Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Aeracja i wertykulacja

Tekst Piotr Syga
Elektryczny wertykulator EVC 1000 do usuwania resztek roślin i mchu. Producent: Gardena, cena: 550 zł - Fot. producenci

Kiedy trawnik pokryje warstwa filcu (nierozłożone i mocno zbite fragmenty traw) lub mech, przydałoby się go solidnie wygrabić, a jeśli podłoże jest mocno ubite, to nawet rozluźnić. Można to robić, używając aeratorów i wertykulatorów - urządzeń napędzanych elektrycznie lub spalinowo.

Amatorskie aeratory wyposażone są w silniki na prąd i wałek najeżony stalowymi pazurkami, który obracając się, wyczesuje z trawnika filc aż do gołej ziemi; drapie zbite podłoże, dzięki czemu nieco je rozluźnia - poprawia to dostęp powietrza do korzeni traw. Aeratory profesjonalne mają silniki spalinowe i nie wyczesują trawnika, lecz nakłuwają podłoże.

Natomiast wertykulatory mają sztywne noże na obracającym się wałku. Nacinają darń, rozluźniając ją i głęboko napowietrzając. Zabieg ten jest niezbędny w przypadku mocno przerośniętej i zbitej darni. Wykonuje się go raz w roku wczesną wiosną lub jesienią, przy wilgotnym podłożu. Wertykulację lub aerację warto przeprowadzać tuż przed nawożeniem, piaskowaniem czy ściółkowaniem - wtedy efektywność tych zabiegów będzie największa.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?
Sposoby na ślimaki w ogrodzie
Jak zabezpieczyć dalie przed zimą?

Skomentuj:

Aeracja i wertykulacja

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej