Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Na co chorują rośliny doniczkowe i jak im pomóc

DR HANNA MASTERNAK
Rdza na liściach roślin - Fot. Anna Kulikowska

Choćbyśmy najstaranniej dbali o rośliny, to jednak czasem chorują. Warto znać objawy najczęstszych zakażeń i wiedzieć, jak im zaradzić.

Rośliny doniczkowe będą mniej podatne na choroby, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki. Każdy gatunek wymaga właściwego pH gleby, światła, temperatury, wilgotności powietrza. Szczególnie ważne jest nawożenie. Kierujmy się zasadą, że lepiej rośliny dokarmiać często nawozem o niskim stężeniu niż rzadko, lecz silnie skoncentrowanym. W zimie nie nawozimy roślin, które straciły liście. Inne zasilamy nie częściej niż co miesiąc, ściśle według instrukcji.

Niektóre rośliny doniczkowe wiosną wynosimy na zewnątrz. Nie można ich od razu postawić w miejscu nasłonecznionym. Powinny być najpierw umieszczone przez 10 dni w miejscu lekko ocienionym.

Jesienią, przed wniesieniem roślin do domu, trzeba sprawdzić, czy są zdrowe, bez objawów chorób i szkodników, by nie przynieść do domu "nieproszonych gości". Gdy wykryjemy intruzów, trzeba wykonać odpowiednie opryskiwanie. Przedstawione w artykule choroby mogą porażać prawie wszystkie rośliny doniczkowe. Wywołują je patogeny bakteryjne albo grzybowe. Niektóre dolegliwości mają podłoże fizjologiczne.

Zobaczcie najczęstsze choroby roślin doniczkowych, ich objawy i sposób leczenia

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Rododendron zachorował po zimie
Czy można skrócić starą tuję
Najlepsze zakwaszacze gleby w ogrodzie

Skomentuj:

Na co chorują rośliny doniczkowe i jak im pomóc

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej