Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy można skrócić starą tuję

WIESŁAW GAWRYŚ:

Moja tuja urosła do wysokości drugiego piętra i ma już około 8 m wysokości. Jest starym, 45-letnim drzewem. Czy mogę je teraz skrócić do 4 m? Czy to mu zaszkodzi? Ewa Nowicka

Tuje
Tuje
Fot. Shutterstock / Arunas Gabalis
Przycinanie tak dużego okazu niesie ze sobą niebezpieczeństwo, że roślina to odchoruje. Jeśli odetnie Pani około połowy pędów, trzeba się liczyć z tym, że odsłonią się "łyse" miejsca bez zielonych łusek. Drzewo przez kilka lat będzie brzydko wyglądało i powoli dochodziło do siebie. Jeśli jednak zdecyduje się Pani na skrócenie pędów, to najlepiej to zrobić na przełomie marca i kwietnia, kiedy miną już mrozy, a roślina jeszcze nie rośnie.

Cięcie trzeba rozłożyć na raty, stopniowo odcinając pień po kawałku od góry, aż do zaplanowanej wysokości. Ostatni odcinek powinien być krótki. Dzięki takiej technice rana będzie miała równą powierzchnię, unikniemy też zdarcia kory z pnia.

Poza tym istnieje prawdopodobieństwo, że przez dużą ranę nastąpi infekcja grzybów lub bakterii. Dlatego trzeba ją zasmarować preparatami grzybobójczymi w postaci maści, np. Funaben Plus 03 PA lub Sadomal Balsam.    Więcej o:

Skomentuj:

Czy można skrócić starą tuję