Niecierpek gruczołkowaty (Impatiens glandulifera)
Nad górskim strumieniem zauważyłam ładną kwitnącą roślinę. Jak ją zdobyć? Czy jest łatwa w uprawie? Celina Barszczewska
fot. JERZY GUMOWSKI
Wiesław Gawryś: znalazła Pani niecierpek gruczołkowaty (Impatiens glandulifera - fot. powyżej i poniżej). Łatwo go zdobyć, zbierając jesienią nasiona z roślin dziko rosnących. Wysiewamy je wiosną wprost na rabacie lub pojedynczo do doniczek, z których do gruntu przesadzamy podrośnięte rośliny. Zakwitną latem, a jesienią zbierze już Pani nasiona z roślin w ogródku.
Fot. Shutterstock/Toni Genes
Ten jednoroczny gatunek ma wzniesiony pokrój i dorasta do 2-2,5 m. Przez całe lato tworzy grona pachnących miododajnych kwiatów o niesymetrycznej budowie. Są spore, osiągają długość 3-4 cm, a cała roślina jest dekoracyjna.
Jednak odradzam sprowadzanie jej do ogrodu. Niecierpek gruczołkowaty jest bowiem gatunkiem inwazyjnym, wypierającym nasze rodzime niecierpki: pospolity (na zdjęciu poniżej) oraz drobnokwiatowy.
Niecierpek gruczołkowaty przywędrował do nas z Himalajów i rozprzestrzenił się wzdłuż dolin rzek, głównie na południu kraju. Widuje się go w góralskich ogródkach, chociaż ze względu na ochronę naszej przyrody nie powinniśmy go uprawiać.
Fot. Shutterstock/gubernat
Skomentuj:
Niecierpek gruczołkowaty (Impatiens glandulifera)