Dzielimy ostatnie kępy bylin. Robimy to najpóźniej do ostatnich dni sierpnia. Posadzone później nie zdążyłyby się dobrze ukorzenić przed zimą.
Kończymy dokarmianie drzew i krzewów, aby nie pobudzać ich do wzrostu. Dzięki temu pędy zdrewnieją i lepiej przygotują się do okresu spoczynku.
Regularnie podlewamy i nawozimy truskawki, bo właśnie teraz tworzą pąki na przyszły rok. Usuwamy rozłogi, aby rośliny zbytnio się nie zagęszczały. Dobrze wykształcone i ukorzenione młode rośliny możemy wykorzystać do posadzenia w nowym miejscu. Sierpień jest na to najlepszą porą.
Unikamy podlewania rabat wieczorem, bo na mokrych liściach przy nocnych chłodach łatwo rozwijają się choroby grzybowe (zwłaszcza szara pleśń). Porażone rośliny gorzej kwitną i niekiedy giną. Gdy tylko zauważymy pierwsze objawy choroby, opryskujemy rośliny preparatem Biosept, Bio Blatt. Aliette lub Teldor.
Ostatni raz wysiewamy sałatę, rzodkiewkę i koper na późny zbiór.
Zbieramy warzywa z wczesnych siewów, a te z późniejszych zasilamy nawozem zawierającym sporo azotu.
Na pustych grządkach wysiewamy rośliny na zielony nawóz, np. gorczycę, żyto, facelię lub łubin. Przekopane jesienią użyźnią glebę i poprawią jej strukturę.
Właśnie teraz jest pora na prześwietlanie koron wiśni. Po zbiorze owoców usuwamy około 1/5 gałęzi, wycinając je ze środka drzewa.
Wycinamy przy samej ziemi pędy malin, które zakończyły owocowanie.
Skomentuj:
O czym ogrodnik powinien pamiętać w sierpniu