Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Najlepsze orzechy na działkę i do ogrodu

Tekst: Alicja Gawryś
Orzech włoski odmiana 'Buccaneer' - Fot. Wikimedia Commons

Nasz klimat sprawia, że w Polsce możemy uprawiać tylko orzechy laskowe i włoskie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że i leszczyna, i orzech włoski mają swoje szlachetne odmiany, które warto sadzić, gdy chcemy mieć naprawdę smaczne i obfite plony.

Leszczyna pospolita, to nasz krajowy krzew, rosnący w lasach liściastych i mieszanych. Zazwyczaj dorasta do 3-5 m. Jej owoce - orzechy laskowe - dojrzewają (zależnie od odmiany) już w drugiej połowie lata bądź wczesną jesienią. Wtedy to brązowieją i spadają z na ziemię.

Orzech włoski nie jest naszym rodzimym gatunkiem, ale rośnie prawie w każdym tradycyjnym polskim ogrodzie, bo daje cień i pyszne orzechy, które sypią się z drzew we wrześniu i październiku.

Leszczyny na działkę i do ogrodu

Krzew ten może rosnąć w półcieniu, ale obficiej owocuje, gdy posadzimy go w pełnym słońcu. Lubi gleby dość żyzne, umiarkowanie wilgotne, zasobne w próchnicę i wapń. Młode krzewy najlepiej sadzić jesienią.

Większość odmian uprawnych jest obcopylna, to znaczy, aby powstały na nich orzechy, to w okresie kwitnienia na kwiaty żeńskie musi spaść pyłek (roznoszony przez wiatr) z innej odmiany. Samopylnych odmian jest zaledwie kilka: 'Cosford', 'Pasiasty', 'Daviana','Apolda'. W ich przypadku, aby obrodziły orzechy, pyłek nie musi pochodzić z innej odmiany.

Z jednego krzewu można zebrać średnio 2-4 kg orzechów, a w przypadku bardziej plennych odmian: 5-6 kg.

Zalecane odmiany amatorskie:

'Cosford' - rośnie dość silnie, zaczyna owocować w młodym wieku. Jej orzechy są duże, podłużnego kształtu, smaczne. Dojrzewają w II połowie września. Odmiana ta jest dobrym zapylaczem dla innych. Rzadko choruje.

'Syrena' - to krzew zarówno owocowy, jak i ozdobny, bowiem jego wiosenne kotki, młode liście i okrywy nasienne są czerwone. Rośnie dość silnie. Świeżo posadzone krzewy wkrótce zaczynają owocować i to bardzo obficie. Orzechy mają wydłużony kształt, średnią wielkość i dojrzewają w II połowie września. Odmiana ta nie jest wrażliwa na choroby.

'Warszawski Czerwony' rośnie średnio silnie. Także szybko po posadzeniu jest zdolny do wydawania owoców. Poza tym pełni funkcje ozdobną w ogrodzie ze względu na czerwone zabarwienie młodych liści, kotków i okryw nasiennych. Orzechy spadają wraz z tymi łupinami i trzeba je z nich wydłubywać. Odmiana ta jest plenna, mało podatna na choroby.

'Olbrzymi z Halle' (występuje też pod nazwą 'Halle') - rośnie silnie, zaczyna owocować w młodym wieku, jest plenna. Jej orzechy dojrzewają pod koniec września. Odmian ta czasem jest zakażana przez choroby, natomiast raczej unika jej słonkowiec orzechowiec - groźny szkodnik leszczyn.

Orzechy włoskie - odmiany najlepsze na działkę i do ogrodu

Wiele osób ma w ogrodzie orzech włoski - po prostu zwykłą siewkę, ktora rodzi owoce nie wiadomo jakiej jakości. Sama mam dwa takie stare drzewa i z obu sypią się orzechy w grubych skorupach, z małym jądrem. Dlatego tak ważne jest, by przy zakupie drzewka zwrócić uwage na odmianę. W naszym klimacie dobrze sprawdzają się odmiany wyhodowane w Polsce lub dobrze tu zaaklimatyzowane i odznaczające się następujacymi cechami:

- szybko po posadzeniu (1-2 lata) zaczynają owocować,

- dają co roku obfite plony,

- wydają duże orzechy o cienkiej, ale mocnej skorupie,

- późno kwitną (ich kwiaty są wtedy mniej narażone na przymrozki),

- są odporne na mrozy i rzadko chorują.

W doborze odmian dla naszego kraju znajdują się następujace odmiany (wszystkie o wyżej wymienionych cechach):

'Albi' rodzi orzechy o wydłużonym kształcie, dojrzewające w II połowie września. Do ich zawiązania wymaga zapylacza, który kwitnie trochę później. Jej dużą zaleta jest odporność na antraknozę. Nie jest w pełni odporna na mróz.

'Dodo' - rośnie silnie. Wymaga pózniej kwitnacego zapylacza. Owoce mają średnią wielkość, jajowaty kształt, wyrażny "szef", dojrzewają w II połowie września. Odmiana jest odporna na antraknozę i w dużym stopniu na mróz.

'Leopold' - rośnie powoli i niezbyt wysoko. Owoce średniej wielkości, dojrzewają pod kobniec września. Odmiana dość odporna na choroby i mróz.

'Resovia' - odznacza się średnio silnym wzrostem, wiosną kwiaty męskei i żeńskie zrozwijaja się jednocześnie (nie wymaga zapylacza). Owoce są średniej wielkości i duże, dojrzewają we wrześniu. Odmiana odporna na mróz i antraknozę.

'Sajfendorski' - rośnie silnie. Rodzi barzdo duże orzechy, które dojrzewają w październiku.

'Silesia' - rośnie silnie. Odmiana ta wymaga wcześniej kwitnącego zapylacza, bo kwiaty żeńskie rozwijają się wcześniej o męskich.

'Targo' - drzewa nie osiągają dużych rozmiarów, nadają się więc do małych ogrodów. Kwiaty żeńskie rozwijają się o parę dni późnieej od męskich, potrzebny jest więc zapyalcz, kwitnący równocześnie. Odmian odporna na mróz, ale raczej wrażliwa na antraknozę.



Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Drzewka owocowe - Najlepsze na działkę
Kompostownik w ogrodzie. Jak przygotować kompost? Co można kompostować. Najlepsze kompostowniki
Choroby i szkodniki na owocach

Skomentuj:

Najlepsze orzechy na działkę i do ogrodu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej