Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Przesadzanie iglaków - kiedy przesadzać iglaki?

Magda Narkiewicz
Przesadzanie drzew iglastych - Fot. Schutterstock/Dietrich Leppert

Wbrew przysłowiu, że starych drzew się nie przesadza, nawet spore iglaki można z powodzeniem przenieść w nowe miejsce.

Przesadzanie iglaków - kiedy najlepiej przesadzać iglaki?

Drzewa i krzewy iglaste tworzą rozbudowane systemy korzeniowe, tym większe, im są starsze. Grube korzenie roślin iglastych umacniają roślinę w podłożu, a delikatne wierzchołki pobierają wodę i sole mineralne. Zniszczenie - szczególnie najmłodszych części - prowadzi do uschnięcia rośliny. Przesadzane wiosną rośliny iglaste wolniej się przyjmują i są wrażliwsze na suszę. Iglaki najlepiej przesadzać od połowy sierpnia do końca września .W tym czasie rośliny nie wydatkują już energii na wytwarzanie przyrostów, a co za tym idzie, o wiele lepiej regeneruje się ich system korzeniowy. Iglaki możemy oczywiście przesadzać również wczesną wiosną (kiedy nie rozpoczęły one jeszcze przyrostu).

Przesadzanie iglaków w zimie

Okazy wrośnięte w glebę zaleca się przesadzać w okresie spoczynku: gatunki zrzucające liście - jesienią lub wczesną wiosną, a rośliny zimozielone i iglaki - od połowy sierpnia do połowy września. Te ostatnie znoszą zabieg szczególnie źle, bo nawet podczas mrozów tracą sporo wilgoci przez liście lub igły. Trzeba zatem dbać, by ich drobne korzenie poniosły jak najmniejszy uszczerbek. Późnym latem młode przyrosty są już stwardniałe, słońce mniej grzeje, więc rośliny nie potrzebują dużo wilgoci, a korzenie mają czas zregenerować się przed zimą.

Przesadzanie iglaków latem

Koniec lata to dobra pora na przesadzanie iglaków (zwłaszcza od połowy sierpnia do połowy września). Żeby jednak operacja zakończyła się sukcesem, nie można uszkodzić bryły korzeniowej rośliny. Zniszczenie korzeni - szczególnie najmłodszych - prowadzi bowiem do uschnięcia rośliny. Nic dziwnego; to właśnie one pobierają z gleby wodę i sole mineralne, natomiast te starsze i grubsze przede wszystkim stabilizują roślinę w podłożu. Iglaki znoszą przesadzanie szczególnie źle, gdyż nawet podczas mrozów wyparowują wodę przez igły. Zbyt późno przesadzone mogą nie zdążyć zregenerować bryły korzeniowej i uschnąć. Nie zwlekajmy więc z przeprowadzką; tym bardziej że późnym latem młode przyrosty są już zdrewniałe, słońce mniej grzeje (ziemia wolniej wysycha), a do zimy pozostało jeszcze trochę czasu.

Przesadzanie iglaków małych

Nowe miejsce odchwaszczamy i wykopujemy dół nieco większy niż przewidywana wielkość bryły korzeniowej. Iglaki niewielkich rozmiarów okopujemy w promieniu równym przynajmniej 2/3 promienia korony. W przypadku okazów niedawno posadzonych (do 3-4 lat), wystarczy, by promień był o 20-30 cm większy niż szerokość bryły korzeniowej w momencie pierwszego sadzenia. Następnie roślinę podważamy szpadlem z kilku stron. W ten sposób możemy przesadzać rośliny jedynie wysokości do 1,5 metra i o mało rozłożystej koronie. Po posadzeniu aż do nadejścia mrozów roślinę obficie podlewamy. Jeśli rośnie w pełnym słońcu, a nadal panują upały, warto ją cieniować lub obficie zraszać rano albo po południu (tak, żeby do wieczora zdążyła obeschnąć).

Przesadzanie iglaków dużych

Większe iglaki do przeprowadzki przygotowujemy już wiosną. Wokół drzewa wykopujemy głęboki rowek, w odległości maksymalnie 1/3 średnicy korony (licząc od pnia), by potem łatwiej było przenieść roślinę. Zewnętrzną ścianę rowka wykładamy folią, a wolną przestrzeń wypełniamy torfem. Drzewo często podlewamy. Wodę pobierają korzenie rosnące w głąb ziemi. Pod koniec lata przecinamy dolne korzenie i przesadzamy iglak. W nowym miejscu dzięki młodym korzeniom może od razu pobierać wodę. Wysoki okaz stabilizujemy linkami i palikami. Można je będzie usunąć dopiero po 2-4 latach.

Przesadzanie tui

Przesadzanie tui z ziemi do nowego miejsca jest bardziej zaawansowanym procesem niż przesadzanie z pojemnika. Oto kilka kroków, które warto wziąć pod uwagę przy przeprowadzaniu takiego przesadzania:

Bardzo ważny jest też odpowiedni termin przycinania iglaków. Nieco inaczej wykonuje się przycinanie drzew i krzewów iglastych rosnących swobodnie, a inaczej przycinanie żywopłotu z iglaków.

Zabieg przesadzania iglaków i zimozielonych roślin liściastych musi być przeprowadzony właściwie, aby rośliny prawidłowo rozwijały się na nowym stanowisku i przetrwały zimowe mrozy.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Iglak o wielu twarzach
Historia pewnego świerka
Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik

Skomentuj:

Przesadzanie iglaków - kiedy przesadzać iglaki?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej