Można wybrać model samobieżny, z kilkustopniową skrzynią biegów oraz z elektrycznym rozrusznikiem. Możliwy jest także zakup kosiarki spalinowej z funkcją mulczowania.
Kosiarka bębnowa (czasem zasilana akumulatorem) – jest idealna do koszenia niewielkich trawników. Pracuje cicho i nie ma przewodu, który mógłby ograniczać jej zasięg czy utrudniać manewry.
Podkaszarka – w małym ogródku zastąpi kosiarkę, a w dużym ogrodzie może stać się jej dopełnieniem. Jej zaletą jest to, że dociera do trudno dostępnych miejsc.
Piła – jest niezbędna w ogrodzie z wieloma drzewami, służy do usuwania grubych konarów i ucinania martwych gałęzi.

- Więcej o:
Czas na wiosenne prace w ogrodzie
Pies w ogrodzie. Jak ochronić ogród przed psem?
Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?
Sposoby na ślimaki w ogrodzie
Jak zabezpieczyć dalie przed zimą?
Mimoza wstydliwa. Uprawa i pielęgnacja mimozy
Kalla ogrodowa (Zantedeschia) - jak ją uprawiać w doniczce?
Oranżerie - ogród zimowy