Szkodniki na róży chińskiej
Podczas zimowych miesięcy liście mojej róży chińskiej pokryły się dziwnymi plamkami. Gdy jesienią zabierałam ją do domu, była zdrowa. Co się dzieje? Joanna Moskal
Widoczne uszkodzenia (narośla i wzdęcia części tkanek) to objawy żerowania szpecieli, a także rozwoju choroby, która jest przenoszona przez te szkodniki. Szpeciele mają mniejsze rozmiary od przędziorków i dostrzeżemy je dopiero pod silnym powiększeniem. Ich występujące w domu gatunki są kremowe lub żółtawe. W przypadku tej róży chińskiej największe skupienia szpecieli znajdują się w okolicy unerwienia liści. Najpewniej zostały przeniesione z ogrodu.
W naturze szkodniki te zasypiają, a w domu przechodzą krótszy czas spoczynku i w sprzyjających warunkach szybciej przystępują do destruktywnego działania. Jak wspomniałem, mogły one zainfekować roślinę chorobą grzybową, zwaną plamistością liści. Jak leczyć różę? Wszystkie opadłe liście trzeba wyrzucić. Należy zakupić również dwa preparaty - jeden do walki ze szpecielami, drugi do walki z plamistością. Usunięcie roztoczy nie zlikwiduje choroby grzybowej. Zalecanymi preparatami do tępienia roztoczy są: Magus 200 SC, Mitac 200 EC, Omite 30 WP lub Ortus 05 SC. Roślinę opryskujemy dwukrotnie, w odstępie 14-21 dni, zgodnie ze wskazówkami producenta (podanymi na etykiecie). Plamistość wyeliminujemy, wykorzystując jeden z preparatów: Gwarant 500 SC, Sarfun 500 SC lub Score 250 EC. Roślinę opryskujemy odpowiednim roztworem dwu- lub trzykrotnie, co 7-10 dni.
Skomentuj:
Szkodniki na róży chińskiej