Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy można skrócić starą tuję

WIESŁAW GAWRYŚ:

Moja tuja urosła do wysokości drugiego piętra i ma już około 8 m wysokości. Jest starym, 45-letnim drzewem. Czy mogę je teraz skrócić do 4 m? Czy to mu zaszkodzi? Ewa Nowicka

Tuje
Tuje
Fot. Shutterstock / Arunas Gabalis

Czy można skrócić tuje o połowę

Przycinanie tak dużego okazu niesie ze sobą niebezpieczeństwo, że roślina to odchoruje. Jeśli odetnie Pani około połowy pędów, trzeba się liczyć z tym, że odsłonią się "łyse" miejsca bez zielonych łusek. Drzewo przez kilka lat będzie brzydko wyglądało i powoli dochodziło do siebie.

Kiedy przycinać stare tuje? 

Jeśli jednak zdecyduje się Pani na skrócenie pędów, to najlepiej to zrobić na przełomie marca i kwietnia, kiedy miną już mrozy, a roślina jeszcze nie rośnie.

Jak przyciąć stare wysokie tuje?

Cięcie trzeba rozłożyć na raty, stopniowo odcinając pień po kawałku od góry, aż do zaplanowanej wysokości. Ostatni odcinek powinien być krótki. Dzięki takiej technice rana będzie miała równą powierzchnię, unikniemy też zdarcia kory z pnia.

Poza tym istnieje prawdopodobieństwo, że przez dużą ranę nastąpi infekcja grzybów lub bakterii. Dlatego trzeba ją zasmarować preparatami grzybobójczymi w postaci maści, np. Funaben Plus 03 PA lub Sadomal Balsam.

Czy tuja odrośnie z pnia?

Tuje mają zdolność do regeneracji z pnia, ale jest to proces, który może zależeć od kilku czynników, takich jak wiek rośliny, stan zdrowia, warunki środowiskowe i technika cięcia.

Jeśli tuja zostanie skrócona do poziomu pnia, istnieje szansa, że z pnia pojawią się nowe pędy, zwane odrostami. Jednakże, nie zawsze wszystkie tuje odrastają równie dobrze z pnia, a sukces regeneracji może być zależny od indywidualnych cech konkretnej rośliny.

Aby zwiększyć szansę na sukces regeneracji z pnia, należy:

Zachować ostrożność: Wykonaj cięcie ostrożnie i równo, aby zminimalizować uszkodzenia pnia, które mogą utrudnić odrost.
Zapewnij właściwą opiekę: Regularnie nawadniaj tuje, aby wspomóc regenerację. Dodatkowo, stosuj nawozy o przedłużonym działaniu, aby dostarczyć roślinie niezbędne składniki odżywcze.
Czekaj cierpliwie: Proces regeneracji może potrwać pewien czas. Pamiętaj, że każda roślina reaguje inaczej, więc niektóre tuje mogą odrosnąć szybciej niż inne.
Jeśli po pewnym czasie nie pojawią się żadne oznaki odrostów z pnia, istnieje możliwość, że roślina nie przeżyła cięcia lub potrzebuje dodatkowej pomocy w regeneracji. W takim przypadku warto skonsultować się z doświadczonym ogrodnikiem lub specjalistą od pielęgnacji roślin.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy można skrócić starą tuję