Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Jak rozmnożyć domowe paprocie

Wiesław Gawryś
SKUPISKA ZARODNIKÓW widoczne na dolnej stronie liścia nefrolepisu. - Fot. George W. Bailey shutterstock

Mam kilka różnych paproci w doniczkach i chciałabym się jakoś podzielić nimi ze znajomą. Czy można wysiewać ich zarodniki? Pyta: Sabina Matusiak

Wiesław Gawryś: Najprostszy sposób na rozmnożenie paproci polega na podziale starszych, dobrze rozrośniętych egzemplarzy. Najlepiej zrobić to na wiosnę, przy okazji przesadzania roślin. Tak postępujemy z nefrolepisami, adiantum i orliczkami. Jeśli jakiś gatunek (jak np. nefrolepis sercolistny) wytwarza na końcach rozłogów młode rozetki, to oddzielamy je i ukorzeniamy w podłożu do paproci. W przypadku dawalii, flebodium i paprotki zwyczajnej można ukorzeniać odcięte kawałki kłączy.

U niektórych gatunków asplenium na liściach powstają rozmnóżki, które także można ukorzeniać, a uzyskane z nich okazy szybko rosną.

Za wysiewanie zarodników warto się zabrać w przypadku adiantum, cyrtomium i orliczek, bo rośliny te łatwo kiełkują. Zarodniki wysiewamy w wilgotnym podłożu, np. w ziemi do paproci przesianej i zmieszanej z piaskiem. Najlepiej użyć do tego celu zakręcanego słoika. Rośliny te wolno rosną - potrzebują 2-3 lat, by osiągnąć "dorosłe" rozmiary.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Kalendarz prac ogrodowych w marcu
Czy można już odkryć rośliny?
Groźne w marcu [Kalendarz prac]

Skomentuj:

Jak rozmnożyć domowe paprocie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej