Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Niekłopotliwe rośliny doniczkowe

Aldona Zakrzewska
Zamiokulkas (Zamioculcas)preferuje półcieniste miejsca.. Ale przy silnym niedoborze światła jego liście wyciągają się i są jasnozielone. Doniczkę co 2 lata trzeba zmienić na większą - Fot. Shutterstock/Jakub Krechowicz

Ich pielęgnacji mogą podołać nawet osoby bardzo zapracowane. Rośliny te nawet pozostawione na kilka dni bez opieki nie uschną z tęsknoty.

Wśród domowych kwiatów są też gatunki, które nie sprawią kłopotów w uprawie pod jednym warunkiem: że nie są zbyt obficie podlewane! Nie sprawdzą się więc zupełnie w domach nadopiekuńczych miłośników roślin. Do takich gatunków należą np. zamiokulkas, większość figowców, hoja, kaktusy i inne sukulenty (np. wilczomlecz trójżebrowy, sansewieria). Szczególnie łatwo zalać sukulenty, gdyż magazynują one w tkankach (w zgrubiałych częściach) zapasy wilgoci na ewentualne okresy suszy. Gdy dostarczamy im zbyt dużo wody, wypiera ona tlen z ziemi, korzenie nie mają czym oddychać i zaczynają gnić. Często do akcji wkraczają wtedy grzyby i bakterie chorobotwórcze...W efekcie roślina zamiera. Jaka jest na to rada? Przede wszystkim gatunki należy uprawiać w doniczkach z otworem odpływowym i warstwą drenażu na dnie. Podlewamy je dopiero wówczas, gdy podłoże jest suche, a do tego niezbyt obficie (ziemia powinna być lekko wilgotna). Po podlaniu (po upływie kwadransa) należy wylać wodę z podstawki - korzenie nie mogą stać w wodzie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Marzec w domu [Kalendarz prac]
Marzec na balkonie i trasie [Kalendarz prac]
Gardenia 2014 [Relacja]

Skomentuj:

Niekłopotliwe rośliny doniczkowe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej