Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Sposób na komary

Aldona Zakrzewska
Komar - Fot. Shutterstock/Birute Vijekiene

Trudno korzystać z uroków tarasu czy balkonu, gdy wypoczynek zakłócają nam komary. Jak się przed nimi uchronić?

Słoneczne, upalne dni i ciepłe letnie wieczory zachęcają do relaksu na balkonie czy tarasie. Niestety, to również czas walki z komarami. Wszyscy wiemy, jak nieprzyjemne są ich ukąszenia. Stosowane najczęściej chemiczne preparaty są skuteczne na małej powierzchni. Gdy jednak zależy nam na zabezpieczeniu większej przestrzeni (np. balkonu czy tarasu), warto zdecydować się również na inne rozwiązania.

Siatki i moskitiery

Dobrą ochroną balkonu przed komarami jest moskitiera (czyli siatka wykonana z cienkiego włókna szklanego). Jej montaż jest prosty; wystarczy ją przykleić do wcześniej wyczyszczonej ramy, barierki balkonu czy innej powierzchni za pomocą rzepu samoprzylepnego. Aby idealnie dopasować siatkę do wymiarów otworu, w którym ją zawiesimy, można ją dowolnie przyciąć.

Moskitiery (zwłaszcza te w formie baldachimu) nie tylko chronią nas przed owadami, ale mogą być też ozdobą balkonowej aranżacji, dodającą jej romantycznego uroku. Praktycznym i efektownym patentem jest też parasol z moskitierą doszytą (lub przypinaną) do jego brzegów - można się pod nią schronić przed komarami, niczym przed deszczem

Zasłony i firanki

Rolę moskitiery może też pełnić dowolna tkanina o gęstym splocie, jasna lub pastelowa, przepuszczająca powietrze i światło. Zawieszona u powały balkonu - najlepiej na relingu - będzie odgrywać rolę firanki rozsuwanej w słoneczne godziny, zasuwanej w godzinach wieczornych.

Decydując się na moskitierę, siatkę czy zasłonę pamiętajmy, że tkanina w kolorze białym dobrze zasłania wnętrze i spełnia podobną funkcję jak firanka. Natomiast przez czarną lepiej widać to co za oknem.

Lampy i świece

Najpopularniejszym orężem w walce z komarami są elektryczne lampy owadobójcze. Wszystkie działają na takiej samej zasadzie - owady są wabione do lampy światłem ultrafioletowym. W sklepach możemy znaleźć wiele rodzajów tego typu lampek, o różnych kolorach i kształtach. Zapewnią nam ochronę przed insektami, a do tego stanowią ładną i ciekawą dekorację. Kupując lampę owadobójczą pamiętajmy jednak, aby umieścić ją

w zadaszonym miejscu. To samo można powiedzieć o świecach odstraszających komary, a jednocześnie stwarzających na balkonie magiczny nastrój. Ich migocące płomyki potrafią wyczarować atmosferę jak z bajki.

Repelenty

Na rynku dostępne są tradycyjne spreje, preparaty w piance, w sztyfcie, zawierające odstraszające komary substancje czynne. Możemy kupić także antykomarowe bransoletki i plastry - zawarte w nich olejki eteryczne nie mają kontaktu ze skórą i polecane są zwłaszcza dla małych dzieci (uwaga, wybierajmy preparaty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, bo bezpieczne stężenia substancji czynnych ustalane są dla poszczególnych grup wiekowych).







Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Sposób na komary. Rośliny, które skutecznie odstraszają komary
Skuteczne sposoby na komary. Jak możemy walczyć z komarami?
Ekologiczne nawierzchnie w ogrodzie

Skomentuj:

Sposób na komary

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej