Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Ukorzeniamy ananas

Alicja Gawryś
Ananas - Fot. WikimediaCommons/El Denis Conrado

Zimą z łatwością można kupić owoce egzotyczne, a wśród nich ananas. Jego soczyste wnętrze zjemy ze smakiem. Pozostanie zielony pióropusz, z którego, jeśli się tylko postaramy, może wyrosnąć ładna roślina.

Pióropusz liści, znajdujący się na szczycie owocu, nazywany jest koroną. Jeżeli kupujemy ananas od razu z myślą o ukorzenieniu jego zielonej części, wybierzmy taki, w którym jest ona ładna, zdrowa i nie uszkodzona.

Dla cierpliwych

Zieloną część odcinamy od owocu wraz z kawałkiem miąższu. Usuwamy jego nadmiar, by nie gnił i pozostawiamy zieloną część na 2-3 tygodnie, by obeschła w pokojowej temperaturze. Po tym czasie koronę zagłębiamy w doniczce z wilgotnym piaskiem. Jeżeli mamy w domu ukorzeniacz do sadzonek zielonych, wcześniej posypujemy nim dolny koniec pióropusza.

Doniczkę z sadzonką ustawiamy w jasnym ciepłym miejscu. Gatunek ten najlepiej się ukorzenia w temperaturze ok. 25 st. C. Można więc wybrać miejsce na kaloryferem. Pilnujmy, by piasek nie wysechł, ale też nie może być zbyt mokry, bo wtedy podstawa ananasa zacznie gnić.

Teraz pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż sadzonka zacznie wypuszczać młode liście. To znak, że się ukorzeniła (uwaga: możemy na to czekać nawet kilka miesięcy). Wtedy przesadzamy ją do ziemi.

Pobierając sadzonkę z owocu ananasa, zawsze uzyskamy roślinę o mięsistych szarozielonych liściach, która może podrosnąć do kilkudziesięciu centymetrów.

Jeśli komuś zależy na bardziej atrakcyjnej odmianie w paski, to musi ją po prostu kupić w kwiaciarni lub w centrum ogrodniczym.

Co dalej

Nasz młody ananas nie powinien sprawiać problemów z uprawą. Zapewniamy mu słoneczne stanowisko, na którym panuje temperatura powyżej 20 st. C. Wszak plantacje ananasów zakładane są w krajach południowych.

Tylko zimą roślina lepiej się czuje w chłodniejszej atmosferze, tj. ok. 15 st. C.

Do uprawy można użyć uniwersalnej ziemi ogrodniczej. Ważne, by była przepuszczalna i miała odczyn lekko kwaśny (pH 6-6,5). Kto ma takie możliwości, mieszankę dla ananasa może przygotować sam. Powinna ona zawierać ziemię liściową i kompostową oraz rozdrobnioną korę i żwir.

Ananas podlewamy regularnie, lecz niezbyt obficie. Nie szkodzi mu krótkotrwały niedobór wody. W okresie wegetacji zasilamy go mieszanką uniwersalną.

Ważna informacja jest taka, że ananas toleruje suche powietrze w mieszkaniu (jego mięsiste liście mają gruba skórkę, przez którą roślina nie traci zbyt dużo wody). Może więc rosnąć ogrzewanych kaloryferami mieszkaniach, w których inne rośliny mają problemy z przetrwaniem.

Czy w domu nasza roślina zaowocuje? Mogą być z tym problemy, bo w mieszkaniu jest zbyt mało światła, by roślina mogła się w pełni prawidłowo rozwijać. Wystawiając ananas latem na słoneczny balkon, taras lub do ogrodu, zapewnimy mu więcej światła i może wtedy zakwitnie, a nawet zaowocuje...

Uprawa tej rośliny udaje się także w przydomowych oranżeriach.



Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jak pielęgnować bonsai z sosny czarnej?
Wycinka drzewa zgodnie z prawem
Storczyki na Święta Bożego Narodzenia

Skomentuj:

Ukorzeniamy ananas

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej