Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Szkodniki na lipie

EWA NAPIÓRKOWSKA:
Szkodniki na liściach lipy - Fot. Maryla Klockiewicz

Mam na działce około 40-letnią lipę. Zauważyłam, że pojawiły się na niej dziwne szkodniki (załączam zdjęcie) w postaci maleńkich jasnych gąsienic otoczonych brązowawym kokonem. Jest ich pełno na drzewie. Co to za szkodniki i jak z nimi walczyć? Maryla Klockiewicz

Z analizy zdjęć i opisu wynika, że lipa została zaatakowana przez szkodnika, którego larwy minują liście. Może to być błonkówka lub motyl (na zdjęciu nie widać larw, trudno więc stwierdzić na pewno, jaki to gatunek). Od czerwca do sierpnia larwy żerują w miękiszu liści, tworząc tzw. miny - małe i okrągłe, białej barwy.

Po pewnym czasie larwy przenoszą się do gleby. Tworzą tam kokony, w których zimują. Wiosną następuje ich przepoczwarczenie. Osobniki dorosłe pojawiają się w maju i czerwcu. Na liściach składają jajeczka, z których wylęgają się larwy. Roczny cykl się zamyka.

Zwalczanie tego szkodnika najlepiej rozpocząć pod koniec kwietnia lub na początku maja. Wtedy opryskujemy drzewo po raz pierwszy. Zabieg ponawiamy, gdy pojawią się larwy. Stosujemy jeden z preparatów: Telesfor 100 EC (w stężeniu 0,05%), Confidor 200 SL (0,08%) lub Decis 2,5 EC (0, 05%). W okresie żerowania larw oprysk powtarzamy po 7-10 dniach. Z 40-letnią lipą może być problem, jeśli jest ona wysoka. Można użyć długiej lancy albo opryskać drzewo z jakiegoś podwyższenia.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Brzoza pożyteczna. Betula utilis 'Doorenbos'. Drzewa ozdobne
Owocowe szpalery. Drzewa owocowe formowane jako płaskie i szerokie
Lipa - Tilia

Skomentuj:

Szkodniki na lipie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej