Kalendarium ogrodnika

 • Tulipany botaniczne. Liczą od 15 do 25 centymetrów wysokości. Mają mniejsze kwiaty o ostro zakończonych kwiatach, węższe liście, kwitną już w marcu. Co 2-3 lata trzeba wykopać ich cebulki i przesadzić w inne miejsce. Jeśli nie będziemy tego robić regularnie, to nie wypuszczą pędu kwiatowego.

  Marzec w ogrodzie - kalendarz prac. Prace ogrodowe, które warto wykonać w marcu

  W kalendarzu wiosna pojawia się dopiero pod koniec miesiąca, ale w ogrodzie można ją spotkać znacznie wcześniej. Podpowiadamy jakie prace ogrodnicze należy wykonać w marcu.

 • prace ogrodowe

  Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe w maju

  Nadszedł wreszcie najpiękniejszy miesiąc roku. Można już podziwiać świeżą zieleń, różnobarwne kwiaty rozkwitające w ogrodzie. I jest też sporo pracy...

 • Wiosenne gatunki, które w pełnym rozkwicie trafiają do sprzedaży, warto wysadzić w ogrodzie, np. wzdłuż ścieżki przy domu.

  Kwiecień w ogrodzie - kalendarz prac. Prace ogrodowe, które warto wykonać w kwietniu

  Pogoda póki co jeszcze nas nie zachęca do prac w ogrodzie, na tarasie czy balkonie, ale warto już zacząć je planować. Podczas wiosennych porządków nie zapomnijcie uważnie obejrzeć ogrodu pod kątem szkodników i chorób roślin.

 • Ogród zimą

  Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodnicze na styczeń

  Kalendarz ogrodnika. W styczniu zaczynamy drobne prace pielęgnacyjne. Nowy rok, nowy sezon, nowe plany, ale ogród jeszcze śpi, więc trzeba trochę poczekać z intensywnym działaniem. Pozostają do wykonania jedynie drobne prace pielęgnacyjne.

 • Delikatne krzewy i drzewa otulamy, żeby nie przemarzły

  Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodowe na grudzień

  Kalendarz ogrodnika na grudzień. Coraz częściej szron pokrywa srebrem wszystko wokół, lada dzień pojawi się pierwszy śnieg. Rośliny śpią, ale ogrodnik powinien czuwać, aby ich sen przebiegał bez zakłóceń. Grudzień to spokój zimowego ogrodu

 • Przemarznięty kwiat

  Kalendarz ogrodnika czyli prace ogrodnicze na listopad

  Kalendarz ogrodnika na listopad? Liście opadły i odsłoniły zygzaki gałęzi. Powietrze jest wilgotne i zimne, ale gdy zdarzy się bezdeszczowy dzień, warto jeszcze zrobić co nieco w ogrodzie. Wyjdzie to na dobre i nam, i roślinom.

 • Cebulki tulipana

  Kalendarz ogrodnika czyli prace ogrodnicze we wrześniu

  Kalendarz ogrodnika na wrzesień. Jesień już blisko, a ogrodniczych obowiązków przybywa. Zobacz nasz kalendarz prac i przygotuj dobrze swój ogród na pierwsze przymrozki.

 • 8083144 https bi

  Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodnicze w lipcu

  W ogrodach już istna burza kwiatów, kolorów i zapachów! Ciepłe i słoneczne dni nastrajają nas wakacyjnie. Na całkiem beztroskie lenistwo nie pozwalają jednak ogrodowe obowiązki

 • Mak wschodni (Papaver orientale)

  Kalendarz ogrodnika, czyli prace ogrodnicze w czerwcu

  Coraz dłuższe dni zapowiadają nadejście lata. Zbliżają się wakacje, ale nie dla ogrodnika. Cały czas trzeba doglądać roślin. Podpowiadamy co trzeba zrobić w czerwcu w ogrodzie

 • Kalendarz ogrodnika

  Kalendarz ogrodnika - porady ogrodnicze na każdy miesiąc

  Początek roku to czas posumowań i planowania. Nowy sezon zbliża się wielkimi krokami zaplanuj go z nami. Kalendarz ogrodnika zawiera szczegółowe informacje o jakich pracach ogrodnik nie może zapomnieć by dobrze dbać o swój ogród. Podpowiadamy co można sadzić a co przycinać.

 • Kalendarz biodynamiczny

  Kalendarz biodynamiczny

  Kalendarz biodynamiczny to kalendarz księżycowy, oparty o zasady rolnictwa biodynamicznego. Jego twórcą jest austriacki filozof, przyrodnik i mistyk, Rudolf Steiner, twórca antropozofii, czyli „wiedzy o człowieku”. W 1924 r wygłosił on cykl wykładów pt. ”Kurs rolniczy”, który stanowią podstawę teoretyczną rolnictwa biodynamicznego. Ta idea została w kolejnych latach rozwinięta przez Alberta Howard`a, Ehrenfried`a Pfeiffer`a, Hans`a Rusch`a oraz Marię Thun, która opracowała kalendarz prac rolniczych i ogrodniczych.

 • Jak dbać o ogród jesienią?

  Kalendarz ogrodnika czyli jakie prace należy wykonać w październiku w ogrodzie

  Kalendarz ogrodnika na październik. Pod nogami szeleszczące liście, w powietrzu zapachy mokrej ziemi, butwiejących resztek roślinnych i ten najbardziej charakterystyczny - chryzantem. Towarzysze jesiennych prac w ogrodzie.

 • Chmury wysokie, zwłaszcza cirrusy i cirrostratusy, zagęszczające się na zachodniej stronie nieba zwiastują pogorszenie się pogody.

  Zimni ogrodnicy 2020 i zimna Zośka

  Zimni ogrodnicy i zimna Zośka? Najczęściej spotykamy się z tymi określeniami w kontekście roślin. Właśnie po tej dacie można bezpiecznie sadzić rośliny na balkonie, tarasie i w ogrodzie. Sprawdzamy kiedy wypadają w tym roku i jaką pogodę nam przyniosą.

 • Jesienią warto posadzić cebulki, które zakwitną w następnym roku

  Kalendarz ogrodnika czyli prace ogrodnicze na wrzesień

  W objęciach złota i purpury. Poranne mgiełki ustępują w promieniach słońca, ukazując codziennie inne barwy roślin. Złota jesień wkracza coraz odważniej. Już czas, by przygotować ogród do zimowego spoczynku. Pracy będzie sporo.

 • Glebogryzarka Honda FG 205

  Wiosna zimą - co robić w ogrodzie?

  Tegoroczna zima, a raczej jej brak, i przede wszystkim utrzymująca się dodatnia temperatura powietrza za dnia zaburzają cykl życia świata roślinnego, pobudzając znacznie wcześniej wegetację. Pąki na drzewach i krzewach w wielu regionach kraju już nabrzmiewają, a ptasie trele przybierają wiosenny ton. Nietypowe w tym okresie roku warunki meteorologiczne tworzą swego rodzaju stan zawieszenia w pracach w ogrodzie, gdyż standardowy kalendarz ogrodnika wymyka się dotychczasowym zasadom.

 • Z początkiem maja zaczynają kwitnąć jabłonie.Najpierw nieśmiało kwitną wcześniejsze odmiany, ale już niedługo dołączają do nich wszystkie drzewa i świat znowu 'nie jest taki zły'. Oby tylko wiosenne przymrozki nie zniszczyły kwiatów.

  Kalendarz prac ogrodowych Przełom kwietnia i maja - wiosna w rozkwicie

  Kwitnąca forsycja daje nam znać, że zaczęła się wiosna. Nowy początek. Ile razy przyszła już do nas wiosna? Ile razy obiecywaliśmy sobie, że w przyszłym roku ograniczymy warzywa i kwiaty? Przysięgaliśmy, że będziemy się oszczędzać. A tymczasem z dziecięcym wigorem łapiemy za motyki i sekatory i z zapałem ruszamy do pracy. Tylko ogrodnik zrozumie zapał innego ogrodnika, który dziarsko przesadza, podlewa, pieli, by potem z satysfakcją nie do opisania patrzeć na owoce swojej pracy. Kwiecień i maj to miesiące, które pozwalają nam dostrzec je wszędzie. W każdym kącie widać pracę ogrodniczki, a każdy kwiat dziękuje jej za to, że tyle razy się nad nim pochylała.

 • Sasanki - wszystkie gatunki występujące w Polsce objęte są ochroną prawną. Poniżej: inne nasze chronione rośliny.

  Ogrodniczka radzi

  W maju jest chyba u nas najpiękniej. Warto jak najwięcej czasu spędzać na powietrzu, zarówno odpoczywając, jak i pracując w ogrodzie.

 • Kalendarz prac na cały rok

  Roczny kalendarz prac ogrodniczych na każdy miesiąc. Zaplanuj wszystko już dziś!

  Praca w ogrodzie nie wymaga od nas jednakowego zaangażowania w ciągu całego roku. W każdym miesiącu powinniśmy jednak podejmować pewne działania związane z pielęgnacją ogrodu. Trzeba je odpowiednio zaplanować.

 • Sadzonki zakupione w doniczkach łatwo się przyjmują, bo mają dobrze rozwiniete korzenie.

  Sierpień w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych.

  Sierpień to pracowity czas dla każdego właściciela ogrodu. Druga połowa lata obfituje bowiem w ogrodnicze obowiązki: trzeba zebrać owoce, usuwać przekwitłe kwiaty, zadbać o oczko wodne... To też najlepszy okres na sadzenie iglaków i przygotowanie podłoża pod wiosenne rośliny cebulowe. Zobacz nasz kalendarz prac ogrodniczych i zaplanuj sierpień w ogrodzie.

 • 26.06.2009 ZABORZE K/KOSWIECIMIA

  Sierpień w domu i na balkonie. Kalendarz prac ogrodniczych.

  Zobacz jakie prace ogrodnicze zaplanować, aby Twoje rośliny w domu i na balkonie zachwycały w sierpniu.

 • Tereny wystawowe wystawy Miasto Ogród

  Wystawa Miasto Ogród na wyspie w Pile

  Miasto Piła i Międzynarodowe Targi Poznańskie szykują na wiosnę wyjątkowe spotkanie: Wystawę Miasto Ogród, która uświetni obchody 500-lecia Piły.

 • Pierwsze wirtualne targi w zumi

  Wirtualne targi w Zumi - pierwsze podsumowanie

  Jesteśmy na półmetku pierwszych targów wirtualnych Dom i Ogród. Co się do tej pory działo na targach podsumował koordynator projektów specjalnych w Zumi Łukasz Miętus.

 • Pierwsze wirtualne targi w zumi

  Pierwsze Targi Wirtualne w Zumi

  Pełną parą ruszyły pierwsze wirtualne targi Dom i Ogród. W dniach od 21 do 28 marca klienci będą mogli zrobić zakupy online, pobrać katalogi produktów i porozmawiać z blisko 70 wystawcami z takich branż jak: wyposażenie wnętrz, budownictwo, okna i drzwi, finanse i ubezpieczania oraz wiele innych.

 • Mokry śnieg grozi połamaniem iglaków, szczególnie kolumnowych odmian, dlatego warto go często strząsać a krzewy obwiązywać

  Styczeń w ogrodzie. Nowy rok, nowy sezon, nowe plany

  Ogród w głębokim uśpieniu nie wymaga od nas jeszcze wiele zachodu, ale choć od czasu do czasu warto rzucić czujnym okiem na zamieszkujące go rośliny

 • Golteria to krzewinka, która w grudniu wygląda wyjątkowo pięknie. Można ją trzymać na balkonie lub w domu

  Grudzień na balkonie, tarasie i w domu.

  Mimo, że zima, to czas odpoczynku dla roślin, jest parę prac, o których trzeba pamiętać. Ale nie tylko obowiązki nas czekają - przecież grudzień to czas świątecznych dekoracji.

 • Odśnieżając chodnik i podjazd nie usypujmy zbyt dużych pryzm na trawniku

  Grudzień w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodniczych

  Spis prac, które trzeba wykonać w ogrodzie w grudniu.

 • Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 307 w Warszawie sadzą drzewa

  Klub Gaja sadzi drzewa z mieszkańcami Warszawy

  10 października w Polsce obchodzone jest Święto Drzewa Klubu Gaja. Warszawska inauguracja programu gromadzi setki uczestników, w tym przedstawicieli Urzędu Miasta St. Warszawy, Lasów Państwowych. W tym roku wręczone zostaną nagrody - Statuetki Pegaza i Szczęśliwego Rumaka, Statuetki Czarodziejskiego Drzewa oraz Certyfikaty Partnerów Święta Drzewa i wyróżnienia Pro bono dla Ziemi.

 • Wystawa Zieleń To Życie

  Co się wydarzyło na 20-tej Wystawie Zieleń To Życie? Przeżyjmy to jeszcze raz

  W niedzielę 26 sierpnia w Warszawie zakończyła się 20. Jubileuszowa Wystawa ,,ZIELEŃ TO ŻYCIE" - najbardziej rozpoznawalne w Europie polskie targi ogrodnicze. Hasłem przewodnim były "Skarby ogrodów"

 • Wystawa Zieleń To Życie

  Zobacz WSZYSTKIE SKARBY OGRODÓW podczas 20 edycji Międzynarodowej Wystawy "ZIELEŃ TO ŻYCIE?!

  Jubileuszowa 20. edycja Wystawy "ZIELEŃ TO ŻYCIE? odbędzie się w dniach 24-26 sierpnia w Warszawie w Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14. Przed nami 3 dni wydarzeń dla "zielonej branży? - osób zawodowo związanych z tworzeniem ogrodów, ale też pasjonatów sztuki ogrodowej i wszystkich, którzy szukają przepisu na wymarzony ogród.

 • W ramach jesiennych porządków czeka nas sprzątanie opadłych liści i przekopywanie rabat

  Wrzesień w ogrodzie. Pierwsze sygnały jesieni

  Nasze ogrody powoli stroją się w purpurę, żółcie i brązy. To sygnał, że trzeba przygotowywać się do zakończenia sezonu