Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Przygotuj ogród na wiosnę

Elżbieta Panczakiewicz
Wiosenne przycinanie krzewów ozdobnych - Fot. Centrum Ogrodnicze Górka

Astronomiczna wiosna zaczęła się 21 marca, jednak dopiero od kilku dni możemy cieszyć się prawdziwą, wiosenną pogodą. Przyszedł czas na prace porządkowe i przygotowanie ogrodu do nowego sezonu.

W tym roku na wiosnę przyszło nam czekać dość długo, jednak nie powinniśmy spieszyć się z pracami w ogrodzie. Natura ma swój rytm, nie zawsze odpowiadający astrologicznym porom roku. Zanim zaczniemy sadzić nowe drzewa i krzewy potrzeba odpowiednio przygotować nasz ogród. Należy zacząć od prac porządkowych. Jeśli nie zdążyliśmy zrobić tego jesienią, powinniśmy wygrabić stare, obumarłe części roślin. Następnie przygotowujemy podłoże do sadzenia, czyli przekopujemy, grabimy i nawozimy glebę.

Wiosenne cięcia.

Kolejnym ważnym wiosennym zabiegiem jest cięcie. Pierwsze cięcia wykonujemy właśnie wiosną, by zapewnić roślinie lepsze warunki do regeneracji. W trakcie wegetacji rany po cięciach goją się znacznie szybciej.

Zanim zaczniemy, powinniśmy dobrze obejrzeć roślinę, wycinamy wszystkie uszkodzone, chore i krzyżujące się pędy. Pobudzimy w ten sposób roślinę do wzrostu, a w przypadku drzew i krzewów owocowych zmusimy je do zwiększenia owocowania. Wiosna to także najlepszy czas na korekty estetyczne.

Zabierając się za cięcie pamiętajmy o kilku najważniejszych zasadach. Rośliny wiecznie zielone przycinamy tylko raz na cztery lata. Rośliny liściaste tniemy zawsze po kwitnieniu. Drzewa pestkowe, dla przykładu morele czy śliwki, są wyjątkowo wrażliwe na mróz, dlatego cięcia odkładamy do czasu gdy nie będzie już ryzyka przymrozków. Wyjątkiem są tylko jabłonie i grusze. Co najważniejsze wszelkie cięcia wykonujemy w dni suche i bezdeszczowe, używamy czystych i ostrych narzędzi a ranę po cięciu zabezpieczamy specjalnym preparatem.

Nawozimy i podlewamy

To, że rośliny potrzebują wody i składników odżywczych to sprawa oczywista dla wszystkich ogrodników-amatorów. Często jednak nie wiemy, kiedy jest najlepsza pora na podlewanie i nawożenie. Podlewanie w środku dnia i wieczorem może mieć fatalne skutki - narażamy wtedy roślinę na szok termiczny. Zdecydowanie najlepsza pora do nawadniania to wczesny ranek. By zapewnić roślinie dobre warunki do wzrostu, podlewanie najlepiej jest połączyć z nawożeniem.

Wiosna to najważniejszy okres, w którym powinniśmy otoczyć nasz ogród specjalną opieką. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się z bujnie rozwijających się roślin i obfitych plonów. Dodatkowo praca w ogrodzie, szczególnie o tej porze roku, to prawdziwa przyjemność.



Autorka jest ogrodnikiem w Centrum Ogrodniczym Górka

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Majowe przymrozki. Jak chronić wrażliwe rośliny?
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]

Skomentuj:

Przygotuj ogród na wiosnę

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej